שתף קטע נבחר

ייצוגית: הנחת ארנונה אוטומטית לקשישים נכים

החוק קובע שאזרח ותיק המקבל קצבת נכה זכאי להנחה של 100% על דירת מגורים. בתביעה נטען ש-34 רשויות בארץ מערימות קשיים על הזכאים

בית המשפט לעניינים מנהליים מרכז שבלוד אישר לאחרונה בקשה לתביעה ייצוגית נגד 34 רשויות מקומיות בארץ, בטענה שגבו מתושבים ותיקים נכים ארנונה ביתר. בבקשה צוין שהרשויות לא מעניקות לקשישים הנכים את ההנחה באופן אוטומטי, ואלה נדרשים לכתת רגליהם ולהוכיח את מצבם כדי לקבלה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בבקשה לאישור התובענה הייצוגית ציינה המגישה, עמותת "קו לזקן", כי בין הרשויות נמצאות עיריות ירושלים, חיפה, באר שבע, פתח תקווה, חולון ואשדוד. היא טענה כי בחוק האזרחים הוותיקים, ובתקנות הנבעות מכוחו, נקבע כי אזרח ותיק שמקבל מביטוח לאומי קצבת זקנה לנכה זכאי להנחה של 100% בארנונה על 100 מ"ר בדירת מגורים. הנחה זו, הוסיפה, צריכה להתבצע באופן אוטומטי.

 

אלא שאף אחת מהמשיבות לא מיישמת את ההטבה בפועל. בית המשפט התבקש להורות לעיריות להעניק לאזרחים הוותיקים המקבלים קצבת זקנה לנכה את ההנחה באופן אוטומטי ולהחזיר להם את שנגבה מהם ביתר לאורך השנים.

 

הרשויות טענו מנגד כי כדי לקבל את ההנחה, על האזרחים להוכיח את זכאותם. עליהם להגיש לרשות המקומית בקשה, לצרף אליה מסמכים מביטוח לאומי, והן בוחנות כל מקרה לגופו. לטענתן, הדרישה להעניק את ההנחה באופן אוטומטי לא מתיישבת עם לשון החוק.

 

השופטת מיכל נד"ב קבעה כי אמנם אין חוק שמחייב את הרשויות להעניק את הנחה אוטומטית לקשישים נכים, אולם ייתכן שהזכאות כן מתחייבת, לנוכח מנהגן של הרשויות להעניק הטבה אוטומטית לקשישים שמקבל גמלת הבטחת הכנסה.

 

עם זאת, השופטת הצדיקה את טענת המשיבות כי לא ראוי שההליך יתנהל בידי עמותה שאין לה עילת תביעה אישית, והורתה להחליף את העמותה בתובע ייצוגי אחר. כלומר: אזרח ותיק, תושב אחת הערים הללו, שמקבל קצבת זקנה לנכה ולא קיבל הנחה אוטומטית בארנונה.

 

בסיכומו של דבר אושרה הבקשה והרשויות נדרשו להגיש כתב הגנה בתוך 45 ימים. לא נפסקו הוצאות.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • באי כוח המייצגים: עו"ד גיא הרמלין, עו"ד שי צוקרמן, עו"ד דביר גליזר
  • עו"ד ניר עמיחי עוסק במיסוי עירוני
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים