שתף קטע נבחר

תיעוד הדרמה: כך חולצו היהודים שניצלו מלינץ' בחברון

כוחות צבא ומשטרה במיגון כבד וכלי נשק שלופים חילצו את חמשת בחורי הישיבה האמריקנים, שנקלעו לשכונה פלסטינית בחברון וספגו אבנים ובקבוק תבערה. תושב מקומי הציל אותם

 

עם נשק שלוף, במיגון כבד תוך מתן חיפוי מכל הכיוונים, במבצע משולב של ממש - כך נראה אמש (יום ה') חילוץ חמשת התיירים, בחורי הישיבה שנקלעו ללב שכונה פלסטינית בחברון, וניצלו מלינץ' בזכות תושב מקומי.

 

"אני לא גיבור. עשיתי את מה שצריך לעשות", אמר אמש ל-ynet פאיז אבו חמדיה, תושב חברון שלקח לביתו את חמשת התיירים, יהודים אמריקנים. הם היו בדרכם למערת המכפלה כשתעו בדרך ונכנסו לשכונת ג'בל ג'והר בדרום העיר הגדולה בדרום הגדה המערבית. החמישה נרגמו באבנים על-ידי פלסטינים ובקבוק תבערה הושלך לעבר מכוניתם שנשרפה כליל.

 

אבו חמדיה הכניס אותם לביתו, שם המתינו החמישה להגעת כוחות חילוץ. כוחות משטרה ממרחב חברון ויס"מ ש"י, בסיוע כוח צבאי, נכנסו לכפר וחילצו אותם, באמצעות הכוונה של כוחות המינהל האזרחי שקיבלו על כך דיווח מתושבים פלסטינים. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום בדקו שני צעירים כבני 21 שנחבלו קלות בפניהם ולא היו מעוניינים להתפנות לבית החולים. אנשי מד"א טיפלו בהם במקום.

 

 (צילום: נאייף דענא, בצלם) (צילום: נאייף דענא, בצלם)
(צילום: נאייף דענא, בצלם)

 (צילום: נאייף דענא, בצלם) (צילום: נאייף דענא, בצלם)
(צילום: נאייף דענא, בצלם)

כוחות הביטחון מחלצים את התיירים  (צילום: נאייף דענא, בצלם) (צילום: נאייף דענא, בצלם)
כוחות הביטחון מחלצים את התיירים (צילום: נאייף דענא, בצלם)
אבו חמדיה סיפר כי האירוע התרחש ממש ליד ביתו. "איך שראינו שמתחיל בלגן הצלחנו בני משפחתי ואני להכניס אותם לבית שלנו וסגרנו מהר את הדלתות. הם היו מבוהלים מאוד והרגענו אותם. נתנו להם לשתות מים וניסינו להסביר להם שעכשיו הם בטוחים אף שהם לא ידעו ערבית".

 

האיש סיפר כי אחרי שהם שתו ונרגעו הם התקשרו למשטרה ומסרו להם איפה הם נמצאים. "הם שהו אצלנו בבית בערך 40 דקות עד שהצבא הגיע לחלץ אותם. עבר הרבה זמן, אבל הם ידעו שהם בטוחים בבית", הוא סיפר.  


 (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית) (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)
(צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)

 (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית) (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)
(צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)

מהומות בחברון, אמש ()
מהומות בחברון, אמש
 

כשהגיעו כוחות הביטחון הישראליים, החמישה הודו לאבו חמדיה. "גם אנשי הצבא הודו לנו על מה שעשינו", אומר תושב חברון. "כולנו בני אדם לפני הכול. זה היה מעשה אנושי וכך כולם צריכים להתנהג. אין לנו בעיות עם הישראלים ואנחנו גם לא רוצים שיהיו בעיות".

 

הצעירים האמריקנים מתחילים לאט לאט להתאושש מהאירוע שעברו. אחד מהם סיפר אמש על הרגעים המחרידים שעבר יחד עם חבריו. "הם התחילו לצעוק 'יהודי יהודי' ואז הגיע תושב המקום ואמר לי לבוא איתו", סיפר.

 

"הגעתי לבית שלו וראיתי שהמכונית שלי נשרפה, התפילין נשרף, גם הדרכון והכסף. אחרי חצי שעה הגיעו יהודים (הכוונה לכוחות הביטחון) והוציאו אותי משם. ברוך השם אני חי, אבל איבדתי הכול", הוסיף.

 

לדבריו, יש רק סיבה אחת לכך שהוא וחבריו עמדו בפני לינץ'. "זה רק כי אני יהודי", אמר הצעיר. "באתי לישראל לארבעה שבועות ורציתי ללכת למערת המכפלה להתפלל לאלוהים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאייף דענא, בצלם
חילוץ מחברון
צילום: נאייף דענא, בצלם
מומלצים