שתף קטע נבחר

פלסטיני הציל יהודים מלינץ': "עשיתי מה שצריך"

פאיז אבו חמדיה מחברון ראה את ההמולה סביב התיירים היהודים שספגו אבנים ובקבוקי תבערה לאחר שנכנסו לשכונה בטעות. למרות מעשיו, הוא אינו מרגיש גיבור: "כולנו בני אדם". אחד הצעירים שחזר: "ברוך השם אני חי"

"אני לא גיבור. עשיתי את מה שצריך לעשות". כך אמר אמש (יום ה') ל-ynet פאיז אבו חמדיה, תושב חברון, שלקח לביתו את חמשת התיירים היהודים האמריקנים ובעצם הציל אותם מלינץ'.

 

חמשת התיירים האמריקנים היו בדרכם למערת המכפלה כשתעו בדרך ונכנסו לשכונת ג'בל ג'והר בדרום חברון. הם נרגמו באבנים על-ידי פלסטינים ובקבוק תבערה הושלך לעבר מכוניתם שנשרפה כליל.

 

אבו חמדיה הכניס אותם לביתו, שם המתינו החמישה להגעת כוחות חילוץ. כוחות משטרה ממרחב חברון ויס"מ ש"י, בסיוע כוח צבאי, נכנסו לכפר וחילצו אותם, באמצעות הכוונה של כוחות המינהל האזרחי שקיבלו על כך דיווח מתושבים פלסטינים. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום בדקו שני צעירים כבני 21 שנחבלו באופן קל בפנים ולא היו מעוניינים להתפנות לבית החולים. השניים קיבלו טיפול רפואי במקום על ידי אנשי מד"א.

 

אבו חמדיה סיפר כי האירוע התרחש ממש ליד ביתו. "איך שראינו שמתחיל בלגן הצלחנו בני משפחתי ואני להכניס אותם לבית שלנו וסגרנו מהר את הדלתות. הם היו מבוהלים מאוד והרגענו אותם. נתנו להם לשתות מים וניסינו להסביר להם שעכשיו הם בטוחים אף שהם לא ידעו ערבית".

רכבם של התיירים עולה באש ()
רכבם של התיירים עולה באש

כוחות הצבא חילצו את החמישה ()
כוחות הצבא חילצו את החמישה

כך נראה רכבם של התיירים לאחר כיבוי הדליקה (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית) (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)
כך נראה רכבם של התיירים לאחר כיבוי הדליקה(צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)

האיש סיפר כי אחרי שהם שתו ונרגעו הם התקשרו למשטרה ומסרו להם איפה הם נמצאים. "הם שהו אצלנו בבית בערך 40 דקות עד שהצבא הגיע לחלץ אותם. עבר הרבה זמן, אבל הם ידעו שהם בטוחים בבית", הוא סיפר.

 

כשהגיעו כוחות הביטחון הישראליים, החמישה הודו לאבו חמדיה. "גם אנשי הצבא הודו לנו על מה שעשינו", אומר תושב חברון. "כולנו בני אדם לפני הכול. זה היה מעשה אנושי וכך כולם צריכים להתנהג. אין לנו בעיות עם הישראלים ואנחנו גם לא רוצים שיהיו בעיות".

 

הצעירים האמריקנים מתחילים לאט לאט להתאושש מהאירוע שעברו. אחד מהם סיפר אמש על הרגעים המחרידים שעבר יחד עם חבריו. "הם התחילו לצעוק 'יהודי יהודי' ואז הגיע תושב המקום ואמר לי לבוא איתו", מספר הצעיר האמריקני.

 

"הגעתי לבית שלו וראיתי שהמכונית שלי נשרפה, התפילין נשרף, גם הדרכון והכסף. אחרי חצי שעה הגיעו יהודים (הכוונה לכוחות הביטחון) והוציאו אותי משם. ברוך השם אני חי, אבל איבדתי הכול", הוא סיפר.

 

לדבריו, יש רק סיבה אחת לכך שהוא וחבריו עמדו בפני לינץ'. "זה רק כי אני יהודי", אמר הצעיר. "באתי לישראל לארבעה שבועות ורציתי ללכת למערת המכפלה להתפלל לאלוהים".

 

לטענת יהודים שמתגוררים בחברון, עמדה של צה"ל שהוצבה בכניסה לג'בל ג'והר הוסרה בימים האחרונים ואת המחסום איישו שוטרים פלסטינים. "העובדה שיהודים ניצלו בנס מוכיחה שוב שהעברת שטח למחבלים היא מתכון לאסון. אנו דורשים את החזרת עמדות צה"ל למקום וסילוק המחבלים ועוזריהם משטחי העיר חברון. רק כך ישוב השלום לשרור בעיר, למען תושביה שוחרי השלום בני כל הדתות", נמסר מהישוב היהודי בחברון. 


פורסם לראשונה 03/09/2015 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות "חברים לשעת צרה"
ניצל. הצעיר האמריקני
צילום: באדיבות "חברים לשעת צרה"
מומלצים