שתף קטע נבחר

האומץ לעמוד מול אימפריה

לעיתים קרובות הפחד משתק אותנו עד כדי שאנחנו מעדיפים להישאר בחושך כדי שלא יאיימו עלינו. גאו ג'י-שנג לא ויתר והחליט לרדוף אחר הצדק אפילו במחיר של איבוד משפחה - יוצרת הסרט אודותיו מספרת על התהליך

היה זה ליל נובמבר קר בשנת 2010. צפיתי בריאיון טלוויזיוני עם גאו ג'י-שנג, בו סיפר על הפעם הראשונה שנעצר בשנת 2006. גאו ג'י-שנג נולד במערה, וכנגד כל הסיכויים הפך לאחד מעורכי הדין המובילים בסין. הסינים מכנים אותו "מצפונה של סין". אולם בעיני המפלגה הקומוניסטית הסינית, הרדיפה שלו אחר הצדק הרחיקה לכת מעט יותר מדי. לאחר שהתבטא בגלוי נגד ההפרות הבולטות של זכויות אדם בסין, נחטף גאו ועונה במעצר. המשטרה החשאית של סין מחזיקה באישתו בילדיו כבני ערובה, והוא נאלץ לבחור בין מאבקו העיקש לצדק ובין אהבתו לבני משפחתו.

 

ניסיונו הימם אותי עמוקות. היה לי ברור שלמפלגה הקומוניסטית הסינית היתה תוכנית שיטתית לשבירת רוחו של גאו - להעניש את משפחתו עד שייכנע. בתור אם ורעיה, חשתי הזדהות עמוקה עם מאבקו: האם עליו לפעול בהתאם לאמונתו? או שמא עליו להגן על בני משפחתו?

 

הכרתי אישית את הפחד שבני העם הסיני חשים מידי יום ביומו - הפחד המושרש עמוק בלבם, מוחדר בהדרגה, צעד אחר צעד, על ידי המפלגה הקומוניסטית. הורי הזהירו אותי שלא לדבר על פוליטיקה לעולם, ולעולם לא למתוח ביקורת על המפלגה. הייתי סקרנית, מהיכן שאב גאו את האומץ הבלתי יאמן לשבור את כל המוסכמות הללו?

 

באותו לילה, גמלה בלבי ההחלטה ליצור סרט זה.

 

גאו ג'י-שנג, כאמור, הוא עורך דין ידוע לנושאי זכויות אדם בסין, ומועמד פעמיים לפרס נובל לשלום. עלייתו המטאורית מרקע צנוע ביותר בצפון-מזרח סין לאליטה בבירת העיר - ההחלטות שקיבל והפעולות שנקט לאחר הצלחתו - נגעו עמוקות ללבי. כאשר החל לחקור את רדיפת הפאלון גונג בשנת 2004, ייתכן שחשב שהוא מוכן לבאות. אולם אני מאמינה כי לא שיער את הצפוי לו. באותה עת, הפאלון גונג היה נושא שאיש לא העז להעלות על דל שפתיו בסין. לכן כאשר גאו פעל בהתאם לצו מצפונו, הכריז המשטר נגדו מלחמה. כאשר מכונת המפלגה חסרת הרחמים דרסה אותו שוב ושוב, הרים עצמו מהארץ והמשיך בדרכו תוך קבלת ההחלטות הקשות ביותר.

גאו ג'י-שנג ()
גאו ג'י-שנג
 

אני משוחחת עם אמריקנים רבים ושואלת אותם לגבי התרשמותם וניסיונם עם סין. חלקם אומרים כי סין כיום שונה לעומת סין מלפני מספר עשרות שנים, וכי המדינה מתקדמת בצעדי ענק. אני יודעת שאת הרושם המוטעה הזה הם שואבים מכלי התקשורת, ומביקורם ב"ערי הראווה" כדוגמת בייג'ינג ושנחאי.

 

בתור אישה שגדלה בסין, אינני מסוגלת להסכים איתם. אני מאמינה שסיפורו של גאו ממחיש היטב את המצב האמיתי בסין המודרנית, הנשלטת על ידי המפלגה הקומוניסטית.

 

מתחת למעטה החומרני הנוצץ, מתיחות מבעבעת. ההתמכרות של המפלגה לשליטה ולבקרה על מחשבותיהם ועל התנהגותם של תושבי המדינה נותרה בדיוק כשהייתה לפני עשרות שנים, ואולי אף החמירה. המפלגה "חוקקה חוקים" כביכול, אולם המפלגה תמיד נמצאת מעל לחוק. בסין, המערכת פועלת כדי לעצור כל אדם אשר מעז לפעול על פי מחשבותיו או לפקפק בסטאטוס קוו.

 

מה באמת עובר בלבם ובמוחותיהם של אזרחי סין הפשוטים? סיפורו של גאו יכול לחשוף זאת בפני מי שצמא לדעת את האמת. בתור יוצרת סרטים, אני חשה שזוהי חובתי לתעד תקופה היסטורית ייחודית זו. בסין כיום מתחוללת מלחמה בין טוב לרע, והאזרחים נאלצים לבחור בצד.

בעת זו, שבה המוסר האנושי מתדרדר והאנשים מפוחדים מדי מכדי לדבר או שהפכו לקהיי חושים מדי, בחר גאו לעשות את המעשה הנכון, על אף המחיר האישי הכבד ששילם.

 

** בשנה שעבר שוחרר גאו ג'י-שנג מהכלא והתראיין לגבי מצבו, לאחרונה פורסם בעיתונות כי הוא נחטף שוב.

 

  • וון-ג'ינג מא היא יוצרת סרטים זוכת פרסים המתגוררת כיום בניו-ג'רזי. היא נולדה בסין והיגרה לארה"ב ב-2007. לזכותה תואר שני בהנדסת אלקטרוניקה, אולם תשוקתה האמיתית ביצירת סרטי קולנוע וטלוויזיה, במטרה להגיש מידע בלתי-מצונזר לבני העם הסיני, וכדי לחשוף את המציאות בסין ובפני המערב. מאז 2003, שימשה כמפיקה עצמאית של התוכנית "בפוקוס" (Zooming In) של רשת הטלוויזיה העצמאית "שושלת טאנג החדשה" (NTDTV), המשדרת בשפה הסינית מהעיר ניו יורק. במסגרת תוכנית זו יצרה למעלה משישה סרטי תעודה. מלבד נושאים הקשורים לסין, סרטיה עוסקים גם בנושאי בריאות, מוסיקה ואמנות.

 

  • "מעבר לפחד" - סיפורו של גאו ג'י-שנג יוקרן ב-2.10.2015 בשעה 13:00 בסינמטק תל אביב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים