שתף קטע נבחר

ביהמ"ש המחוזי קבע: המאמן שהורשע בהטרדות מיניות לא יכול לחזור לאמן

לאחר חשיפת המקרה ב-ynet ספורט, שונתה ההחלטה לפיה עמית חכים ימשיך בעבודתו בסטודיו ואף החליטו שלא להקל בתנאי מעצר הבית שלו: "מסוכנות העולה מביצוע המעשים בהם הורשע". פרקליטתו: "הוא הצהיר שלא יאפשר לקטינים להיכנס, אנו נשקול הגשת ערעור"

בית המשפט המחוזי ביטל אתמול (ד') החלטה קודמת שניתנה לפני כארבעה חודשים, שאיפשרה למאמן הכושר ואומנויות הלחימה, עמית חכים, לחזור לאמן בסטודיו שבבעלותו, על אף שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית של שתי חניכות שלו, אחת מהן בזמן שהייתה תלמידת תיכון.

 

לפני כשלושה שבועות נחשף המקרה ב-ynet ספורט והשבוע החליטו בפרקליטות המדינה לבקש מבית המשפט לשנות את ההחלטה, ואכן בית-המשפט המחוזי נענה לבקשה ואסר על חכים לחזור לאמן בסטודיו שלו.

 

לא יוכל לחזור לאמן. עמית חכים (צילום: שי מוגילבסקי) (צילום: שי מוגילבסקי)
לא יוכל לחזור לאמן. עמית חכים(צילום: שי מוגילבסקי)

 

חכים (41), שוטר לשעבר, היה מוכר עד לפני כשנה כמאמן כושר ואומנויות לחימה באזור הדרום, לפני קצת פחות משנה, באוקטובר 2014, הוא נעצר לאחר שאחת החניכות שלו הגישה תלונה למשטרה בטענה שאנס אותה בסטודיו שבבעלותו. מדובר בנערה בת 16 וחצי, תלמידת תיכון.

 

מספר ימים מאוחר יותר הגיעו תלונות של חניכות נוספות אותן אימן בעבר, אחת מהן, בת 32. נגד חכים הוגש כתב אישום באשמת אונס. לקראת סוף 2014 הוא שוחרר למעצר בית במרכז הארץ.

 

במאי 2015 חתם חכים על עסקת טיעון, במסגרתה הודה בביצוע מעשים של הטרדה מינית בנערה ובצעירה, ובמקביל נמחק אישום האונס. לאחר חתימת ההסכם אמר חכים בבית המשפט: "בזמן ביצוע המעשים השתמשתי בכוח והבנתי שזה לא היה בהסכמה". עונשו טרם נקבע. המדינה דורשת מאסר של חמש וחצי שנים, בעוד הסנגורים מבקשים עונשים קלים יותר ללא מאסר בפועל.

 

ביהמ"ש המחוזי הפך את ההחלטה. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ביהמ"ש המחוזי הפך את ההחלטה. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

לאחר ההרשעה, נענה בית המשפט לבקשתו של חכים להקל בתנאי מעצר הבית שלו, ואישר לו לחזור לאמן בסטודיו שלו, אותו מקום בו הכיר את הקורבנות ובו ביצע את אחד המעשים בהם הורשע. השופט הגביל את שעות העבודה של חכים במקום, משמונה בבוקר לשמונה בערב וכן שבכל אותו הזמן יהיה איתו מאמן נוסף. בכל שאר שעות היום הוא חויב להישאר בביתו. מאז ועד היום חזר המאמן לפעילות מלאה והוא מאמן בין היתר בני נוער ונשים.

 

לאחר הפרסום ב-ynet פרקליטות המדינה הגישה בקשה לדיון מחודש בנוגע לתנאי השחרור של חכים עד למתן גזר דינו. בפרקליטות נימקו את הבקשה: "לאור העובדה שהמשיב (חכים) הורשע בביצוע עבירות מין, ולאור האמור בחוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסויימים, הקובע כי חל איסור העסקה ועיסוק של בגיר שהורשע בעבירות מין במוסד שהוא מכון כושר / מועדון ספורט שבו מתאמנים בין השאר קטינים, מתבקש בית המשפט לעיין מחדש בהחלטתו ולהבהיר כי ההחלטה תחול כל עוד במועדון הספורט לא מתאמנים קטינים וקטינות".

 

במקביל לבקשה, הגיש חכים בעצמו בקשה להקל עוד יותר בתנאי השחרור: לאפשר לו להיות בסטודיו שלו יותר שעות ולבטל את מעצר הבית בו הוא נתון בשאר הזמן.

 

"לא ניתן למבקש להמשיך לעבוד במקום עבודתו". אילוסטרציה (צילום: מאיר פרטוש) (צילום: מאיר פרטוש)
"לא ניתן למבקש להמשיך לעבוד במקום עבודתו". אילוסטרציה(צילום: מאיר פרטוש)

 

בית המשפט המחוזי, בהרכב השופטים : חני סלוטקי, אלון אינפלד ואריאל חזק, החליט ולאסור עליו לאמן בסטודיו שלו. "לא ניתן לאפשר למבקש להמשיך לעבוד במקום עבודתו, שכן אין מחלוקת שבמקום מתאמנים בין השאר קטינים", ציינו השופטים בהחלטתם. כמו כן הם שללו את בקשתו להקלה במעצר הבית בשל: "מסוכנות העולה מביצוע המעשים בהם הורשע". בנוסף, העבירו השופטים ביקורת על פרקליטות המדינה בכך שמראש לא מנעו מבית המשפט לאפשר לחכים לשוב לאמן כבר לפני ארבעה חודשים: "תשומת ליבו של השופט לא הופנתה על-ידי המדינה בהתנגדותה לחזרת המבקש לעבודה להוראות החוק", ציינו בהחלטתם.

 

פרקליטתו של חכים, עו"ד לירון אודסר: "הוא מפרנס יחיד של משפחה עם ארבעה ילדים. הוא הצהיר שלא יאפשר לקטינים להיכנס. אנו נשקול הגשת בקשה (ערעור) בכתב".

 

מנכ"לית האיגוד למרכזי סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, "אנחנו מברכים על ההחלטה ומקווים שהיא תחזיר את הביטחון והשקט לבנות". 

 

תגובת פרקליטות מחוז דרום: "הפרקליטות סברה לכל אורך הדרך כי אין זה ראוי שהנאשם יחזור לעבודתו ואף התנגדה לכך בתוקף בבית המשפט. מבלי לקיים דיון, כמתבקש, החליט בית המשפט, בניגוד לעמדת הפרקליטות, להתיר לנאשם לחזור למקום עבודתו בב"ש בפיקוח מתמיד. יצוין, כי ההחלטה עצמה לא התירה לנאשם עבודה עם קטינים ואף בבקשת הסניגור צוין בפירוש, כי הנאשם מבקש לעבוד רק עם גברים. יחד עם זאת, מצאה הפרקליטות לנכון, באופן חריג, לבקש מבית המשפט שיבהיר לנאשם שהורשע בעבירות מין, כי העיסוק במועדון ספורט בו מתאמנים בין היתר קטינים מהווה עבירה לפי חוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, ושאין בהחלטת בית המשפט משום מתן היתר ולו במשתמע לעבור על הוראת החוק".

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
אילוסטרציה
צילום: עמית שעל
מומלצים