שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עונש כפול: קנס גבוה להורים של מיידי אבנים

  ניסיון הממשלה למגר את טרור האבנים מגיע לכיס. תיקון לחוק יאפשר להטיל קנסות של עשרות אלפי שקלים על הורי מיידי אבנים קטינים, בנוסף לעונש שיוטל על ילדיהם. השרה שקד: "סוף לאבסורד"

  פרסום ראשון: הצעה לתיקון חוק שנועדה להגביר את ההרתעה בעקבות הגל הגואה של יידויי אבנים הושלמה אתמול (יום ה') על ידי שרת המשפטים איילת שקד ושר הרווחה חיים כץ. התיקון לחוק הנוער מתייחס לחלקם של הורי קטינים שמורשעים ביידוי אבנים. לפי ההצעה, הורי ילדים ונערים ייקנסו בעשרות אלפי שקלים, בנוסף להענשת ילדיהם.

   

  ידויי אבנים בירושלים בערב החג    (צילום: גיל יוחנן ועפר מאיר)

  ידויי אבנים בירושלים בערב החג    (צילום: גיל יוחנן ועפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפי חוק הנוער כיום, לא ניתן לקנוס הורים או לדרוש מהם שישלמו פיצויים לנפגע, אם ילדם הורשע בעבירות המיוחסות לו ונענש על כך. האפשרות לקנוס את ההורים התאפשרה רק במקרה שילדם לא הורשע בעבירות המיוחסות לו, וזאת בכדי לתת לו הזדמנות להשתקם ולשוב למוטב מבלי שיידבק בו כתם פלילי וענישה.

   

  התיקון לחוק, אם יעבור, יאפשר לקנוס את ההורים בנוסף להרשעת וענישת ילדם.

   

  אלכנסדר לבלוביץ' שנרצח בעב ראש השנה מיידוי אבנים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
  אלכנסדר לבלוביץ' שנרצח בעב ראש השנה מיידוי אבנים(צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

   

  שקד: עד היום שרר מצב אבסורד (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אוהד צויגנברג
  שקד: עד היום שרר מצב אבסורד(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות" )

  "עד היום שרר מצב אבסורדי", הסבירה שקד, "הצעת החוק שמה סוף לאבסורד ומחזירה את האחריות להורים, מחייבת אותם לתת את הדעת על מעשיהם של ילדיהם ובתוך כך לחייבם בקנס או פיצוי לניזוק".

   

  במסגרת ההצעה נקבע כי בית המשפט לא יוכל לחייב את ההורים לשלם לפני שניתנה להם הזדמנות להשמיע את טענותיהם. אם יוכיחו ההורים כי הקטין ביצע את העבירה על דעת עצמו - ולא בשל הזנחתם או עידודם, וכי הם נקטו בכל הצעדים האפשריים לשיפור דרכיו - אז תישקל מחדש ההחלטה להטיל עליהם קנס.

   

  "מדובר בצעד חשוב מאוד במאבק למיגור תופעת יידוי האבנים", אמרה שקד, "מידי שנה מוגשים מאות כתבי אישום בגין אירועי התפרעויות ויידוי אבנים בקרב בני נוער.

  בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בעבירות אלה, וכמעט מחצית מכתבי האישום שמוגשים בפרקליטות מחוז ירושלים הם כנגד בני נוער". שר הרווחה כץ, שהיה שותף לחקיקה הדגיש כי "יידוי אבנים על מכוניות נוסעות הוא טרור לכל דבר והממשלה מחויבת לדאוג לביטחון אזרחיה". לדבריו, "התיקון לחוק הוא אחת מהדרכים למיגור התופעה והחזרת השקט לרחובות ירושלים".

   

  שלשום הודיע היועץ המשפט לממשלה יהודה ויינשטיין כי לא יתנגד ליוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו להטיל עונשי מינימום על מיידי אבנים. היועץ אף אישר שימוש בירי חי מסוג רוגר 0.22 גם בירושלים בנוסף ליהודה ושומרון. בדיון שערך נתניהו, הוחלט כי הממשלה תבחן אפשרות לשינוי הוראות פתיחה באש לעבר מיידי אבנים ובקבוקי תבערה.

   

  אמש יודו אבנים לעבר אוטובוס סמוך למחסום חיזמא, הנהג נפצע באורח קל. במקביל, אוטובוס במזרח ירושלים עלה באש, ככל הנראה מבקבוק תבערה שהושלך לעברו לאחר שהוא יודה באבנים. כמו כן, אבנים יודו אמש לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט ופלסטינים השליכו בקבוק תבערה לעבר בסיס עופרית סמוך להר הצופים.

   

  בערב ראש השנה האבנים גבו את חייו של אלכסנדר לבלוביץ' שנסע להחזיר את בנותיו לשכונת גילה ובמהלך נסיעתו ברחוב אשר וינר בבירה נרגם רכבו באבנים. כתוצאה מכך לבלוביץ' לקה בלבו, איבד שליטה על הרכב, סטה לתעלה בצד הדרך והתנגש בעמוד. צוות של מגן דוד אדום פינה אותו במצב קשה לבית החולים שערי צדק, ושם נקבע מותו. שתי הנוסעות ששהו ברכב נפצעו באורח קל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: getty image
  נערים משליכים אבנים בהפרת סדר בירושלים
  צילום: getty image
  מומלצים