שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליצמן הבטיח MRI; קופות החולים: "אין כסף, זה לא אפשרי"

  שר הבריאות ליצמן הציג אתמול את תוכניתו להגדלת מספר סורקי ה-MRI בישראל ל-46, אלא שבקופות החולים אומרים היום כי אין להם תקציב למימון המכשירים ותפעולם. האם התוכנית הגרנדיוזית תיגנז?

  רק אתמול הכריז בחגיגיות שר הבריאות על הגדלת מספר מכשירי ה-MRI בישראל, אך כעת מתברר שאין לכך מימון: אתמול קיים השר יעקב ליצמן מסיבת עיתונאים בה פרס את תוכניתו לקיצור התורים הממושכים לבדיקות ה-MRI. על פי התוכנית יוגדל מספר המכשירים בארץ ל-46, והם יעבדו 24 שעות ביממה. עוד קובעת התוכנית כי יוגדל גם כוח האדם ותורחב הכשרתם של טכנאי רנטגן ורופאים המפענחים את הבדיקות.

   

  קראו עוד על מצוקת ה-MRI בישראל:

  התור ל-MRI: חצי שנה לישראלים; ימים לתיירי מרפא

  חולי סרטן מטורטרים, מלחמה על תור ל-MRI

  ליצמן שב לבריאות: "אוריד העומסים בחדרי המיון"

   

  "לא יהיה מי שיקרא את התוצאות"

  על פי התוכנית, בבתי חולים שאין בהם סורקי MRI, יוצבו שבעה מכשירים. גם לקופות חולים לאומית ומאוחדת יתווספו שני מכשירים, כשכל קופה תקבל תקציב של שלושה מיליון שקלים לכל מכשיר. בסיכומו של דבר, מבטיח השר, כי בתוך שנתיים ימצאו בישראל כאמור 46 מכשירים.

   

  הצבת המכשירים דורשת הכשרתם והעסקתם של עשרות טכנאי רנטגן ומתמחים, בלעדיהם לא ניתן יהיה לבצע את הבדיקות. ליצמן מתייחס לכך בתוכניתו ומתחייב לתוספת של 77 תקנים לטכנאי רנטגן בבתי החולים והקמת מרכז הכשרה ארצי.

   

  יש לציין כי הכשרת רופא רדיולוג לפענוח MRI, אורכת כחמש שנים. משמעות הדבר כי ממילא לא תתאפשר הרחבה משמעותית של התוכנית בתוך שנתיים כפי שהכריז השר, פשוט כי לא יהיה מי שיקרא את התוצאות.

   

  כמה ישלמו קופות החולים?

  עוד הבטיח שר הבריאות כי עלות הבדיקות לקופות החולים, תפחת בשיעור של 30%. עלות זאת תקוזז על חשבון מחיר הביקור בחדר המיון אותו הקופות נדרשות לשלם, כך שכל קופה תשלם פחות על כל פנייה לחדר המיון במשרד הבריאות.

   

  אלא שמסתבר שההפחתה במחיר בדיקת MRI תעמוד על 8% בלבד בשנה הבאה, ולא 30% כפי שהבטיח השר. פירושו של דבר, שקופות החולים ייאלצו לשלם לבתי החולים הרבה יותר.

   

  מכאן עולות בעיות רבות בתוכנית ה-MRI של משרד הבריאות: עדיין לא ברור מהיכן ישיגו קופות החולים את התקציבים האדירים שנדרשים לפרוייקט ה-MRI, ומהיכן ישלמו לבתי החולים לאור העובדה שההנחה שמבטיח משרד הבריאות לתת לכל בדיקה שתבוצע בבית חולים, נמוכה הרבה יותר מכפי שהציג השר אתמול.

   

  "אין שום מצב באופק הקרוב שזה אפשרי"

  לאור הגירעון העצום בו נמצאות קופות החולים, העומד על כשניים וחצי מיליארד שקלים, פירושו של דבר שאם אכן תצא לפועל התוכנית השאפתנית, ייאלצו קופות החולים לקצץ בשירותים למבוטחים או לייקר שירותים אחרים כמו ביקורי רפואה מקצועית או תרופות.

   

  "אני לא רואה איך נוכל לממן את ה-MRI", אומר היום ל-ynet גורם בכיר באחת הקופות, "עלות כל מכשיר MRI מגיעה ל-10 מיליון שקלים, ומשרד הבריאות נותן לנו שלושה מיליון לרכישתו. בנוסף, הבדיקות יעלו לנו עשרות מיליוני שקלים. אין שום סיכוי כרגע, שנוכל לעמוד בתשלומים הללו".

   

  לדברי הגורם, במשרד הבריאות כלל לא התייעצו עם הקופות כשקבעו את תוכנית הרחבת ה-MRI. "שאלו אותנו אם נתנגד לה", אומר הבכיר, "ודאי שלא הבענו התנגדות, הרחבת ה-MRI הוא פרוייקט לאומי חשוב ביותר, אבל צריך גם לממן אותו, וכרגע אין שום מצב באופק הקרוב שזה אפשרי".

   

  גורם בכיר בקופ"ח נוספת אמר ל-ynet: "יש לנו גירעון של מאות מיליונים, אנחנו לא מחביאים כסף מתחת לבלטות, ואין כרגע שום דרך לממן את פנטזיית ה-MRI של ליצמן. אנחנו לא רוצים שישתמע שממחר כל אחד יכול לבצע MRI, הלוואי וזה היה המצב, אבל אנחנו לא רואים את זה קורה בעתיד הקרוב. אין לנו תקציב, ואם משרד הבריאות לא יממן את הפרוייקט הזה - הוא פשוט לא יקרה, לא אצלנו ואנחנו מאמינים שלא באף קופה אחרת".

   

  תגובת משרד הבריאות: "במסיבת העיתונאים אתמול צויין שמחיר בדיקת הmri ירד בתקופה האחרונה ממחיר של 2,220 שקל לכ-1,800 שקל (1,823 מחיר בדיקה פשוטה ושכיחה). מדובר בהפחתה שכבר בוצעה לפני מספר חודשים. במחצית השנה הבאה צפויה הפחתת מחירים נוספת במסגרת תחנת בדיקה (עקב הוספת מכשירים). נציין כי, בשנים האחרונות כמות הבדיקות שמממנות קופות החולים עלתה משמעותית אף ללא מודל התמרוץ והוספת המשאבים שהמשרד מוסיף. נציין עוד כי אין כל התניה במסגרת הסכם בריאות אוצר ביחס למקורות תוכנית ה-MRI, ומעבר לכך אין מקורות שאמורים להגיע מהמערכת הפרטית (היה קיים בהסכם הקודם של הממשלה הקודמת שאינו רלבנטי עוד)".

   

  כיצד מתבצעת בדיקת MRI? צפו:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בדיקת MRI - אין מי שיפענח את הבדיקה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים