שתף קטע נבחר

רבבות בליל המדענים: "רוצים לדעת איך המוח עובד"

ליל המדענים, שהתקיים ביום שני בשיתוף משרד המדע, נחל הצלחה גדולה. אמן החושים ליאור סושרד הופיע באוניברסיטת תל-אביב ורבבות המבקרים ב-15 מקומות ברחבי הארץ השתתפו בניסוי גדול של מדיטציית קשיבות

60 אלף בני-אדם הגיעו ביום שני האחרון לאירועי ליל המדענים, שהתקיימו ב-15 מוסדות מחקר ומוזיאוני מדע ברחבי הארץ בשיתוף משרד המדע. מדובר במספר שיא מאז התחילו האירועים בישראל.

 

 

עשרות אלפי שוחרי המדע צפו בהדגמות מדעיות, חוו תעתועי מוח, האזינו להרצאות על חזית המחקר במוח וצפו במופעים של אומני חושים יחד עם מדעני מוח.

 

בנוסף, במסגרת האיירועים נערך ברחבי הארץ ניסוי גדול שבו השתתף הקהל בתרגול מדיטציית קשיבות בכל 15 המוסדות ובסופו ביצעו מבחן קצר שבו הם התבקשו למצוא הבדלים בין שתי תמונות כמעט זהות. את התרגיל הוביל ותכנן ד"ר ריקרדו טרש, מומחה לקשיבות מאוניברסיטת תל אביב. מהנתונים עולה כי מדיטציית הקשיבות עוזרת לשפר את יכולות הקשב.

 

עוד עולה מהנתונים מהנתונים כי יש הבדל מובהק לטובת הקבוצה שתרגלה מדיטציה יחסית לקבוצת ביקורת שתרגלה דמיון מודרך, דבר המעיד על שיפור בתשומת הלב. בקבוצת מדיטצית הקשיבות, מצאו המשתתפים בממוצע 3.4 הבדלים בין התמונות (מתוך 8 שהיו) ואילו בקבוצת הדמיון המודרך הצליחו למצוא רק 2.8 הבדלים בממוצע.

 

לדברי ד"ר טרש, "התוצאות מחזקות ממצאים של מחקרים מבוקרים קודמים הבודקים יכולת קשב. הדבר החדשני בניסוי הזה הוא משך התרגול הקצר וצורת העברתו, אשר בכל המחקרים עד כה משך התרגול היה של חודשיים לפחות מול מדריך מקצועי. תרגול מדיטציית קשיבות גם למשך זמן קצר יכולה להיות פתח לשינוי בעל השפעה משמעותית יותר לא רק על יכולות הקשב אלא גם על היחסים הבינאישיים ועל הכבוד הדדי של הישראלים. התוצאות פותחות פתח להמשך הניסויים בצורה מבוקרת וממושכת יותר".

 

בניסוי ציבורי שערך משרד המדע בשלושת השבועות האחרונים לרגל ליל המדענים נמצא כי 78% מהציבור הישראלי אינו שם לב לפרטים. בניסוי זה השתתפו כ-4000 איש מכל הגילאים שהתבקשו לצפות באתר משרד המדע בסדרת ניסויים קצרים שהציגו אמן החושים ליאור סושרד וד"ר טרש.

 

ומה אפשר לעשות? "אם נאמן את המוח להיות מודע יותר למחשבות, לתחושות, לרגשות

 ולהתנהגות שלנו, נוכל לשפר את יכולות הקשב והריכוז בצורה משמעותית וכך גם נשפר את היכולות שלנו בלימודים, בעבודה, על הכביש וכלפי האנשים שסביבנו".

 

שר המדע אופיר אקוניס סיכם את הלילה המרתק: "עשרות אלפי האנשים שהגיעו לליל המדענים מוכיחים שאנו אומה שוחרת מדע וידע ושקיימת הערכה רבה למדע הישראלי ולעשייה במוסדות המחקר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
ליל המדענים באוניברסיטת ת"א
צילום: בראל אפרים
מומלצים