שתף קטע נבחר

הקרב על היועמ"ש: מנדלבליט גייס את לדור נגד וינשטיין

מזכיר הממשלה, שרוצה להיות היועץ הבא, עלול להיפגע מעמדת וינשטיין על תפקודו כפצ"ר בפרשת הרפז. מנדלבליט ביקש המלצה מפרקליט המדינה לשעבר, שתקף בחריפות: "וינשטיין לא עמד בעצמו בסטנדרטים שהחיל"

ערב הופעתו של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט בפני ועדת האיתור לבחירת יועץ משפטי לממשלה, שיגר בשבוע שעבר פרקליט המדינה לשעבר משה לדור מכתב תמיכה בו. מכתבו של לדור משמעותי לנוכח חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נגד מנדלבליט, שניתנה עם גניזת התיק נגדו בפרשת הרפז.

 

מי יהיה היועץ הבא? עוד כותרות

אלו המועמדים הסופיים לתפקיד היועמ"ש

שפירא הסיר את מועמדותו

 

חוות הדעת של וינשטיין עלולה לחבל בסיכוייו של מנדלבליט, ואילו חוות דעתו המנוגדת של לדור מקעקעת אותה. ברקע - יחסי עבודה מתוחים ששררו בין וינשטיין ללדור לאורך כל תקופת העבודה המשותפת.

לדור. יחסי עבודה מתוחים עם וינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לדור. יחסי עבודה מתוחים עם וינשטיין(צילום: מוטי קמחי)

על פי מכתב ההמלצה שביקש מנדלבליט ושפורסם בחדשות 2 כתב לדור: "התרשמותי הייתה כי מנדלבליט מוכר ומוערך על ידי כולנו כאחד המשפטנים המעולים שהיו במערכת הציבורית. למנדלבליט כושר ניתוח והסקת מסקנות ויכולת מתן ביטוי מילולי לעמדותיו ברמה ובאיכות מרישמים ויוצאי דופן".

 

לדור כותב כי כהונתו של מנדלבליט כפצ"ר הייתה מרשימה ולכן "קשה לי ביותר לחשוב על אפשרות כי פעל במודע באורח בלתי ראוי בעניין כלשהו. לא כל שכן בנושא הקשור לליבת העשייה שלו כפרקליט צבאי ראשי. מנדלבליט הוא ישר, הגון וערכי מכדי להאמין שבעניין כלשהו הוא יפעל בחוסר יושר או בעורמה מול היועץ, עוזרו, אנשי הביקורת במשרד מבקר המדינה או חוקרי המשטרה".

 

לדברי לדור, מנדבליט הוא "דמות מופת" ובדיונים במשרד המשפטים "הפגין יושרה ויושר אינטלקטואלי ולא היה מקום לחשש אי פעם כי שיקולים בלתי ענייניים לחלוטין הדריכוהו בגיבוש עמדותיו או כי דרכו הוכתבה או הושפעה מתכתיבים או ציפיות של אחרים במערכת הצבא, לרבות של הרמטכ"ל, של היועץ המשפטי לממשלה או שלנו הפרקליטים".

וינשטיין רמז בעת סגירת התיק שמנדלבליט לא יוכל לדעתו להחליפו (צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג) (צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג)
וינשטיין רמז בעת סגירת התיק שמנדלבליט לא יוכל לדעתו להחליפו(צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג)

בביקורת חריפה נגד וינשטיין - שמתח ביקורת על גרסאות שונות שמסר מנדלבליט לכאורה בחקירות השונות בפרשה - לדור תוהה "האם באמת נכון היה להידרש לפערים הנראים פחות מזניחים בדברי מנדלבליט במהלך ארבע השנים, והאם נבדק בחומר שהיה בפני החוקרים הבסיס לכך שהטיחו בפצ"ר לשעבר כי הוא משקר בעדותו?"

 

פרקליט המדינה לשעבר מוסיף: "לעניין זה לא למותר להפנות לכך שגם היועץ המשפטי לממשלה לא בהכרח נהג על פי אותם סטנדרטים ובדרך המקיימת את אותן ציפיות בתחום זה כפי שהחילן על מנדלבליט".

 לדור התכוון להקלטה שבה נשמע וינשטיין מציע לא לציין עובדה מסוימת בפני בית המשפט.

 

לדור מותח עוד ביקורת על וינשטיין שלא העניק למנדבליט מעין שימוע טרם שסגר את תיקו בליווי הערות ביקורתיות. "למנדבליט הרי לא ניתנה הזדמנות לחלוק על החלטת היועץ המשפטי ומסקנותיו לחובתו שהתקבלו ופורסמו כ'הרשעה ציבורית' במעין תנאים 'דה לוקס'". לדור מדגיש כי "בנסיבות אלה הטרידה אותי ההערכה כי אם שגה היועץ המשפטי לממשלה במסקנותיו כי אז גם הפגיעה האפשרית במנדלבליט ניכרת כפל כפליים. אם שגה אין צריך לומר כי היא פוגעת בציבור, שאפשר ותינטל ממנו האפשרות ליהנות באורח מלא מתרומותו של עובד ציבור חיובי וללא דופי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג
וינשטיין ומנדלבליט
צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג
מומלצים