שתף קטע נבחר

לפיד: "הממשלה לא מתפקדת. צריך מהלך גדול להיפרדות מהפלסטינים"

יו"ר יש עתיד טוען בראיון לאולפן ynet כי ממשלת נתניהו "לא מציעה פתרונות, רק אומרת מה לא לעשות. אני אומר מה כן לעשות: צריך להפעיל נוהל 'מכסחת דשא' וללכת למהלך גדול של היפרדות מהפלסטינים"

 

 

"הממשלה הפסיקה לתפקד ואיבדה שליטה במובן זה שהיא לא מכינה את עצמה לאירועים הבסיסיים". כך התריע הבוקר (יום ד') יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בראיון לאולפן ynet. עד לפני שנה כיהן לפיד כשר בממשלת נתניהו הקודמת ואף כחבר בקבינט המדיני ביטחוני, אך כעת, ממקום מושבו באופוזיציה, הוא טוען כי "הממשלה התעוררה מאוחר מדי. מרוב הכנות לנאומים וחזרות שעושים מול המראה, הפסיקו שם לתפקד".

 

נוכח המהומות ביפו הסביר לפיד: "יש מישהו שגר בתל אביב ולא ידע שיפו מועדת לפורענות? אנשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מסתובבים שם חודשים על גבי חודשים ומנסים להבעיר את השטח. יש בארץ חוקים למניעת הסתה. מישהו חשב להפעיל אותם?"

 

כדי להרגיע את הרוחות, לדבריו, "היה צריך להפעיל מה שנקרא בזמנו 'מכסחת דשא' - עבודה רוחבית, הרבה מודיעין, לא מבדילים במעצרים בין זוטרים לבכירים, לא מנסים ללכת על היררכיה אלא מכסחים את הדשא כולו. צריך להפעיל את זה, צריך לתת לצבא לעשות את העבודה שלו וצריך שמעל זה יהיה דרג מדיני שנותן הוראות, שמתפקד, ממשלה שעובדת כיחידה אחת.

מהומות ביפו, אמש ()
מהומות ביפו, אמש

דקירה בעיר העתיקה, הבוקר (צילום: רועי ינובסקי ) (צילום: רועי ינובסקי )
דקירה בעיר העתיקה, הבוקר(צילום: רועי ינובסקי )
 

"אבל אנחנו במצב שבו זורקים אבנים ביפו, זורקים אבנים בירושלים, פיגועי דמים ברחובות - וחברי הממשלה, שרים וח"כים, הולכים להפגין נגד עצמם. ברמה הדמוקרטית הכי בסיסית - אתם לא מרוצים מהממשלה? תעזבו אותה".

 

לפיד הבהיר כי אם ראש הממשלה יבקש גיבוי לצעדים במוקדי החיכוך, הוא ייתן אותו: "ניתן גיבוי מהאופוזיציה לממשלה לצעדים כמו הריסת בתים. הצבעתי בעד זה גם כשהייתי בקבינט. אם יפעילו את החוקים נגד הסתה כלפי התנועה האיסלאמית - נתמוך בהם, ובכל מה שיביא ביטחון לאזרחי ישראל, כי זה מה שחשוב. לא המשחקים הפוליטיים. הבעיה היא שדווקא בתוך הממשלה יש את אלה שמשחקים בפוליטיקה במקום להביא ביטחון".

 

לגבי הדרישה להרחבת הבנייה בהתנחלויות הסביר לפיד כי "אסור לשקר. הרי האנשים שאומרים עכשיו 'תבנו מחוץ לגושי ההתיישבות כתגובה ציונית הולמת', היו אומרים את זה גם אם היו פיגועים וגם אם לא, אם היו אבנים או לא. פשוט מחפשים תירוץ. אבל יש לכם ממשלת ימין לאומית, תנהלו את הוויכוח בתוך הממשלה. אל תרמו אותנו שבגלל שזורקים אבנים ובקבוקי תבערה אתם רוצים לבנות.

 

"אבל זו ממשלה שלא מציעה פתרונות. כל מה שאומרים לנו זה מה לא לעשות. אני אומר מה כן לעשות: מה שאנחנו צריכים זה ללכת למהלך גדול של היפרדות מהפלסטינים".

 

חזונו של לפיד לא כולל התנתקות שנייה, "אלא התיאום הביטחוני יימשך ולצה"ל תהיה אפשרות לפעול בכל שטחי יהודה ושומרון. המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים