שתף קטע נבחר

עימותים ביפו: רעולי פנים פצעו קל 5 שוטרים

מראות האינתיפאדה חזרו הערב, וערביי עיר נוספת בתוך הקו הירוק הצטרפו למחאה על אירועי אל-אקצה: מפגינים יידו אבנים על מכוניות, אוטובוסים, ושוטרים ברחוב יפת. הם קראו: ברוח ודם נפדה את אל-אקצה. שניים נעצרו. תושב יפו: "המצב יתפוצץ בסוף"

 

 

הבערת פחים ביפו, הערב (צילום: yafa48) (צילום: yafa48)
הבערת פחים ביפו, הערב(צילום: yafa48)

כוחות משטרה גדולים הוזרמו ליפו  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כוחות משטרה גדולים הוזרמו ליפו (צילום: מוטי קמחי)

תושבים ערבים מיפו הצטרפו הערב (ג') למחאה סביב אירועי אל-אקצה: מפגינים רעולי פנים יידו אבנים אל מכוניות, אוטובוסים ושוטרים באזור הרחובות יפת וטולוז בעיר. המפגינים קראו "אללה אכבר" ו"ברוח ודם נפדה את אל-אקצה". חמישה שוטרים נפצעו באורח קל והגיעו בית החולים איכילוב לקבלת טיפול.   

 

מאגד נמסר כי המפגינים ניפצו את שמשת אוטובוס בקו 83 שעבר במקום. הנוסעים נמלטו והמשטרה חילצה את הנהג, שסיפר ל-ynet: "הייתי בהלם מוחלט. לא ציפית שביפו אביב אקלע למצב כזה. לא האמנתי למה שאני רואה וחששתי לחיי. אלמלא השוטרים שהגיעו מהר אני לא יודע איך היה מסתיים האירוע. בהתחלה אמרתי לנוסעים להתכופף, אחר פתחתי להם את הדלתות והם נמלטו".

 

ההפגנה ביפו, בערב ()
ההפגנה ביפו, בערב

 

מהומות ביפו, הערב   ()
מהומות ביפו, הערב

 

מאז החלו העימותים הגיעו כוחות גדולים של משטרה ליפו. לזמן מסוים נסגרה התנועה ברחוב יפת, אך אחרי זמן מה רוכזו המפגינים בגן השניים והתנועה שבה לזרום. לקראת 22:00 החלה המשטרה להידבר עם מארגני ההפגנה.

 

לטענת אחד המפגינים, המהומה החלה בעקבות חסימת התהלוכה שביקשו המפגינים לעשות ברחוב טולוז: "אחד השוטרים החליט שהוא לא יאפשר לתהלוכה להמשיך. התחיל דין ודברים, ואז דחיפות ומפה לשם העניינים הידרדרו. בסופו של דבר המשטרה עצרה תלמיד באירוע שיכול היה להסתיים בצורה אחרת לגמרי".

 

כוחות גדולים של משטרה פטרלו ברחוב יפת לאחר שהרוחות נרגעו. על הכביש נראים סימנים של אבנים ופחים בוערים שכובו על ידי סייירים שהגיעו למקום. חבורות של נערים התגודדו במקום אבל סירבו לדבר על אירועי הערב. "רק הכביש מדבר", אמר אחד מהם.

 

מהמשטרה נמסר כי תושבים המזדהים עם אירועי אל-אקצה קיימו הפגנה ללא רישיון. משטרת מרחב יפתח אישרה להם לקיים את ההפגנה ובמקביל הועבר מסר למארגנים כי עליהם לשמור על הסדר הציבורי. בשלב מסוים החלו ליידות אבנים לעבר כלי רכב ברחוב יפת וברחוב טולוז וחסמו את הכבישים באמצעות פחים וצמיגים.

מחזות של שנות האינתיפאדה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מחזות של שנות האינתיפאדה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

המפגינים, חלקם רעולי פנים, יידו אבנים לעבר השוטרים וכאמור פצעו חמישה מהם. השוטרים פועלים להשיב את הסדר על כנו ולעצור את הפורעים. גם לאורך שנות האינתיפאדה השנייה אירעו מפעם לפעם עימותים באזור רחוב יפת, וגם אז הושלכו אבנים על אוטובוסים.

 

סאמר מחאמיד שהשתתף בהפגנה אמר ל-ynet: "המצב יתפוצץ אם הממשלה תמשיך לאפשר למתנחלים לפגוע במסגד אל-אקצא. אנחנו לא יכולים לשתוק. חייבים לצאת לרחובות ולהפגין כדי להשמיע את זעקתנו. אנחנו אומרים לממשלה שהיא משחקת באש. יהיו תגובות קשות אם המצב בירישלים יימשך כמו שהוא".

 

ערין, תושבת יפו, הוסיפה: "זאת ממשלת טרור שלא מכבדת את הציבור הערבי וממשיכה לפגוע בו. היא מעודדת את הגזענות. אתמול בלילה הרסו שני בתים במזרח ירושלים השייכים למשפחות שהידים אבל הבתים של הרוצחים המתנחלים נשארו עומדים".

התינוקת שנפצעה ליד עלי (צילום: מנחם בקוש) (צילום: מנחם בקוש)
התינוקת שנפצעה ליד עלי(צילום: מנחם בקוש)

 (צילום: מנחם בקוש) (צילום: מנחם בקוש)
(צילום: מנחם בקוש)

בינתיים נמשכים ידויי האבנים גם ביהודה ושומרון. פלסטינים שהשליכו אבנים ליד הכפר לובאן שסמוך ליישוב עלי פגעו במכוניתו של תושב עדי עד שנסע עם ילדיו.

בתו הפעוטה שישבה מאחור נפגעה בראשה באורח קל כתוצאה מניפוץ השמשה. היא פונתה לקבלת טיפול בבית החולים שערי צדק.

 

לאחר האירוע עצר האב את הרכב ויצא אל מיידי האבן. אליו הצטרפו כמה תושבים יהודים נוספים ובמקום התפתח עימות. כוחות צה"ל הגיעו למקום ולאחר מכן המשיך האב לבית החולים.

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר: "המהומות ביפו מבהירות לכל מי שחשב שגל האלימות האחרון לא נוגע לכלל אזרחי ישראל, אלא 'רק' לאלו המתגוררים בירושלים וביהודה ושומרון, שלהסתה הפלסטינית אין גבולות ותוצאותיה מגיעות לכל מקום, גם למרכז הארץ, קילומטרים ספורים מלב תל אביב".


פורסם לראשונה 06/10/2015 21:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: yafa48
פחים הובערו ביפו
צילום: yafa48
ההפגנה ביפו, הערב
מומלצים