שתף קטע נבחר

הסכין, האבן והפייסבוק

אם השב"כ היה רוצה לעצור כל פלסטיני שכותב על רצונו לנקום ביהודים, הרי שהוא היה צריך לעצור ערים שלמות. אזרחי ישראל נותרים להיות המגן האחרון

גל הטרור שרק הולך ומחריף מוכיח שוב שככל שהפיגוע פשוט יותר לביצוע, כך מתקשה מערכת הביטחון לסכל אותו. הבעיה היא שפיגוע שמצליח מעודד מפגעים פוטנציאליים, ושדקירה מוצלחת מעודדת את הדוקר הבא.

 

צריך להודות שלמערכת הביטחון אין תשובה אמיתית לטרור הסכינים, כשברקע משתוללת הסתה פלסטינית יוצאת דופן בחומרתה ברשתות החברתיות. באמ"ן ובשב"כ הקימו בשנים האחרונות יחידות מיוחדות שנועדו לעקוב אחר הנעשה ברשתות החברתיות. אם בעבר סימנו אותן היחידות רק כמה עשרות פלסטינים שהם בעלי פוטנציאל לבצע פיגועים, הרי שהיום מדובר באלפים רבים.

 

המשמעות: אילו השב"כ היה רוצה לעצור כל פלסטיני ופלסטינית שכותבים בפומבי על רצונם לנקום ביהודים בעקבות "הפגיעה באל־אקצה", הרי שהוא היה צריך לעצור ערים שלמות בגדה. למרות זאת, על השב"כ ואמ"ן לשפר את יכולת הניתור והאיתור של מפגעים המודיעים על כוונתם להוציא פיגוע בטווח המיידי, בוודאי עם הטכנולוגיה המתקדמת שיש בידיהם.

 

גורמי המודיעין קבעו נכון שההמונים לא יוצאים לצמתים ולמחסומים כדי להתעמת עם כוחות צה"ל, בוודאי לא בהשוואה לתקופה של מבצע צוק איתן. אבל הפייסבוק החליף את המחסום, והפוטנציאל הקטלני נותר חמור לא פחות. לכך יש להוסיף את העובדה שעל השטחים לא הוטל סגר, כך שמדי יום נכנסים לשטחי ישראל 60 אלף פלסטינים בעלי היתרים ועוד 40 אלף שב"חים.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש השב"כ יורם כהן אף ציין אתמול שאף לא אחד מהמפגעים האחרונים החזיק באישור שהייה בישראל. התוצאה היא פוטנציאל בלתי נגמר לפיגועים, שאין כמעט סיכוי שיסוכלו מראש, בלי תשתית טרור, בלי יד מכוונת, בלי מעבדות נפץ ובלי נשק חם. וכך נותרים אזרחי ישראלי להיות המגן האחרון בירושלים, בפתח תקווה או בקריית גת - והדעיכה שעליה דיברו בצבא אינה נראית באופק.

 

ברקע נמצא אבו מאזן, חלש מתמיד וקרוע בין הלחצים מבית ומבחוץ. אתמול הוא הפך למוקד העימות בין צה"ל לבין ראש הממשלה: אחרי שנתניהו האשים אותו שוב ושוב באחריות להסתה, הבהירו הגורמים

הכי מקצועיים באגף המודיעין כי לא כך הם פני הדברים וכי למעשה אבו מאזן פועל להרגעת הרוחות ואינו מסית לאלימות.

 

מנגנוני הביטחון שלו משתפים פעולה עם צה"ל ופועלים להרגעת המצב. הם מבצעים מעצרים, גם אם העצורים משוחררים בהמשך, ומונעים גלישה של הפרות הסדר ליישובים היהודיים. ביום שאחרי אבו מאזן, כשיקום לו יורש מיליטנטי, עוד נתגעגע אליו, וההאשמות כלפיו ייראו מגוחכות.

 

בינתיים לא רק שההמון הפלסטיני לא יוצא לרחובות, אלא גם התנזים, כלומר החמושים ממחנות הפליטים המזוהים עם הפתח, נשארים בבית. גורמי המודיעין מעריכים שאם התנזים ייכנס למעגל ההסלמה, התמונה תשתנה לחלוטין. בהקשר הזה כדאי לשים לב למה שיקרה בעזה בימים הקרובים. את תושבי רמאללה ומזרח ירושלים פחות עניין מה קרה לאחיהם העזתים במבצע צוק איתן, אבל את הקיצונים בעזה, ובעיקר את הסלפים שמספרם הולך וגדל, מעסיק מאוד "הקרב על אל־אקצה", ולא מן הנמנע כי לאות הזדהות הם יחדשו את הירי מהרצועה. מהסיבה הזאת הושארו סוללות כיפת ברזל בדרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
כוחות מג"ב בירושלים
צילום: EPA
מומלצים