שתף קטע נבחר

נפצע בלינץ': "נתניה מלאה בגזענים"

עבד אל-קדר ג'מל מקלנסווה בילה בטיילת עם חברים, ונקלע לתקיפה אכזרית: "הם צעקו 'מוות לערבים', ובמקום שיעצרו אותם, אזקו אותי". בדימונה דקר יהודי 4 ערבים: "לא האמנו שזה יגיע לדרום, מקווים למשפט צדק"

 

"לא אחזור יותר לנתניה, במזל נשארתי בחיים". כך סיפר ל-ynet עבד אל-קאדר ג'מל, תושב קלנסווה, שניצל הלילה (ו') מניסיון לינץ' בעיר. עשרות אזרחים תקפו אותו ואת חבריו בכיכר העצמאות. שניים מהם הצליחו להימלט מהתוקפים ואילו הוא נתפס והוכה קשות, עד שנזקק לטיפול רפואי.

 

בהמשך עצרו אותו שוטרים לתשאול, שלאחריו שוחרר. לעומת זאת, לא נעצר עדיין אף לא חשוד בתקיפה. ג'מאל סיפר: "הייתי בטיילת בנתניה יחד עם חברים. פתאום התקרבו אלינו כמה יהודים. הם התחילו לקלל אותנו ואז תקפו אותי. החברים שהיו איתי ברחו, אבל אני נפלתי ביניהם. הם המשיכו לתקוף אותי באכזריות, גרמו לי חבלות בכל הגוף. שמעתי אותם צועקים, 'מוות לערבים', 'אין מקום לערבים בנתניה'".

 

עוד הוסיף: "אני לא חוזר לנתניה. זאת עיר מלאה בגזענים. לא ציפיתי שזה יקרה. חבל שהגענו לאווירה כל כך מתוחה, רק במזל נשארתי בחיים". לדבריו, "המשטרה הגיעה לזירה אבל לצערי במקום שיעצרו את התוקפים אזקו אותי כאילו אני האשם. אין צדק במדינה הזאת, ערבים תמיד אשמים בכל מקרה. יהודים שתוקפים נחשבים אנשים טובים".

 

גם בדימונה הפכו עוברי אורח לקורבנות תקיפה של מפגע יהודי. צעיר כבן 17 יצא למסע דקירות בעיר, ותקף עובד עירייה בדואי ברחוב גדולי ישראל. הוא פצע אותו באורח בינוני עד קשה. בהמשך תקף בדואי נוסף ושני פלסטינים ליד בית ספר בעיר. מצבו של אחד מהם הוגדר בינוני עד קשה, ושניים אחרים נפצעו קל. הדוקר, תושב העיר המוכר למשטרה, נעצר זמן קצר לאחר מכן.

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

עבד ג'מל. הותקף בכל חלקי גופו  (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
עבד ג'מל. הותקף בכל חלקי גופו (צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: אפרת כרמית) (צילום: אפרת כרמית)
(צילום: אפרת כרמית)

זירת התקיפה בדימונה (צילום: דנה מימוני) (צילום: דנה מימוני)
זירת התקיפה בדימונה(צילום: דנה מימוני)
 

סעדי ראסרה בן 52, תושב מחנה הפליטים אל פורעה ליד חברון, נפצע באורח קל בתקיפה בדימונה. "במהלך עבודה לעירייה התנפל עלי ועל חבר שלי מישהו עם סכין, הוא דקר אותי ביד. הלכנו למשטרה והודענו להם. באמת שלא חשבנו שיקרה לנו דבר כזה".

 

ראסרה סיפר כי במהלך 35 שנות עבודתו בעירייה, "לא חשבתי שיקרה לי פעם דבר כזה. לא פחדתי. לא היה לי חשש. כל יום נהרג ערבי או יהודי, אבל תנו לנו לחיות בשלום. מספיק. במלחמה אף אחד לא מרוויח. לא ערבי ולא יהודי".

 

בני משפחתו של אחד הפצועים ביקשו להרגיע את הרוחות: "אנחנו מבקשים שיעזבו אותנו. אנחנו חיים עם יהודים, אוכלים עם יהודים. המשטרה תחקור את הנושא. כל מילה נוספת יכולה להתסיס את האווירה".

 

אחיו של אחד הפצועים אמר ל-ynet: "זה פשע נתעב, בלי קשר אם יהודי או ערבי עושה את זה. לנו בדרום יש דו-קיום מצוין, בדימונה אף פעם לא היו דברים כאלה. אני לא יודע מה קרה היום, אבל אפילו נוכח המצב בימים האחרונים לא

חששנו שזה יזלוג לדרום". הוא קיווה כי ייעשה דין צדק: "הוא צריך לעמוד למשפט, ואני מקווה שלא יוציאו אותו על רקע פסיכיאטרי כי זה משהו מתוכנן - לקחת סכין ולדקור ארבעה אנשים".

  

אשר, חברו של אחד הפצועים שנפגע באורח קל, סיפר ל-ynet: "מישהו בממשלה צריך להתעורר ולעשות משהו. זה לא משנה אם זה ערבי או יהודי. הילד שלי התקשר וסיפר לי, 'אני חושב שדקרו את חבר שלך'. הוא תושב הפזורה ועובד איתי במועצה בערבה, כל יום שישי אוכל איתי בבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
ג'מאל. "שמעתי 'מוות לערבים'"
צילום: חסן שעלאן
מומלצים