שתף קטע נבחר

פיגוע יהודי: דקר 4 ערבים בדימונה; לינץ' בערבי בנתניה

גל הטרור מוביל לתקיפות של ערבים-ישראלים: בן 17 מדימונה דקר ארבעה, בהם שני בדואים עובדי עירייה ושני פלסטינים. הוא נעצר והודה במעשה: "כל הערבים אותו דבר". הלילה בנתניה: עשרות קראו "מוות לערבים", והיכו במקלות וכסאות. ניסיון הלינץ' תועד

 

 

ערבים-ישראלים מותקפים על רקע גל הטרור: בזמן שפיגוע רודף פיגוע הופכים אזרחים תמימים לקורבנות, רק בגלל הלאום שלהם. הלילה (ו') תקפו עשרות אזרחים כמה ערבים בכיכר העצמאות בנתניה. אחד הפצועים, תושב קלנסווה, נזקק לטיפול רפואי. הבוקר נדקרו בדימונה שני עובדי עירייה בדואים ושני פלסטינים תושבי מחנה אל-פואר דרומית לחברון. מצבם של שניים הוגדר בינוני עד קשה. החשוד בדקירה, תושב העיר בן 17 המוכר למשטרה, נעצר זמן קצר לאחר מכן ומעצרו הוארך בשבעה ימים.

 

לאחר הדיווח למוקד 100 על הדקירה ברחוב גדולי ישראל, התקבל דיווח נוסף במשטרת המחוז הדרומי על דקירה בכניסה לבית ספר לימן בעיר. שוטרים שהגיעו למקום איתרו את הדוקר, עצרו אותו והעבירו אותו לחקירה. שני פצועים במצב בינוני עד קשה פונו לקבלת טיפול רפואי. 

 

מהמשטרה נמסר כי החשוד בדקירה מוכר למשטרה. הוא הודה במעשה וטען בחקירתו כי "חשב שכל הערבים מחבלים", ולכן דקר את הארבעה. מפקד מרחב הנגב תת-ניצב אמנון אלקלעי, שיבח את תגובת המאבטח שניטרל את החשוד בדקירה ומנע מאזרחים לפגוע בו.

 

עוד ציין כי בימים אלה "נדרשת מכולנו כאזרחים אחריות, להימנע מלפגוע באחרים על רקע זהותם או לאומיותם" וכי המשטרה תנקוט ביד קשה ובאפס סובלנות כלפי כל מי שיהיה מעורב בפעולות מסוג זה.

 

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

נדקר בדימונה. החשוד נעצר (צילום: אפרת כרמית) (צילום: אפרת כרמית)
נדקר בדימונה. החשוד נעצר(צילום: אפרת כרמית)
 

 

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

הזירה בדימונה (צילום: דנה מימוני) (צילום: דנה מימוני)
הזירה בדימונה(צילום: דנה מימוני)

בני משפחתו של אחד הפצועים ביקשו להרגיע את הרוחות: "אנחנו מבקשים שיעזבו אותנו. אנחנו חיים עם יהודים, אוכלים עם יהודים. המשטרה תחקור את הנושא. כל מילה נוספת יכולה להתסיס את האווירה".

 

ראש העירייה, בני ביטון, אמר כי "צעיר שכרגע עצור ונמצא בחקירה, דקר לכאורה ארבעה בני מיעוטים, שלושה מהם עובדי אגף שפ"ע בעירייה. הדקירות בוצעו בשתי זירות שונות. באחת דקר אדם אחד ואילו בזירה השנייה נדקרו שלושה". הוא הביע צעיר על האירועים הכואבים והמדאיגים וקרא לציבור לנהוג איפוק. 

 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

אחיו של אחד הפצועים אמר ל-ynet: "זה פשע נתעב, בלי קשר אם יהודי או ערבי עושה את זה. לנו בדרום יש דו-קיום מצוין, בדימונה אף פעם לא היו דברים כאלה. אני לא יודע מה קרה היום, אבל אפילו נוכח המצב בימים האחרונים לא חששנו שזה יזלוג לדרום". הוא קיווה כי ייעשה דין צדק: "הוא צריך לעמוד למשפט, ואני מקווה שלא יוציאו אותו על רקע פסיכיאטרי כי זה משהו מתוכנן - לקחת סכין ולדקור ארבעה אנשים".

 

אשר, חברו של אחד הפצועים שנפגע באורח קל, סיפר ל-ynet: "מישהו בממשלה צריך להתעורר ולעשות משהו. זה לא משנה אם זה ערבי או יהודי. הילד שלי התקשר וסיפר לי, 'אני חושב שדקרו את חבר שלך'. הוא תושב הפזורה ועובד איתי במועצה בערבה, כל יום שישי אוכל איתי בבית".

  

לינץ' בנתניה: הקורבן נעצר

הלילה ניסו יהודים לבצע לינץ' בשלושה ערבים בכיכר עצמאות בנתניה, תוך שהם קוראים "מוות לערבים". שניים הצליחו להימלט, אך השלישי נפצע. שוטרים חילצו אותו והצילו את חייו. עדיין לא נעצרו חשודים.

 


נתניה: קורבן הלינץ' עוכב לחקירה ()
נתניה: קורבן הלינץ' עוכב לחקירה
 

המהומה בכיכר החלה לאחר שככל הנראה הבחינו עשרות תושבים בשלושה ערבים במקום. מייד התפתחה במקום מהומה. לדברי עוברי אורח, אחד הערבים צעק "אללה אכבר", ואז החלו להתקהל סביבם. שניים מהערבים הצליחו להימלט מהמקום ואילו השלישי הותקף באכזריות  במקלות וכסאות ובוצע בו לינץ' של ממש. הוא התמוטט על הארץ אך המשיכו לתקוף אותו בעודו מתחנן על חייו. קריאות "מוות לערבים", "בנתניה מכסחים ערבים", הופנו לעברו. במהלך המהומה כמעט שהותקפה גם אישה שנקלעה לשם. רק לאחר שחזרה וצעקה, "אני יהודייה, אני יהודייה", הרפו ממנה.

 

למקום הוזעקו כוחות משטרה מהתחנה בעיר שהצליחו לחלץ את הערבי המותקף. צוות מד"א שרון טיפל בו ופינה אותו לבית חולים לניאדו בעיר. מצבו הוגדר קל והוא סובל מחבלות בכל חלקי גופו. הוא עוכב בתחנת המשטרה. הלינץ' תועד על ידי אזרחים שהפיצו סרטונים ברשתות החברתיות בין השאר תחת הכותרת "נתנייתים בינוניים וסבירים". במשטרה אמרו כי נפתחה חקירה אך טרם נעצרו חשודים.

 

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, גינתה את המעשה: "נתניה מאופיינת בערכי סובלנות ומחבקת כל מי שבא בשעריה. אני קוראת לציבור לנהוג באיפוק", אמרה. לדבריה, "לא נאפשר לקומץ פורעים להעכיר את האווירה ולפגוע במרקם היחסים העדין בין יהודים ללא יהודים בעיר. שוחחתי עם ממלא מקום מפקד תחנת המשטרה שהבטיח לי שהמשטרה תעשה הכול כדי לעצור את המתפרעים ולהעמידם לדין. אזמן את האזרחים שהוכו ללשכתי".

 

יידו אבנים לעבר ערבים

אמש יידו כ-20 מתנחלים אבנים על כלי רכב פלסטיניים באזור מחסום חווארה, בכניסה לשכם. צה"ל הכריז על המקום שטח צבאי סגור. בתקרית אחרת נפגע פלסטיני באורח בינוני בראשו מאבנים שיידו לעבר רכבו של שר התקשורת הפלסטיני ליד שכם. כוחות הביטחון חושדים שיהודים שנסעו ברכב שחלף שם, הם שיידו את האבנים.

 

נפגע מיידוי אבנים ליד שכם ()
נפגע מיידוי אבנים ליד שכם

יידו אבנים על מכוניתו של דחבור (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
יידו אבנים על מכוניתו של דחבור(צילום: חסן שעלאן)

 

ביום ג' נתקל פאדל דחבור, תושב טייבה בשנות ה-30 לחייו, בשבעה מתנחלים שחסמו את דרכו ויידו לעברו אבנים. הוא לא נפגע אך נזק נגרם למכוניתו. מוקדם יותר באותו יום נפצע קשה מוג'אהד אבו סרחאן (18) מירי ליד בית סאחור. לא ברור אם נפגע מירי של כוחות הביטחון או שנורה על ידי מתנחל שניסה למנוע חטיפת אישה באזור.

 

רצף אירועי הטרור נמשך גם אתמול. אמש דקר מחבל בעפולה חייל ופצע אותו בינוני עד קשה. בצהריים דקר צעיר ממזרח ירושלים, המחזיק בתעודת זהות כחולה, חמישה בני אדם על גשר סמוך לקניון עזריאלי. קצין של מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר חיסל את המחבל.  

 

במקביל נדקר גבר בן 31 בגבו ביישוב היהודי בחברון. הוא הגיע לשער המערבי של קריית ארבע, ושם קיבלו טיפול רפואי. מצבו הוגדר קשה והוא פונה לבית החולים שערי צדק בירושלים. מוקדם יותר בבוקר נדקר תלמיד ישיבה בן 25 ונפצע באורח קשה. פלסטיני בן 19, תושב שועפט, ביצע את הפיגוע ונתפס על-ידי כוחות הביטחון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה מימוני
דימונה הבוקר
צילום: דנה מימוני
מומלצים