שתף קטע נבחר

בית אבות התרשל: קשישה נפלה מכסא ומתה

חולת אלצהיימר סיעודית נפלה מכסא הגלגלים ונפצעה בראשה בזמן רחיצתה, והלכה לעולמה כעבור שבועיים. בית האבות ישלם 160 אלף ש'

בית משפט השלום בירושלים קבע לאחרונה שרשלנות של בית האבות "בית קשת" ברמת גן גרמה למותה של קשישה סיעודית שנפלה מכסא וגלגלים ומתה כעבור זמן קצר. נקבע כי מאחר שהצוות לא פעל על פי הנהלים שהורו להקפיד על שני מטפלים בזמן רחיצתה, ישלם בית האבות פיצוי של כ-160 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האישה, בת 79 שסבלה ממחלת האלצהיימר, התגוררה כדיירת סיעודית בבית האבות. בספטמבר 2010 הושיב אותה מטפל על כיסא גלגלים לרחיצת הבוקר, כשלפתע גופה נטה שמאלה, ידית הכיסא התעקמה והיא נפלה ונחבלה בראשה. היא פונתה לבית החולים איכילוב שבתל אביב ומתה כעבור כשבועיים עקב דימום מוחי.

 

בינואר 2012 הגיש עיזבון המנוחה תביעה שבה נטען שבית האבות התרשל כשלא פעל בהתאם לנהלים: הוא לא בדק את הכסא ולא דאג שירחצו אותה שני מטפלים. התביעה דרשה פיצוי של 885 אלף שקל על הכאב והסבל שחוותה המנוחה מהנפילה ועד הפטירה, על קיצור תוחלת החיים, אובדן שירותי בת זוג, הוצאות קבורה ומצבה, והוצאות נלוות.

 

בית האבות טען מנגד שהייתה תקופה שבה המנוחה עלתה במשקל עקב טיפול רפואי שקיבלה והיה צורך לרחוץ אותה תחת השגחתם של שני מטפלים. אולם לאחר שהיא הורידה ממשקלה, ההנחיה הזו כבר לא הייתה רלוונטית. עוד נטען שהכיסאות והציוד בבית האבות נבדקים מדי חודש על ידי איש התחזוקה, ולא נמצאו בו פגמים לפני התאונה.

 

אולם השופטת יעל ייטב קיבלה את התביעה וקבעה כי בית האבות התרשל. היא סברה שמדובר בחובת זהירות גבוהה בשל תלותם המוחלטת של המאושפזים הסיעודיים במטפלים שלהם, ובעובדה שמטרתו העיקרית של בית האבות הסיעודי היא לטפל בצרכי החולים.

 

נקבע שהכיסא שעליו ישבה המנוחה לא היה תקין, מה שמחזק את המסקנה שבית האבות היה אמור לצפות שנפילה כזו תתרחש.

 

השופטת הביעה תמיהה: האם בדיקת ציוד בתדירות של אחת לחודש היא מספיקה? בית האבות לא חשף מה "גילם" של הכיסאות והאם יש לתקופת השימוש בהם השפעה על תדירות הבדיקה הנדרשת. כשמדובר בחולים סיעודיים, ציינה, לא ניתן להשלים עם קיומו של ציוד בלתי תקין, ועולה שכלל נהלי בדיקת הציוד בבית האבות אינם מספיקים.

 

בנוגע להוראה בדבר טיפול באמצעות שני מטפלים הבהירה השופטת שזו נבעה ממחלתה של המנוחה ולא ממשקלה, ושהיא לא התרשמה שהיה שינוי כלשהו שהצדיק את הפחתת המטפל.

 

לבסוף נקבע שההחמרה במצב המנוחה נבע באופן ישיר מהנפילה, שהובילה לדימום מוחי ולתוצאה הטראגית של מות המנוחה.

 

בשל כך פסקה השופטת כי בית האבות יפצה את עיזבון המנוחה ב-162,500 שקל על נזק בלתי ממוני (כאב וסבל ותוחלת חיים), הוצאות קבורה והוצאות נוספות, ודחתה את יתר הנזקים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים