שתף קטע נבחר

הנער המחבל: "בן דוד שלי יזם - והצטרפתי"

ממיטתו בבית החולים גבו חוקרי המשטרה את גרסתו של אחמד מנאסרה בן ה-13 שביצע את פיגוע הדקירה יחד עם בן דודו בפסגת זאב. "הגעתי לשם כדי לדקור יהודים", אמר בחקירתו. עם זאת, החוק עומד לצידו של מנאסרה שבשל גילו הצעיר כלל לא ניתן להעמידו לדין או לשלוח אותו למאסר

 

גרסת הנער המחבל: שוטרים ממשטרת מחוז ירושלים גבו עדות ראשונית מאחמד מנאסרה בן ה-13, שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב יחד עם בן דודו חסן. "הגעתי למקום עם בן דוד שלי כדי לדקור יהודים", סיפר מנאסרה בחקירתו.

 

ממיטתו בבית החולים הדסה עין כרם בבו הוא מאושפז במצב קל עד בינוני הודה הנער במעשה וסיפר לחוקרים כי בן דודו הביא את הסכינים והיה הדומיננטי בין שניהם. לדבריו, הוא הסכים להצטרף אליו ולבצע את הפיגוע יחד איתו. מדובר בחקירה ראשונית בלבד שאותה ביצעה המשטרה ובהמשך יועבר המחבל לתחקור השב"כ.

 

מנאסרה מוצג במצגת של משרד החוץ ()
מנאסרה מוצג במצגת של משרד החוץ

נתניהו מאשים את אבו מאזן על המשך השקרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו מאשים את אבו מאזן על המשך השקרים(צילום: AFP)

חקירת הפיגוע העלתה כי השניים הגיעו לשכונה כשהם חמושים בסכינים וצעיר יהודי כבן 25 ברחוב הארבעה, דקרו ופצעו אותו קשה. הצעיר נמלט כשהמחבלים רודפים אחריו, ומשלא השיגו אותו המשיכו במסע הרצח במעלה רחוב השישה עשר כשהם מחפשים את הקורבן הבא.

 

השניים חלפו על פני אדם, סיננו לעברו שהוא מבוגר, ושלא שווה לדקור אותו תוך כדי שהם קוראים לו "אתה זקן". בשלב זה הבחינו בנער בן 13 על אופניים ודקרו אותו באורח אנוש.

 

בשדרות משה דיין, הבחין חסן מנאסרה בשוטרים מתחנת שפט שהוזעקו למקום ורץ לעברם עם סכין מונפת בידו. השוטרים שהיו בסכנה ממשית ביצעו ירי לעברו ונטרלו אותו. אחמד נוטרל במקביל על ידי אזרחים שהצליחו להפסיק את מסע ההרג שלו כשהיכו בו במקלות והוא אף נפגע מפגיעת רכב.

 

למרות מעשיו האכזריים, נכון לעכשיו מנאסרה כלל לא צפוי להיכנס לכלא ואפילו לא לעמוד לדין. לפי חוק הנוער, לא ניתן להעמיד לדין, להכניס למעצר או לשלוח למאסר ילד עד גיל 14.

 

ילד שמלאו לו 12 שנים נחשב בישראל לבעל אחריות פלילית והוא אחראי למעשיו כמו מבוגר וכשיר לתת את הדין על מעשיו. עם זאת, מצבו של מנאסרה שונה לגמרי ממצבו המשפטי של בגיר.

 

המערכת המשפטית רגישה לזכויות בני הנוער ושמה את הדגש על טיפול בנער ושיקומו ופחות על ענישה. הגישה השיקומית נובעת מאחריות החברה הבוגרת לטפל בילדים ובבני הנוער ולחנכם. הגישה השיקומית נובעת גם מהאמון כי לבני נוער שעברו על החוק, סיכוי רב יותר להשתקם ולהשתלב בחברה מאשר למבוגרים עוברי חוק.

 

לפני בית המשפט פתוח מגוון רחב של אמצעי טיפול שאינם כוללים מאסר כמו להורות על הפקדת הקטין בידי מבוגר או החזקתו במעון נעול או יומי. בנוסף, ניתן להורות על הוצאות משפט וקנס ופיצוי לנפגע העבירה.

 

מצבו של אחמד מנאסרה היכה גלים ביממה האחרונה לאחר שהנשיא הפלסטיני אבו מאזן טען כי הנער מבית חנינא "הוצא להורג". היום פרסמה לשכת העיתונות הממשלתית תמונות של מנאסרה מבית החולים הדסה עין כרם כשהוא חי, אוכל ומטופל על-ידי רופאיו.

 

מאוחר יותר היום פרסם אבו מאזן הודעה באנגלית של נאומו מאמש. שם כבר מנאסרה לא "הוצא להורג" אלא נורה ב"דם קר". עם זאת, מנאסרה כלל לא נורה אלא הוכה במקלות על-ידי אזרחים.

 

היום ערך ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה ותקף את הנשיא הפלסטיני. "המלחמה בטרור היא גם נגד ההסתה שמלבה את הטרור", אמר נתניהו בפתח דבריו. "במקום לפעול להרגעת הרוחות, אבו מאזן ממשיך להסית ולשקר ואומר שהנער הוצא להורג. אז הנה האמת, הוא לא מת - הוא חי, הוא לא תמים, הוא לא חף מפשע, הוא ניסה לרצוח ילד בן 13 שרכב על אופניים. הדרך היחידה להילחם בשקר הזה היא לומר את האמת". נתניהו אף קרא לעולם: "אל תתעלמו מהעובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים