שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הממשלה הבטיחה להרוס בתי מחבלים - ואף בית לא נהרס

למרות הצהרות נתניהו, לא נהרס עד כה אף אחד מבתי המחבלים שלקחו חלק בפיגועים בגל הטרור הנוכחי. "המערכת המשפטית מערימה קשיים ויש מי שלא רוצה להרגיז את העולם", מאשימים שרים בקבינט

 

ראש הממשלה הצהיר שייהרסו בתי מחבלים, הקבינט הורה לזרז את הריסתם, אך בפועל אף בית של מחבל שהיה מעורב בגל הטרור הנוכחי עדיין לא נהרס: לפני ארבעה ימים ניתנו צווי התרעה להריסה לבתי המחבלים שרצחו את איתם ונעמה הנקין ז"ל, מלאכי רוזנפלד ז"ל, דני גונן ז"ל ואהרן בנט והרב נחמיה לביא ז"ל. החוק מאפשר למשפחות לערער תוך 48 שעות מרגע הגשת הצו. ארבעה ימים חלפו והבתים עדיין עומדים על תילם.

 

גל הטרור - כתבות נוספות:

מחבלים בדמות הקורבן: הסתה בסרטון פלסטיני רשמי

אביו של המחבל הבדואי: "הוא הוצא להורג"

במחסום שבו נדקר שוטר: צפו במסרק-סכין

 

אין ישיבת קבינט שבה נתניהו לא שואל מדוע לא הרסו בתי מחבלים. באחת מישיבות הקבינט האחרונות השרים גילו כי ישראל אפילו לא הרסה את בתי המחבלים שביצעו את הטבח במשפחת פוגל במרס 2011, למרות המלצת גורמי הביטחון.

 

אתמול ניתנו צווי הריסה למשפחותיהם של טארק דוויק מכפר מא-ראם בצפון ירושלים, שביצע את אחד מפיגועי הדקירה ברעננה, איסחאק בדראן מכפר עקב ומוחמד עלי ממחנה הפליטים שועפט שביצעו פיגועי דקירה בשער שכם בירושלים ות'איר אבו רזאלה מכפר עקב שביצע את פיגוע הדקירה בתל אביב. המשפחות יכולות לפי החוק לערער עד מחר אחרת הצווים יהיו בתוקף.

 

מה עיכב עד היום את הריסות הבתים? משיחות עם שרים בקבינט התשובה לכך כפולה: מצד אחד המערכת המשפטית מערימה קשיים, לטענתם, ומצד שני בצמרת המדינית היו מי שבלמו את הריסות הבתים כנראה כדי לא להרגיז יותר מדי את הקהילה הבינלאומית.

המחבלים שרצחו את בני הזוג הנקין. צווי הריסה ניתנו. הבתים לא נהרסו ()
המחבלים שרצחו את בני הזוג הנקין. צווי הריסה ניתנו. הבתים לא נהרסו

הדברים החלו להתניע, גם אם לאט, אחרי חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון וגל פיגועי הדריסה, אבל עדיין הדברים התנהלו בעצלתיים: מעט מדיי ומאוחר מדיי (זמן רב מדיי חולף מביצוע הפיגוע עד להריסה). רק בתחילת החודש נהרסו בתי מחבלים שהיו מעורבים באותו גל פיגועי דריסה בשנה שעברה, בהם ביתו של מוחמד נאיף ג'אעביס שביצע את פיגוע הדריסה באמצעות טרקטור ורצח אדם אחד וביתו של ג'מיל ג'סאן בן מוחמד, שביצע את הטבח בבית הכנסת בהר נוף.

 

בישיבת הקבינט לפני שבוע התקבלו שורה של החלטות בנושא הריסות בתי מחבלים אחרי שגורמי הביטחון ובהם ראש השב"כ יורם כהן והרמטכ"ל גדי איזנקוט שהמליצו חד משמעית להרוס בתי מחבלים ובלבד שהדבר נעשה בצמידות לפיגוע ואז נוצר אפקט הרתעה.

 

שניהם הדגישו כי אין טעם להרוס בתי מחבלים שנה אחרי הפיגוע כי אז הפלסטינים לא מבינים את פשר העניין וזה מה שיוצר מהומות ומלבה את האווירה. השב"כ אף הציג חוות דעת שתומכת חד משמעית בהריסות בתים.

 

נהרס הבית? המשפחות מקבלות מיד בית חדש

נתניהו הטיל על שרת המשפטים איילת שקד לזרז את הליך הריסת הבתים. בישיבת הקבינט אושר הנוהל החדש שמצמצם למינימום את משך הימים שמשפחה של מפגע מקבלת התרעה מראש לפני ההריסה. לפי הנוהל החדש ניתן להרוס בתים בתוך שבוע עד שבועיים מרגע הפיגוע בהשוואה למצב שהיה קיים קודם שהריסת בית של מחבל הייתה נמשכת כשנה אם בכלל.

 

בין השאר, קוצרה משמעותית הכנת חוות הדעת להריסת הבית על-ידי השב"כ והפרקליטות שהייתה נמשכת בעבר חודשים וכעת קוצרה לימים ספורים. למשפחות יש אפשרות להגיש הסתייגות לשר הביטחון לאחר קבלת ההודעה על כוונת ההריסה. לאחר קבלת הצו הסופי המשפחות רשאיות לעתור לבג"ץ.

 

שנה חלפה ורק החודש נהרסו בתי המחבלים שביצעו פיגועים אשתקד ()
שנה חלפה ורק החודש נהרסו בתי המחבלים שביצעו פיגועים אשתקד

כמו כן הוחלט להרוס את ביתם של מפגעים שרצחו או גם ניסו לרצוח והוחלט לנקוט צעדים נגד משפחות של מפגעים, לרבות סנקציות של שלילת תושבות ואזרחות אם יוכח שהמשפחות ידעו על הכוונה לבצע את הפיגוע. החלטה נוספת שהתקבלה היא למנוע את הקמת הבית שנהרס מחדש.

 

עם זאת, מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי משפחות של מחבלים שביתם נהרס מקבלות באופן מיידי הבטחה למימון הקמת בית אחר עבורן על-ידי הארגון שפורס את חסותו על המחבל או על-ידי תושבי הכפר או העיר שבו הן מתגוררות. המקורות ציינו כי המשפחות זוכות בדרך כלל בבית שהיה גדול ומרווח יותר מביתן הקודם ולכן הן יוצאות נשכרות מהעניין.

 

אחד מבני משפחתו של מחבל, שביתו נהרס בשנה האחרונה באחד מכפרי הגדה המערבית הודה כי המשפחה כבר בנתה בית חדש וגדול במקום הבית שצה"ל הרס לה. הוא סירב לומר מה היה מקור המימון של אותו בית.

 

לא רק שאותן משפחות מקבלות מימון לבית, אלא שהן מקבלות גם תמיכה מיידית אחרי ביצוע פיגוע. כל הלוגיסטיקה והאוכל שכרוכים בעת הקמת אוהל אבלים משולמים על-ידי הארגון התומך ונותן החסות לפיגוע או באמצעות מגבית שנעשית בכפר או בשכונה ממנה יצא המחבל. סיבות אלה מדגימות את החשיבות הרבה לפריסת חסות ארגונית על אותו מחבל.

 

בצה"ל ובמשטרת ישראל ישנה היערכות והתארגנות לביצוע ההריסות בימים ובשבועות הקרובים. שני מקרי מבחן יהיו ביתו של המחבל עלא זיוד מאום אל-פחם, שביצע את פיגוע הדקירה והדריסה ליד גן שמואל, והמחבל מוהנד אלעוקבי, תושב הפזורה הבדואית בחורה, שביצע את פיגוע הירי אתמול בתחנה המרכזית בבאר שבע.

 

שרת המשפטים שקד עדכנה בישיבת הקבינט שישנה כוונה לקדם גם את הריסת ביתו. שרים בכירים בקבינט אומרים: "זה נכון שעד לאחרונה לא הייתה נחישות בעניין של הריסות בתים, אבל דברים עומדים להשתנות ואנחנו מאמינים שנראה שינוי בימים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
הבטיח להרוס, עדיין לא קיים. נתניהו
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
מומלצים