שתף קטע נבחר

גם בגרמניה: נתניהו שב והאשים את המופתי באחריות

רה"מ, שנועד בברלין עם הקנצלרית מרקל, שב ופירט את תמיכתו של המנהיג הפלסטיני בהשמדת היהודים באירופה - אך הפעם לא טען כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים" עד פגישתו עם אל-חוסייני: "למה הרשות עדיין מהללת אותו כגיבור? זה משתקף בהסתה"

 

על רקע סערת "היטלר והמופתי ", הגיע היום (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו לגרמניה ונועד בברלין עם הקנצלרית אנגלה מרקל . הפעם, במסיבת עיתונאים המשותפת עם הקנצלרית, נתניהו לא אמר כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים", אלא התמקד בעברו הפרו-נאצי של המופתי חאג' אמין אל-חוסייני.

 

"את השאלה האמיתית צריך להפנות לא אליי, אלא לאבו-מאזן", אמר נתניהו. "למה הוא והרשות הפלסטינית מהללים רשמית את המופתי כאייקון פלסטיני? זה פושע מלחמה שהיה מבוקש בעוון פשעי מלחמה. זה אדם ששיתף פעולה עם הנאצים ואף על פי כן הוא מהולל בספרי הלימוּד של הפלסטינים. לצערי זה משתקף ממש עכשיו בהסתה ובשקרים החוזרים ונשנים".

נתניהו ומרקל במסיבת העיתונאים, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ומרקל במסיבת העיתונאים, הערב(צילום: רויטרס)
 

הפגישה בין נתניהו ומרקל, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגישה בין נתניהו ומרקל, היום(צילום: רויטרס)

על הוויכוח שנסוב על העובדות ההיסטוריות, בעקבות דבריו שלפיהם היטלר לא רצה להשמיד יהודים עד שהמופתי אל-חוסייני האיץ בו, אמר נתניהו כי "היטלר היה אחראי לשואה". עם זאת הוא הוסיף שבמשפט אייכמן הייתה עדות מפורטת על חלקו של המופתי בירושלים, שביקש מהנאצים למנוע את מנוסת היהודים באירופה ותמך בהשמדה: "המופתי דחק בהנהגה הנאצית להמשיך בפתרון הסופי. במשפט אייכמן העדויות הרחיבו על כך. הוא הפך ליועץ לאייכמן והימלר ביישום התכנית.

 

 

לפני מסיבת העיתונאים הפגינו בחוץ נגד ראש הממשלה כ-150 איש עם דגלים וכרזות. נתניהו פתח בהוקרת תודה למרקל ולממשלתה על התמיכה המתמשכת והבלתי מסויגת בישראל: "באתי לברלין בתקופה קשה. רק היום התרחשו שלושה אירועי טרור ובשבועות האחרונים היו כ-40 אירועים, שבמסגרתם ניסו טרוריסטים פלסטיניים לרצוח ישראלים בעזרת סכינים ואפילו מכוניות. אפשר לקרוא בעמודי הפייסבוק שלהם: הם לא עושים זאת כי הם מודאגים מעתיד השלום. האמת הפשוטה היא שהם רוצים להרוג יהודים ולהרוס את מדינת יישראל.

 

"הלוואי שזה לא היה כך. ישראל רוצה שלום. אני רוצה שלום. שלום המבוסס על הכרה הדדית והסדרי ביטחון שיאפשרו לישראל להגן על עצמה בכוחות עצמה. אבל לא רק שהפלסטינים מסרבים לשאת ולתת, הם גם מסרבים לגנות את הטרור. זה אפילו גרוע יותר כי הנשיא אבו מאזן הצטרף לאסלאמיסטים בגל הטרור האחרון הזה. בעמוּדים רשמיים הוא טוען שישראל מפרה את הסטטוס-קוו בהר הבית – זה שקר וכזב.

 

"הוא אומר שאנחנו מבקשים להשמיד את מסגד אל-אקצה. זה שקר. ישראל היא היחידה ששומרת על המקומות הקדושים. למרבה הצער אבו מאזן אמר שהוא תומך בכל טיפת דם שנשפכת בירושלים. הוא לא גינה אפילו אחת מעשרות מתקפות הטרור על ישראלים בחודש האחרון".

 

על היחסים בין המדינות אמר נתניהו: "השותפות הגרמנית-ישראלית חשובה לשתי המדינות. אני חושב שהיא חשובה לכל האנושות. אנחנו לא שוכחים את העבר ואני מעריך את זה שאתם – גרמניה – לא שוכחים את זוועות העבר.

השותפות שלנו מהווה דוגמה לאיך אנשים יכולים לאחוז בעתיד שלהם באמצעות ידידות ושיתוף פעולה בתחומים כה רבים".

 

מוקדם יותר התייחס דובר ממשלת גרמניה דבריו של נתניהו אתמול בנאום קונגרס הציוני בנוגע לשואה, ואמר כי "האחריות היא שלנו, אין צורך לשנות את העמדה שלנו בנושא". הדובר סטפן סיברט הוסיף: "כל הגרמנים מכירים ההיסטוריה של טירוף הגזע הרצחני שהוביל לשואה. זה נלמד בבתי ספר גרמנים מסיבה טובה. אסור לנו לשכוח את זה. אנחנו יודעים שהאחריות לפשע נגד האנושות היא גרמנית".

 

הסערה התעוררה לאחר שאתמול אמר נתניהו בקונגרס הציוני בירושלים שהיטלר לא רצה בתחילה להשמיד את היהודים, אך המופתי אל-חוסייני שכנע אותו לעשות זאת: "המופתי טס לברלין. היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו הזמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', שאל. הוא ענה: 'שרוף אותם'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
נתניהו ומרקל
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים