שתף קטע נבחר

עצר להשתין ונפל לבור. בזק תשלם 42 אלף ש'

נהג מונית, שעצר את נסיעתו וביקש להטיל את מימיו בשדה ליד פתח תקווה, נפצע כשנתקל בבור תשתית. בית המשפט הטיל את האחריות על חברה

בית משפט השלום בהרצליה קבע לאחרונה ש"בזק" תפצה בכ-42 אלף שקל נהג מונית שנפצע אחרי שנפל לבור תשתית לא מכוסה ליד שדה באזור פתח תקווה. השופט יחזקאל הראל קבע כי האחריות מוטלת על החברה שלא טרחה לבדוק אם הבור מסכן את הציבור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בוקר אחד ביולי 2008 נסע הנהג באזור פתח תקווה וחש צורך להטיל את מימיו. הוא עצר בשולי הכביש וצעד לעבר השדה הפתוח, אולם כף רגלו השמאלית נכנסה לבור יצוק מבטון שהיה ללא מכסה, והוסתר על ידי הצמחייה שמסביב. כתוצאה מכך הוא נפצע ברגלו ולדבריו התקשה מאז בתנועה ונשיאת מטענים של נוסעיו למונית.

 

בתחילה הגיש הנהג תביעה נגד עיריית פתח תקווה, מכיוון שסבר שהיא בעלת הקרקע. לאחר שהתברר כי חברת "נ.מ.ר.א. ייזום ופרויקטים" היא הבעלים, וכי הבור שימש תא תקשורת של בזק, תוקנה התביעה.

 

החברה בעלת השטח טענה בבית המשפט שאינה אחראית לתאונה מאחר שהתא הותקן ללא ידיעתה והסכמתה. בזק טענה מנגד שהיא קיבלה את כל האישורים הנדרשים להתקנת התא, וכמו כן, לדעתה, הנהג היה צריך להתפנות בתחנת הדלק הסמוכה, ושבכל מצב היה עליו להיזהר כשירד לשולי הכביש. משלא פעל כאמור – עליו לשאת באחריות לתאונה.

 

השופט יחזקאל הראל קבע שעיקר האחריות לתאונה מוטלת על בזק, וחלקה על הנהג. הוא הסביר שעולה כי בזק לא נהגה לבצע בדיקות יזומות במקומות מבודדים כמו שולי הכביש, משיקולי עלות-תועלת.

 

לא רק זאת, אלא שמדבריה עולה שהיא גם ידעה כי מכסי התאים נגנבים על ידי גנבי מתכות, בייחוד באזור פתח תקווה, ועדיין היא לא טרחה לוודא שאותו תא מכוסה. בכך היא למעשה העמידה בסיכון את העוברים ושבים במקום, ולכן אחראית לתאונה.

 

עם זאת השופט קבע כי גם לתובע אחריות לתאונה, העומדת על 20%, שכן היה עליו להיזהר ולחשוד שאולי יש בשוליים מכשול מוסתר.

 

לאחר קיזוז הרשלנות התורמת ודמי הפגיעה שקיבל התובע מהביטוח הלאומי, פסק השופט כי בזק תפצה אותו ב-42,541 שקל עבור הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, נזק לא ממוני, עזרת הזולת והוצאות רפואיות. לסכום זה יצורף שכר טרחת עו"ד בסך 23.4%.

 

בנוגע לחברת "נ.מ.ר.א. ייזום ופרויקטים" סבר השופט הראל כי יש להסיר ממנה אחריות, מכיוון שבזק לא הוכיחה שקיבלה ממנה אישור להתקין את התא בקרקע שבבעלותה. בשל כך הוא פסק כי בזק תשלם עבורה הוצאות משפט בסך 6,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד מירון קין
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד בית און, עו"ד צבי יעקובוביץ
  • עו"ד יורם שר עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים