שתף קטע נבחר

ראש מערך ההסברה הנבחר: אובמה אנטישמי, קרי סטנדאפיסט

ד"ר רן ברץ, שנבחר על ידי ראש הממשלה, פרסם בשנים האחרונות אמירות קשות נגד בכירי הממשל האמריקני. הוא כתב על אובמה בעקבות נאום נתניהו בקונגרס: "כך נראית אנטישמיות מודרנית". על ג'ון קרי: "מובטחת לו קריירה משגשגת באחד ממועדוני הסטדנאפ". השרים חיים כץ וגילה גמליאל יוצאים נגד המינוי. הרצוג: אדם שהשפיל והשמיץ חייב ללכת הביתה ומיד. מרגלית לנציב שירות המדינה: "לפסול את המינוי לאלתר"

ד"ר רן ברץ, שאותו מייעד ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, סבור שנשיא ארצות הברית ברק אובמה אנטישמי. הנה דברים שכתב על אובמה בעקבות נאום נתניהו בקונגרס במרס השנה: "תרשו לי להיות קצת חריף, בניגוד להרגליי המתונים: ההתייחסות של אובמה לנאום של נתניהו - ככה נראית אנטישמיות מודרנית בארצות מערביות ליברליות. והיא באה כמובן עם הרבה סובלנות והבנה לאנטישמיות האיסלאמית. כל כך הרבה סובלנות והבנה, עד שמוכנים אפילו לתת להם אטום".

 

שר הרווחה חיים כץ הודיע שיצביע בממשלה נגד המינוי: "מי שכנראה לא חושב פעמיים לפני שהוא מתבטא נגד סמלי המדינה לא ראוי להיות נציגהּ". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל קראה "לשקול שוב את מינויו של ראש מערך ההסברה המיועד". לדבריה, "תפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי רגיש ביותר. התבטאויותיו נגד נשיא המדינה וגורמי ממשל אמריקניים פוגעות בסמלי השלטון שלנו ושל ידידתנו הגדולה ועלולות להתפרש כעמדה רשמית". השרה הוסיפה כי היא "סומכת לחלוטין על שיקול דעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובטוחה שהוא ישקול שוב את שאלת מינויו של ברץ לתפקיד".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג קרא למנוע את כניסתו של ברץ לתפקיד. "ראש מערך ההסברה הלאומי איננו התוכי הפרטי של ראש הממשלה. זהו תפקיד ממלכתי חשוב בקודש הקודשים של ישראל, לשכת ראש הממשלה. אדם כזה שהתגולל על הנשיא אובמה, השמיץ את מזכיר המדינה קרי והחמור מכל - השפיל את נשיא מדינתו האהוב, הסמל החשוב מכל שלנו - חייב ללכת הביתה ומיד, עוד לפני שהגיע. זה היה שיקול דעת משובש לחשוב שאדם כזה מתאים לתפקיד ממלכתי ולכן אני תובע מנתניהו: עצור מיד את מינויו של ברץ".

"בוז לאובמה". זה מה שחושב ראש מערך ההסברה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"בוז לאובמה". זה מה שחושב ראש מערך ההסברה(צילום: EPA)
 

 

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) שיגר מכתב דחוף לנציב שירות המדינה בדרישה לפסול לאלתר את מינויו של ברץ לתפקיד הבכיר. "מצופה מראש הממשלה לעצור עכשיו ומהר את הבושה ולהודיע כי הוא מבטל בעצמו את המינוי המביך", אמר מרגלית ל-ynet. "לפי החוק ולפי פסיקת בג"ץ, משרת אמון איננה הפקרות ויש למנות אנשים ראויים וערכיים עם ניסיון מוכח והתאמה לתפקיד ולא טיפוסים קיצוניים ללא כל כישורים לתפקיד. המינוי של ברץ, אם לא ייפסל, יטיל קלון על מטה ההסברה הלאומי ויהפוך אותו למטה הסברה של הליכוד והימין הקיצוני. לא ראוי שכספי ציבור יממנו משכורתו של ברץ לאור התבטאויותיו".

 

לקראת מינויו של ד"ר רן ברץ, צפות מחדש התבטאויותיו מהתקופה האחרונה שבהן תקף או זלזל בגורמים ישראלים כגון נשיא המדינה ראובן ריבלין. מתברר שלד"ר ברץ יש גם דעה מגובשת ושלילית מאוד על ברק אובמה, שיחסיו עם נתניהו צוננים. הוא אמר דברים קשים גם על מזכיר המדינה ג'ון קרי. נתניהו אמור להיפגש עם אובמה ביום שני הקרוב בבית הלבן.

השרה גמליאל והנשיא ריבלין. נתניהו ישמע לה? (צילום: שמוליק סלומון) (צילום: שמוליק סלומון)
השרה גמליאל והנשיא ריבלין. נתניהו ישמע לה?(צילום: שמוליק סלומון)
 

ביוני האחרון, בעקבות קריאות בוז שהופנו לשר האוצר האמריקני ג'ייקוב לו בכנס ישראלי בניו יורק, כתב ברץ בפייסבוק שלו: "בהחלט לא מנומס. הוא גם בדיוק סיפר על כל הדברים הטובים שאובמה מסייע בהם לישראל. ובאמת אובמה, איש יחסי-ציבור מבריק, נותן די הרבה. אז על מה התרעומת? הסיפור פשוט. בזמן שאובמה עוזר לנו עם סוגיות טקטיות כמו איומי חמאס וחיזבאללה, הוא ממסד אסטרטגיה עולמית חדשה של פשרה מול איראן, ומייצר לנו (ולעוד מדינות באזור) בעיה אסטרטגית גרעינית גדולה.

 

"אובמה החליט, על-פי עדויות מסוימות עוד לפני שהיה נשיא, שהאינטרס האמריקני הוא להפוך את איראן לבת-ברית. זהו לב המחלוקת. זו מחלוקת אסטרטגית. היא לא נוגעת לאישיות של נתניהו ואובמה, ליחסים ביניהם, ליהודי ארה"ב או לנימוסי השולחן של מישהו. היא מושתתת כולה על אינטרסים מנוגדים בין מדיניות החוץ של אובמה לצורכי ישראל. במובן זה, אובמה בהחלט זרק אותנו מתחת לגלגלי האוטובוס, גם אם הוא עשה את זה עם חיוך כובש, תוך כדי שהוא מספק לנו פלסטרים וגבס בשפע לקול שירת הללויה של המקהלה היהודית השמאלנית בארץ ובארה"ב. אז כן, בוז".

 

הרבה קודם לכן, במאמר באתר "מידה" אחרי בחירתו של אובמה לכהונה שנייה ב-2012, כתב ברץ: "בארצות הברית ישב לעוד ארבע שנים נשיא פרו-ערבי ואנטי-ישראלי, שמינויו ומדיניותו לקדנציה הקרובה יהיו קיצוניים יותר, ואין לו יותר מה להסתיר או להפסיד. היהודים שוב הצביעו לאובמה ברוב גדול, והעידו בכך עד כמה מתרחב ומעמיק הפער בין יהודי ישראל ליהודי ארה"ב. היהודים הרואים באובמה פרו-ישראלי הם אלו שביקורתם הקיצונית על ישראל והמדיניות הישראלית חסרת האחריות שהם מייחלים לה מעלה את השאלה במה הם עצמם פרו-ישראליים (מישהו אמר ג'יי-סטריט, הקרן החדשה לישראל, או התקשורת?).

 

"מלבד הקונגרס הפרו-ישראלי, עומד לרשות ישראל עוד נתון שישחק לטובתה: אובמה הולך להחריף את המשבר הכלכלי בארצות הברית (וכתוצאה מכך בעולם), כך שבעתיד הקרוב תשומת הלב העולמית תתמקד במשבר הכלכלי וניתן יהיה להדוף את הלחץ בנזק מועט יחסית. בכל אופן, ימים לא פשוטים עומדים בפני המערב בכלל וישראל בפרט".

 

ג'ון קרי סטנדאפיסט

ברץ (42), נשוי ואב לארבעה, הוא דוקטור לפילוסופיה המתגורר בכפר אדומים שבמדבר יהודה. את שירותו הצבאי עשה ביחידת מודיעין מוטסת של חיל האוויר והוא בעל רקע מקצועי בהייטק. לפני כחמש שנים פוטר ממשרתו כמרצה לפילוסופיה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, ומקורבים לו טענו שהסיבה לכך הייתה השתייכותו לצד הימני של המפה הפוליטית, וכן היותו ממחבריו של דו"ח שביקר את הקשרים של הקרן החדשה לישראל עם ארגוני שמאל. הטענות הוכחשו על ידי האוניברסיטה העברית. בהמשך ייסד את אתר הדעות הימני "מידה".

ג'ון קרי. שעשע את ברץ (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'ון קרי. שעשע את ברץ(צילום: AP)

השר יעלון. שעמם את ברץ (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר יעלון. שעמם את ברץ(צילום: עידו ארז)

 

ב-18 באוקטובר 2014 כתב בפייסבוק על מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי: "הלכתי לראות את הנאום של קרי, שבו הוא קישר בין ישראל לדאעש, והיה די קורע, אז סיכמתי בשבילכם. אחרי הכהונה כמזכיר המדינה מובטחת לו קריירה משגשגת באחד ממועדוני הסטנדאפ בקנזס סיטי, מוסול, או המתקן בחולות".

 

במאמר אחר לעג לקרי על הרעיונות שלו וכתב: "כדאי שקרי ישוב קצת לאוניברסיטה, שם ילמד על כך שלא בכל התרבויות והדתות שואפים כולם, בתור אידיאל פוליטי נעלה, להיות מערביים. אלו הם האתגרים שרואה קרי בדרך לשלום עולמי: (1) הקמת קואליציה ירוקה בינלאומית; (2) עליית אסלאם דמוקרטי; (3) השגת שלום שיעי-סוני; (4) ופתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לזכותו של קרי ייאמר כי אין בנמצא ולו מיס אמריקה אחת שהייתה יכולה לבטא זאת טוב יותר".

 

ברץ: עזבו את זועבי

בהתאם למקלדת המשוחררת שלו עצמו, ברץ הביע תמיכה בחופש הביטוי, גם על רקע הסערות שעוררו הח"כים הערבים. לקראת בחירות 2013, על רקע הדרישה לפסול את ח"כ חנין זועבי, כתב ברץ במאמר: "הגיע הזמן שהפוליטיקאים והשופטים בישראל יתבגרו, יפסיקו לדון בשאלה למי מותר ולמי אסור לרוץ, ויתנו לציבור להחליט. המלחמה בדעות קיצוניות ולא מקובלות מעצימה אותן, וחופש הביטוי חשוב יותר מדעתו האישית של פוליטיקאי או שופט בנוגע למה שמוצא חן בעיניו ומה שלא. מעבר לכך, במקרה של חנין זועבי, מדובר בנכס אלקטורלי מובהק לימין".

זועבי. נכס לימין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זועבי. נכס לימין(צילום: רויטרס)

בפוסט שהעלה לפייסבוק ב-7 בנובמבר 2014 הוא התייחס לעליית ח"כים להר הבית: "להאשים את חברי הכנסת שעולים להר הבית באינתיפאדה בירושלים זו נבזות, אבל לא זה העיקר. העיקר הוא ההנחה המונחת כאן ביסוד, שלפיה הערבים הם מעין אוטומט פרימיטיבי חסר שכל, שמגיב באופן אינסטינקטיבי טהור למעשי היהודים.

 

"תארו לכם שמישהו היה אומר שהעובדה שרבין קיים עצרת שלום בזמן שהתפוצצו אוטובוסים הייתה פרובוקציה שהבעירה את השטח והובילה לאלימות של יגאל עמיר. איש לא היה מקבל זאת, מפני שאנו מייחסים ליגאל עמיר שכל ורצון, ורואים ברצח רבין דבר מתוכנן, מכוון ואידיאולוגי. כך בדיוק יש לראות גם את האינתיפאדה הזאת. יש כאן מתקפה ערבית עם שכל, רצון, כוונה ותכלית פוליטית, והגיעה העת לשנות את מדיניות ההכלה וההתרפסות שכשלה מולה כליל".

 

גם לשר הביטחון משה יעלון לעג ברץ במהלך צוק איתן, באופן דומה לזה שלעג לריבלין: "כולם שואלים אותי, רן, איך בכלל אפשר לנצח את הטרור מעזה? האם יש בנמצא אסטרטגיה שיכולה להביס את האויב? אז זהו, שיש לי. הנה: קחו הקלטות של כל הנאומים של שר הביטחון מתחילת המבצע, אלו שבהן הוא מקריא מהדף באופן יוצא-מן-הכלל מונוטוני את כל המסרים שאין-שני-להם בבנאליות, חברו אותם לרצף אחד והשמיעו אותו בלופ אינסופי בכל הרצועה, באמצעות רמקולים ענקיים, מהאוויר, היבשה והים. בתוך לכל היותר יומיים-שלושה כל המחבלים יוצאים עם דגל לבן מהמנהרות, כל מפקדי הזרוע הצבאית מסגירים עצמם בלבוש תחתון, וכל אנשי הזרוע המדינית מתחננים באו"ם שהכיבוש הציוני ישוב לרצועה. בדוק".

 

חודשיים קודם לכן, אחרי חטיפתם ורציחתם של הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון, כתב ברץ: "אני לא יכול להתעלם מהתחושה שהיה ועדיין יש כאן תת-תפקוד משווע של מערכות הביטחון, ולא ברמת החפ"ש שלא הבין בטלפון את הדיווח, אלא ברמת הקברניטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מתקפה על אובמה
צילום: AP
ד"ר רן ברץ
מומלצים