שתף קטע נבחר

צפו: יצחק נבון חוזר ל"גן העדן" של ילדותו

"כאן גר השדכן, כאן שיחקנו תופסת וכאן בית עלה באש בעקבות שריפה מפתילייה": בתוכנית "חלום לים התיכון" ששודרה בחינוכית לפני 5 שנים שב הנשיא לשעבר לשכונת ילדותו אוהל משה בירושלים. צפו בתוכנית המרגשת במלואה

 

 

הוא היה הנשיא הכי ירושלמי, אולי עד הנשיא הנוכחי. נשיא שנולד בעיר, גדל בה והיום גם יובא בה למנוחות. יצחק נבון, הנשיא החמישי, כונה "הנשיא של העם" - והוא היה יכול להיות מכונה גם "הנשיא של ירושלים". בפרק בתוכניתו של שמעון פרנס בטלוויזיה החינוכית "חלום לים התיכון", ששודר לפני חמש שנים, חזר נבון למחוזות ילדותו בבירה. צפו בתוכנית המרגשת במלואה.

 

נבון, שהלך לעולמו בסוף השבוע בגיל 94, חזר אז לבית ילדותו בשכונת אוהל משה, וסיפר על השכונה באותם ימים. "זו הייתה שכונה שבה השכנה יודעת מה חברתה מבשלת, למי יש בר מצווה, למי נולד נכד. כמו משפחה. זו הייתה השכונה של האריסטוקרטיה הספרדית", סיפר כשהוא חולף על פני בתי השכנים - פינטו השדכן וכהן החלבן.

 

נבון ופרנס, ליד בית ילדותו של הנשיא לשעבר (צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube) (צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube)
נבון ופרנס, ליד בית ילדותו של הנשיא לשעבר(צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube)

מסיירים באוהל משה (צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube) (צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube)
מסיירים באוהל משה(צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube)

"כל הדיירים דיברו לאדינו. קראו אז לזה ספאניולית. גם אם מישהו לא הגיע מארץ שבה דיברו לאדינו - הוא למד את השפה", תיאר נבון, ונזכר במשחקי התופסת ו"שוטרים וגנבים", שאותם שיחק כילד. "זה היה גן עדן לילדים", הוא סיכם.

 

הנשיא לשעבר, שצעד עם המנחה שמעון פרנס בסמטאות ירושלים, הצביע על הבתים וסיפר על שריפה שפרצה כתוצאה מפתילייה. "אנשים פחדו שהאש תתפשט, הביאו דליים. זו הייתה טראומה. מאז כל הזמן כיביתי את האש בפתילייה שלנו בבית". ליד באר מאולתרת סיפר: "בילדותי לא היה כאן ברזים. פח, חבל פנימה - ושואבים. יוצקים לתוך כד ועל הכד שמים סדין, כדי שהתולעים לא ייכנסו". 

 

נבון, שנולד בירושלים, עמד בשנות ה-40 בראש המחלקה הערבית של ה"הגנה" בירושלים - לפני שהחל בקריירה הפוליטית שהובילה אותו עד לתפקיד "האזרח מספר 1 של מדינת ישראל". הנשיא הנוכחי, ראובן (רובי) ריבלין, מזוהה אף הוא עם הבירה. ריבלין אמר על כך בהספדו לנבון: "יצחק ירושלמי, בן בנם של ירושלמים, היטיב לשמור על המסורת היהודית-ספניולית, מסורת שיצרה ישראליות חדשה, הגאה במקורותיה ואיננה שוכחת את שורשיה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לכך ואמר: "כנשיא, סופר ומחזאי פעל נבון לקירוב לבבות בין עדות ישראל, להנצחת יהדות ספרד ולהכרת תולדות ירושלים בה נולד והתגורר כל חייו. נבון ייזכר כאחד מאצילי האומה וכאחד מבכירי בניה".

 

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני שמה אף היא דגש על כך בהספדה: "נבון, יליד ירושלים, ספרדי גאה שחיבר את כולנו לתרבות היהודית ספרדית-ירושלמית דרך כתיבתו, ייזכר תמיד כנשיא ישראלי אהוב שייצג את פניה היפות והמיוחדות של ישראל וחיבר בין גווניה השונים. הוא הביא גאווה לכולנו".


פורסם לראשונה 07/11/2015 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube
יצחק נבון באוהל משה
צילום: חינוכית - שידורי בכורה youtube
מומלצים