שתף קטע נבחר

עשרות רבנים במסר לאובמה: "לא נוותר על הר הבית"

על רקע ביקור נתניהו בוושינגטון, מפרסמים רבנים "קריאת קודש" המכוונת למנהיגי ישראל וארה"ב, ולפיה הבעלות היהודית על הר הבית קדמה לקיומו של האיסלאם, ולכן הסדרי הביקור והתפילה שקבעה בו הממשלה הם "זמניים בלבד" - עד לבניין הבית השלישי. מארגני העצומה: "טענת הפלסטינים שהיהודים רוצים בית מקדש - יותר מנכונה!"

עשרות רבנים בציונות הדתית מצהירים כי הם אינם מוותרים על הבעלות היהודית בהר הבית אלא ממשיכים להתפלל ולשאוף לבניינו עליו של בית המקדש השלישי. לקראת פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב אובמה הערב (ב') בוושינגטון, מזכירים הרבנים כי קדושת המקום ליהודים וזיקתם אליו קדמו לקיומו של האיסלאם, ולפיכך ההסדרים שקבעה המדינה בנוגע לביקור באתר ותפילה בו הם "זמניים בלבד".

מכתב הרבנים ()
מכתב הרבנים

על העצומה חתמו 70 רבנים ומחנכים בכירים בציונות הדתית, חלקם ממנהיגיה, המייצגים תפיסות עולם שונות מבחינה דתית ופוליטית – מרב העיר צפת שמואל אליהו השמרני, דרך ראש ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן ועד רבה של אפרת שלמה ריסקין הליברלי. עוד בחותמים: הרב של ירושלים אריה שטרן, רב העיר עתיקה אביגדור נבנצל, רב השומרון אליקים לבנון והרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי.

 

הצהרת הרבנים - בהם כמה המכהנים בתפקידים ממלכתיים - מתפרסמת דווקא בעת ביקור נתניהו בארה"ב, והיא מכוונת במידה רבה לראשי שתי המדינות. תחת הכותרת "לא מוותרים על הר בית ה'", נכתב בעצומה: "הר הבית שייך לעם ישראל לדורותיו כבר כשלושת אלפים שנה, מאז קנה אותו דוד המלך בכסף מלא מארונה היבוסי".

 

"על הר הבית עמדו שני בתי המקדש של עם ישראל כאלף שנה, עוד לפני שדת האיסלאם הייתה קיימת. אין לאף אחד סמכות לוותר על הר הבית. ממשלת ישראל יכולה בוודאי לקבוע כיום את הסידורים המעשיים בהר הבית, אולם אלה הם זמניים בלבד".

 

בהמשך מדגישים הרבנים כי עם ישראל בטוח בהתגשמות חזון נביאי ישראל בדבר בניין בית המקדש, ו"מתפלל שנזכה לקיומן במהרה בימינו". הם ציטטו מדברי ישעיהו ומיכה: "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם: וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלִָם: וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה".

 

אחד ממארגני העצומה אמר ל-ynet: "אנחנו לא תוקפים את ראש הממשלה, רק רוצים להבהיר גם לעולם וגם למוסלמים כי לא ויתרנו על הר הבית ולא על בית המקדש. אם הם בונים על נתניהו שויתרנו – שישכחו מזה. במילים אחרות: האמירה המוסלמית שהיהודים רוצים בית מקדש היא יותר מנכונה!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמנואל מימון
מהרב אליהו
צילום: עמנואל מימון
צילום: גרשון אלינסון
ועד הרב ריסקין
צילום: גרשון אלינסון
צילום: זיו ריינשטיין
בית המקדש. לא מוותרים
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים