שתף קטע נבחר

בג"ץ: רה"מ יכול להיות כל השרים גם יחד?

שופט העליון מלצר מתח ביקורת על העובדה שנתניהו משמש גם כשר החוץ, התקשורת, הכלכלה ושיתוף הפעולה האזורי. נציגת המדינה ענתה לו: "אין כללים מי יכול להיות שר. גם ילד יכול להיות שר"

"האם ראש הממשלה יכול לשמש כל השרים? האם יכולה להיות ממשלה של ראש ממשלה שהוא גם כל השרים?". את  התהייה הזו השמיע היום (ג') שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, בדיון בעתירה בבג"ץ שהגישה מפלגת יש עתיד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש גם בתפקידי שרי התקשורת, החוץ, הכלכלה ושיתוף הפעולה האזורי. 

 

במהלך הדיון בבג"ץ הודתה המדינה שהחוק לא קובע באופן נחרץ כי ראש הממשלה לא יכול לשמש בכל תפקידי השרים גם יחד, וציינה כי גם ילד יכול לשמש בתפקיד של שר. בתגובה לדבריו של השופט מלצר ענתה נציגת הפרקליטות, עו"ד שרון רוטשנקר, כי "החוק לא אומר שאי אפשר אבל זו שאלה של סבירות. האם הכנסת תאשר והאם הממשלה תסכים לזה. זו דוגמה היפותטית רחוקה".

 

 

עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי, ייצגו את יש עתיד בעתירה  ()
עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי, ייצגו את יש עתיד בעתירה

השופט מלצר המשיך והקשה על עורכת הדין מטעם המדינה ושאל אותה, "לשיטתכם ראש הממשלה יכול להיות כל השרים?". הפרקליטה ענתה לו בפשטות "כן. אין כללים מי יכול להיות שר. גם ילד יכול להיות שר". מלצר ענה לה "את טועה", ולא הוסיף מעבר לכך.

 

הדיון עוסק בעתירה שהגישה יש עתיד נגד הממשלה באמצעות עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי ממשרד בוסי - אביאני. מפלגתו של יאיר לפיד טענה כי ראש הממשלה לא יכול לשמש במקביל בתפקיד שר. "ראש הממשלה הוא העסוק שבעסוקים", אמר בדיון עו"ד בוסי. "אבי כל העסוקים מתעסק בענייני ביטחון וחוץ וכלכלה, והוא משמש כיום גם שר החוץ, התקשורת, שיתוף פעולה אזורי ושר הכלכלה. העמדה של העותרת היא שראש ממשלה איננו יכול לכהן כשר נוסף".

 

השופט ניל הנדל ציין כי בחוק לא נכתב באופן מובהק שראש הממשלה לא יכול להיות גם שר. "החוק לא כל כך ברור ומסודר", ציין מלצר. "אנחנו לא מביעים עמדה, אלא רוצים לדעת איך אתם מתמודדים עם המחלוקת". השופטת נאור ציינה כי "אם הייתה אמירה פוזיטיבית כך או כך לא היינו פה".

 

ישיבת ממשלה: נתניהו מחזיק בארבעה תיקי שרים (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
ישיבת ממשלה: נתניהו מחזיק בארבעה תיקי שרים(צילום: אמיל סלמן )
 

בדיון, שהסתיים ללא החלטה, טענה המדינה כי "ראש הממשלה יכול למלא תפקידים מיניסטריאליים וזה נתמך בפרקטיקה שנוהגת מאז קום המדינה".

 

יש עתיד עתרה לבג"ץ לאחר שהשופט מלצר כבר העיר בדיון בעתירה קודמת, כי לפי חוק יסוד: הממשלה, "ראש הממשלה בכלל לא יכול להיות שר", ולפיכך פסל את מינויו של ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה לתפקיד סגן שר הבריאות - וסלל את דרכו לתפקיד השר. בהכרעה

דרמטית בהרכב מורחב של חמישה שופטים, הוציא בג"ץ צו הקובע כי על סגן שר הבריאות לסיים את תפקידו תוך חודשיים. "הוא כמובן יוכל להתמנות לכהונת שר הבריאות ככל משפטה וחוקתה", נכתב בהכרעה. לפיכך בפעם הראשונה זה עשרות שנים ח"כ מיהדות התורה התמנה לשר בממשלה.

 

ח"כ קארין אלהרר אמרה בתום הדיון: "ראש הממשלה יכול למנות את עצמו לשר, אבל הדבר בלתי מתקבל על הדעת. לא סביר שהוא יהיה גם מספר כל כך רב של שרים. זה מנוגד למינהל תקין ולאינטרס הציבורי של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו בוושינגטון, היום
צילום: רויטרס
מומלצים