שתף קטע נבחר

קיבל אישור: ליצמן מיהדות התורה ימונה לשר

לאחר שבג"ץ אסר על המשך כהונתו של ליצמן כסגן שר הבריאות, מועצת גדולי התורה אישרה לו להתמנות לתפקיד שר במדינת ישראל והוא יהיה הח"כ השני בלבד מהמפלגה שיכהן כשר. עוד שינויים: אקוניס ישמש כשר המדע במקומו של דני דנון, שמינויו לשגריר באו"ם אושר בממשלה

עכשיו זה רשמי: מועצת גדולי התורה אישרה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן להתמנות לתפקיד שר במדינת ישראל לאחר שבג"ץ קבע השבוע בהכרעה דרמטית בהרכב מורחב של חמישה שופטים שעל ליצמן לסיים את תפקידו תוך חודשיים ויש למנות שר בריאות במשרה מלאה.

 

 

סגן השר יעקב ליצמן. החלטה מהירה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
סגן השר יעקב ליצמן. החלטה מהירה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ליצמן הודיע כי קיבל את הכרעת מועצת גדולי התורה ונענה לבקשת ראש הממשלה נתניהו. "אשמש בקרוב כשר הבריאות", אמר ליצמן לאחר ההחלטה. "אני מכבד את החלטת ודרישת בג"ץ. מבחינתי אין כל שינוי בתפקידי. שירתּי ואמשיך לשרת את אזרחי ישראל בדיוק כפי שהייתי עד היום. בעיניי, סגן שר במעמד שר כמוהו כשר בריאות לכל דבר. הייתי ונותרתי באותה מחויבות לקידום צורכי הבריאות של אזרחי ישראל באותה אחריות שלי לטובת מערכת הבריאות וללא שינוי בתפקוד היום-יומי שלי במשרד הבריאות".

 

זו תהיה הפעם השנייה בלבד מאז קום המדינה שח"כ מיהדות התורה מתמנה לשר בממשלה.

 הראשון היה יצחק מאיר לוין, שהיה חבר אגודת ישראל החרדית ושימש כשר הסעד.

העתירה לפסילת סגן שר הבריאות מתפקידו הוגשה על ידי מפלגת "יש עתיד" בחודש מאי האחרון. לאחר הגשת העתירה גיבשה המדינה מתווה לאופן חלוקת העבודה בין השר לסגנו, אך בעתירה נטען כי המתווה הוא אחיזת עיניים. ביש עתיד ביססו את טענותיהם על פסיקות קודמות של בג"ץ מ-2009, ולפיהן "מוסד סגן השר במעמד שר ראוי שיחלוף מן העולם", וכן כי "המוסד של 'כאילו' סגן שר הממלא את פונקציות השר הוא מוסד הקרב לסוף דרכו".

יש לציין כי פסק הדין שניתן היה חלקי, והחלק השני של העתירה עוסק בעצם האפשרות של ראש הממשלה לכהן בו זמנית גם כשר בממשלה. ראש הממשלה, נזכיר, מכהן מלבד תפקידו גם כשר החוץ, שר הבריאות, שר התקשורת והשר לשיתוף פעולה אזורי. "לאורך השנים התבסס בישראל הנוהג כי ראש הממשלה יכול לכהן כשר במשרדים נוספים", כתבה המדינה בתגובה שהגישה לבג"ץ בנוגע לבקשה לקבוע שראש ממשלה לא יוכל לכהן גם כשר.
 

אקוניס ודנון. תפקיד נוסף (צילום: עידו ארז, מרק ניימן/לע"מ) (צילום: עידו ארז, מרק ניימן/לע
אקוניס ודנון. תפקיד נוסף(צילום: עידו ארז, מרק ניימן/לע"מ)

אין זה השינוי היחיד בשולחן הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את השר אופיר אקוניס לתפקיד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, בנוסף לתפקידו כשר האחראי על רשות השידור והרשות השנייה. המינוי יובא לאישור ביום שני בממשלה וביום רביעי בכנסת.

 

אקוניס יחליף בתפקיד את דני דנון, שמינויו לשגריר ישראל באו"ם אושר היום בממשלה במשאל טלפוני. "אני

מודה לראש הממשלה על האמון. אני גאה לעמוד בראש משרד שמהווה את קטר הצמיחה של התעשייה בישראל. ההישגים המדהימים ופורצי הדרך של ישראל בתחום המדע והטכנולוגיה הפכו לשם דבר בעולם, והאתגר שעומד לפתחי הוא להמשיך לקדם ולעודד את החדשנות הטכנולוגית בישראל ולמנוע בריחת מוחות לחו"ל", אמר אקוניס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים