שתף קטע נבחר

רבנים בכירים לאנשי כוחות הביטחון: סרבו פקודה, אל תהרסו את בית הכנסת

רבה של צפת שמואל אליהו, מנהיגיהן הרוחניים של ש"ס ו"יחד" ובכירים נוספים חתמו על קריאה לסרבנות, לקראת הריסת בית הכנסת בגבעת זאב: "החלטת מלכות ושלטון אינה משנה איסור תורה; אם גזר המלך לעבור על מצווה – אין שומעים לו"

רבנים בכירים בציבור הדתי והחרדי קוראים לאנשי כוחות הביטחון לסרב פקודה ולא לקחת חלק במבצע להריסת בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב. בהודעה שפרסמו לקראת המועד האחרון שקבע בג"ץ להחרבת המבנה, יום ג' הבא, הם מבהירים כי "גם החלטת מלכות ושלטון אינה משנה איסור תורה חמור זה", ומזכירים כי נפסק להלכה ש"אם גזר המלך לעבור על מצוה - אין שומעים לו".

 

על הקריאה חתמו עשרה רבנים בולטים המייצגים זרמים דתיים שונים, ובהם מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב שלום כהן, מנהיג תנועת "יחד" הרב מאיר מאזוז, רב העיר צפת שמואל אליהו, הרב שלום ארוש מחסידות ברסלב, רב הרובע היהודי של העיר העתיקה בירושלים אביגדור נבנצל ונשיא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר הרב יצחק גינזבורג, המזוהה עם "נוער הגבעות".

קריאת הרבנים ()
קריאת הרבנים

הרבנים מדגישים כי הריסת המבנה היא "מעשה האסור על-פי תורתנו הקדושה", אשר יגרום גם ל"חילול השם", ועל כן יש למנוע אותו. "אנו קוראים לכל מי שלב יהודי בקרבו – חוסו חוסו על נפשותיכם, ואל תגעו לרעה בבית הכנסת!". לסרבנים הם מבטיחים: "כל הפורש מן העבירה החמורה הזו תבוא עליו ברכת טוב ויצליח בכל דרכיו".

 

הקריאה מופנית הפעם גם לאנשי כוחות הביטחון שאינם יהודיים, אשר אינם מחוייבים למצוות התורה. גם ביחס אליהם מדגישים עשרת הרבנים: "בני עמים אחרים העובדים במשטרה שיימנעו מפגיעה בקדשי ישראל – יזכו לברכה מאת אלוקי אברהם, אב המון גויים".

 

בשבוע שעבר רוססה על הקיר החיצוני של בית המשפט העליון כתובת גרפיטי: "לא הורסים בית כנסת. רוצים מדינה יהודית". איש לא לקח אחריות למעשה, אך במטה המאבק נערכים למניעת החורבן "בכל מחיר". גבאי "איילת השחר", דוד הרוש, אמר: "יש פה בלוני גז, ואנחנו מסירים את כל הכפפות נגד מדינת ישראל".

 

"אנחנו מתבצרים כאן עד שנקבל תשובה שהכול נדחה או בוטל", הוסיף, "לא ניתן לשום גורם במדינה להרוס אותו. כזה חילול השם גדול לא יהיה פה".

 

לדבריו, "השופטת (נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור – ק"נ) קיבלה מהרבנים הראשיים חוות דעת שאי-אפשר להרוס בית כנסת לפני שנבנה בית כנסת אחר, והיא פשוט לא מוכנה לפתוח את הראש ולחשוב על זה. היא אטומה, אבל נגד המחבלים היא ליברלית. בושה וחרפה המדינה הזו".

 

כבר בשנת 2011 הוגשה עתירה לבג"ץ על-ידי אזרח פלסטיני שטען כי הקרקע פרטית ושייכת לו. רק אחרי שנים של דיונים החליט בג"ץ ביולי 2014 לקבל את העתירה והורה להרוס את בית הכנסת בתוך שנה, אך בחודש יוני האחרון התבקשו השופטים להאריך את מועד הפינוי שנקבע לחודש אוגוסט.

.

 

בהמשך ביקשה העמותה שמפעילה את בית הכנסת ארכה נוספת. השופטים נתנו ארכה עד ל-13 לאוקטובר ואז הגיעה בקשה נוספת, ועוד אחת – וגם הן אושרו. בהחלטה האחרונה בעניין קבע בית המשפט כי המבנה ייהרס עד ה-17 בחודש, מתח ביקורת על הרשויות הממתינות בכל פעם עד לרגע האחרון והביע תקווה כי הפעם ינהגו אחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הרב שלום כהן
צילום: ניב רוזנברג
צילום: עמנואל מימון
הרב שמואל אליהו
צילום: עמנואל מימון
מומלצים