שתף קטע נבחר

שופט: "עבירה? גרסת שוטר לא חקוקה בסלע"

מילה מול מילה: מה קורה כשדו"ח על נסיעה ללא חגורה מגיע למשפט וגרסת הנהג הפוכה מזו של השוטר? השופט יעקב בכר החליט לזכות מחמת הספק

שופט בית המשפט לתעבורה בעכו נדרש לאחרונה להכריע בין גרסת שוטר תנועה לבין גרסתו ההפוכה של נהג, שהואשם בעבירה של נסיעה ללא חגורת בטיחות. השופט יעקב בכר החליט שנותר בלבו ספק לגבי האשמה, ולכן זיכה את הנהג וציין: "גרסת השוטר אינה חקוקה בסלע".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הדו"ח נרשם לפני כשנה ברחוב בלפור בעכו: השוטר עצר את הנהג ולדבריו הבחין כי הוא ללא חגורת בטיחות. בדו"ח צוין שהנהג הגיב: "הייתי חגור". הנאשם, משוכנע בחפותו, הגיש בקשה להישפט והעניין הועבר לדיון בבית המשפט.

 

בדיון חזר השוטר על גרסתו מאותו ערב: כשהנהג התקרב אליו החלון היה פתוח ודרכו הוא ראה שהנאשם אינו חגור, דבר שבלט על רקע חולצתו. התביעה הסתמכה על עדות זו, שלדבריה היא אמינה, והוסיפה כי ברחוב הייתה תאורה מלאה כך שניתן היה לראות בבירור כי הנהג אינו חגור.

 

מנגד התעקש הנהג שהרחוב היה חשוך, ובמיוחד הקטע שבו הופיע השוטר. לטענתו, בניגוד לגרסת התביעה, השוטר קפץ לקראתו מהשיחים ולכן התקשה לראות אם הוא חגור, מה גם שהחלון הכהה היה סגור.

 

לטענתו, רק כשהוריד את השמשה הכניס השוטר את ראשו לרכב וטען בפניו כי חגר את החגורה רק הרגע.

 

ואכן, השופט יעקב בכר החליט לזכות את הנאשם מחמת הספק. כל שעמד בפני השופט היו גרסאותיהם של השוטר והנהג – זו מול זו.

 

בעוד שהשוטר טען שתאורת הרחוב הייתה גבוהה, טוען הנהג כי התאורה הייתה לקויה. אל מול גרסת השוטר ששמשת החלון של הנאשם הייתה פתוחה, עומדת גרסת הנהג כי הייתה סגורה. אל מול הטענה של השוטר כי ראה בבירור שהנאשם אינו חגור, השיב הנאשם כי הדבר בלתי אפשרי.

 

טענה אחרונה זו, ציין השופט, מקשה לקבוע חד-משמעית אם הנאשם היה חגור או לא ואם בכלל ביצע את העבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

 

"וככלל לעניין זה יאמר כי גרסתו של שוטר באשר היא אינה חקוקה בסלע וכי ניתן לסטות ממנה במקומות המתאימים לכך", סיכם השופט וקבע כי יש בלבו ספק לגבי ביצוע העבירה. משכך, הנאשם זוכה כאמור מעבירת נהיגה ללא חגורה.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד ויסאם מוקטרן עוסק בדיני תעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים