שתף קטע נבחר

שבדיה קישרה בין הטבח בפריז ל"ייאוש הפלסטיני"

שרת החוץ השבדית, שכבר התעמתה בעבר עם ישראל, קישרה בין "תחושת הפלסטינים שאין להם עתיד" לבין מתקפת הטרור. משרד החוץ זימן את השגריר השבדי לשיחת הבהרה: "דברי השרה מזעזעים בחוצפתם". שבדיה: היא לא אמרה שיש קשר בין הדברים

 

עוד משבר חמור ביחסים בין ישראל לשבדיה : מנכ"ל משרד החוץ ד"ר דורי גולד זימן היום (ב') בדחיפות את שגריר שבדיה בישראל קרל מגנוס לשיחת הבהרה בעקבות דברים שאמרה שרת החוץ של שבדיה מרגוט וולסטרום בטענה שקשרה בין סדרת פיגועי הטרור של דאעש בפריז לבין התסכול של העם הפלסטיני.

 

וולסטרום, שכבר השמיעה בעבר התבטאויות נגד ישראל וגם הסתבכה עם סעודיה, נשאלה בראיון לתחנת הטלוויזיה השבדית SVT2 ביום שישי, זמן קצר לאחר מתקפת הטרור בפריז, האם היא מודאגת מההקצנה של צעירים בשבדיה שנלחמים עבור דאעש. על כך היא השיבה: "כמובן שיש לנו סיבה לדאגה, לא רק בשבדיה, אלא בכל העולם כיוון שיש רבים שעוברים הקצנה. ושוב, זה מחזיר אותנו לסיטואציות כמו זו שבמזרח התיכון, שם הפלסטינים רואים ש'אין לנו עתיד, עלינו לקבל את המציאות המייאשת או לפנות לאלימות'".

השגריר השבדי מגיע לשיחת הנזיפה במשרד החוץ (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
השגריר השבדי מגיע לשיחת הנזיפה במשרד החוץ(צילום: עפר מאיר)

למחרת פרסמה וולסטרום תגובה רשמית בדף הפייסבוק שלה, ובה גינתה את מתקפת הטרור בפריז וכתבה כי "אלו הם מעשים נגד הדמוקרטיה והחברות הפתוחות. חייבים להתנגד לטרור והאחראים חייבים לתת את הדין". 

 

עוד אמרה השרה השבדית כי צריך להתמודד עם הסיבות הגורמות לטרור ואמרה שיש לאמץ גישה ארוכת טווח ולחזק את מאמצי הקהילה הבינלאומית נגד קיצוניות ופנאטיות. "אנחנו חייבים לעמוד ביחד להגן על הדמוקרטיה ועל הערכים ההומניסטיים", דברי וולסטרום.  

 

משרד החוץ בירושלים פרסם הודעה חריפה ביותר על דבריה של השרה השבדית: "דברי שרת החוץ השבדית מזעזעים בחוצפתם. השרה השבדית מוטה באופן שיטתי וחד-צדדי נגד ישראל ומפגינה עוינות של ממש כשהיא מצביעה על קשר כלשהו בין הפיגועים בפריז לבין הקשיים בין ישראל לפלסטינים".

 

מנכ"ל משרד החוץ ד"ר דורי גולד זימן הערב את שגריר שבדיה בישראל קרל מגנוס לשיחת הבהרה. "מי שעוסק בניסיון נואל לייצר זיקה בין פיגועי האיסלאם הקיצוני לבין הקשיים בין ישראל לפלסטינים מטעה את עצמו, את עמו ואת דעת הקהל הבינלאומית", מסר עמנואל נחשון, דובר משרד החוץ הישראלי.

הציוץ של וולסטרום על גל הטרור. רצח ישראלים לא מוזכר ()
הציוץ של וולסטרום על גל הטרור. רצח ישראלים לא מוזכר

וולסטרום עם אבו מאזן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
וולסטרום עם אבו מאזן(צילום: רויטרס)
סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה: "דברי השרה גובלים באנטישמיות. האופן הבוטה והנאלח שבו היא קושרת בין הפיגועים בצרפת לבין ישראל הוא לא פחות מעלילת דם. משרד החוץ יפעל להבהיר בצורה הברורה ביותר לשגריר השבדי את האופן החמור שבו מדינת ישראל רואה את האמירה האומללה הזאת".

 

שגרירות שבדיה בישראל מסרה בתגובה: "בראיון המדובר לא הייתה כל התייחסות או אמירה שרמזה לכך שלסכסוך הישראלי-פלסטיני יש איזשהו קשר לאירועים הטראגיים בפריז. אנו מגנים כל פעילות טרור. אנו חייבים עכשיו להתאחד כדמוקרטיות ולהילחם על העקרונות המשותפים לנו בזמנים מאתגרים אלה.

 

מאז החל גל הטרור בישראל, ממשלת שבדיה לא פרסמה גינוי מפורש נגד פיגועי הטרור הפלסטיניים. שרת החוץ השבדית העלתה בעבר שני ציוצים, שבהם התייחסה באופן כללי לאלימות משני הצדדים. הציוצים היו מעורפלים וניטרלים ולא הזכירו מי ביצע את התקפות הטרור האלה.

 

ציוץ אחד לא הזכיר מי הקורבנות (אזרחים ישראלים). שני הציוצים לא כללו את המילה טרור או מחבלים. שגריר ישראל בשבדיה יצחק בחמן תקף בחודש שעבר בחריפות את הסטנדרט הכפול של ממשלת שבדיה שמגנה טרור שתוקף את אירופה, אך מתעלמת מהטרור שתוקף את ישראל. "כולם בשבדיה נגדנו. יש פה מרבד של אנטי-ישראליות בוטה", אמרו בכירים ישראליים. "התבטאות פרו-ישראלית פומבית ותקשורתית קשה הרבה יותר ומי שמעז לפתוח את הפה מוצג כמוקצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים