שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שניידר: בת 15 אושפזה בטיפול נמרץ - אחרי נטילת תרופה נגד כאבים
  הנערה, עולה חדשה אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ בביה"ח שניידר, לאחר שלקתה בקריסת תאי הדם הלבנים בגופה. לרופאיה נודע כי קודם לכן היתה אמורה לעבור ניתוח וקיבלה את התרופה המיועדת לשיכוך כאבים והורדת חום. בעבר התרופה כבר נקשרה לארועים דומים של קריסת תאי הדם הלבנים ולכן נאסרה לשימוש בארה"ב

  בת 15 עולה מצרפת מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים לילדים שניידר בפתח תקווה, בשל קריסת תאי הדם הלבנים בגופה. על פי הערכות הרופאים עד כה, הסיבה לכך היא תגובת לוואי קשה לתרופה דיפירון (המשווקת בארץ כאופטלגין או וידלגין), אותה נטלה קודם לכן. 

   

  הנערה, עולה חדשה, עברה ניתוח אורתופדי לפני כחודש באחד מבתי החולים בארץ. לאחר הניתוח החלה לחוש בכאבים ונטלה את משכך הכאבים "דיפירון".

  בבדיקות דם שנערכו לה התגלה כי היא לקתה בקריסת תאי הדם הלבנים מסוג גרנולוציטים, האחראים על מלחמה בחיידקים, תופעה הקרויה "אגרנולוציטוזיס". במצב זה, תאי הדם הלבנים נהרסים במנגנון שאינו ברור לחלוטין. מדובר בתופעת לוואי ידועה של התרופה דיפירון.

   

  במהלך אישפוזה היא החלה בטיפול אנטיביוטי, ואז פיתחה גם הפרעות קצב לב והועברה ליחידה לטיפול נמרץ. הנערה החלה לקבל עירוי של תרומות דם המכילות גרנולוציטים, אולם המנות לא הספיקו עקב מצבה החמור ומכרי המשפחה החלו לחפש אחר תורמים נוספים בעלי סוג דם או מינוס. הנערה כעת במצב יציב ובהכרה מלאה, ומחר בבוקר (ה') תבוצע הערכת מצב לגבי הצורך בתרומות דם נוספות.

   

  דיפירון: רבת עוצמה אך פוגעת במח העצם

  דיפירון היא אחת התרופות הביתיות החזקות לשיכוך כאבים המשווקת בישראל. שמה הגנרי (הכימי) של התרופה הוא דיפירון, חיבור של הקידומת דה (נגד), ופיירטיקה (חום). חרף יעילותה הרבה, התרופה נאסרה לשיווק בארצות הברית כבר בשנות ה-70. הסיבה: מחקרים גילו ששימוש ממושך עלול לדכא את פעילות מח העצם, "בית החרושת" של תאי הדם שלנו.

   

  התרופה המוכרת בארץ גרמה להתפתחות מחסור בתאי דם לבנים אצל המשתמשים, מה שחשף את גופם לזיהומים קשים עד כדי סכנת חיים. בשלהי שנות ה-80 גילתה האגודה הבינלאומית לאנמיה שהתופעה הזו עלולה להתפתח גם אחרי שימוש של שבוע אחד בלבד בדיפירון. מחקרים נוספים בגרמניה גילו שאחד מכל 30 אלף משתמשים בתרופה עלול לפתח את המחסור בכדוריות הדם הלבנות.

   

  כאמור, שיווק התרופה נאסר בארצות הברית, וגם בבריטניה ובמדינות מערביות נוספות, אך בישראל סבור משרד הבריאות שהתרופה הפופולרית בטוחה ומאשר את שיווקה לכל דורש – גם ללא מרשם רופא.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  שניידר. בת 15 מאושפזת במצב קשה
  צילום: צביקה טישלר
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים