שתף קטע נבחר

רצח מוחמד אבו חדיר: חוות דעת פסיכיאטרית חדשה מעכבת הכרעת הדין של הבגיר

דרמה במחוזי בי-ם: השופטים קבעו כי בשל חוות דעת חדשה על מצבו הנפשי של יוסף חיים בן דוד לא ניתן עדיין להרשיע אותו ברצח, אף שביצע את המעשים. דיון נוסף ייערך בעוד כחודש וחצי. האב חוסיין אבו חדיר: "שיהרסו להם את הבתים". נקבע שהקטינים שפעלו איתו ביצעו את המעשים, והם יורשעו אחרי תסקיר מבחן

 

 

יוסף חיים בן דוד, הבוקר בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
יוסף חיים בן דוד, הבוקר בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")
מתעכבת הכרעת הדין של הנאשם המרכזי ברצח מוחמד אבו חדיר ביולי 2014: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע הבוקר (ב') כי יוסף חיים בן דוד (30) ביצע את המעשה, אך הוא לא יורשע בשלב זה בשל חוות דעת פסיכיאטרית חסויה שהוגשה על מצבו הנפשי. הדיון הבא בהכרעת הדין של בן חיים תתקיים ב-14 בינואר.

 

במקביל קבעו השופטים יעקב צבן, רפי כרמל ורבקה פרידמן-פלדמן ששני הנאשמים הקטינים שיתפו פעולה עם בן דוד וביצעו את המעשים. הרשעתם תיקבע רשמית אחרי שיעברו תסקיר מבחן. 

 

חוות הדעת לגבי מצבו של בן דוד הוגשה לאחר של הסיכומים, ובבית המשפט התנהל עליה דיון. התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות המדינה, הסכים להגשת חוות הדעת, אבל טען שאין בה כדי להשפיע על האחריות הפלילית של בן דוד. חוות הדעת הוגשה באנגלית והשופטים הורו לתרגם אותה. לאחר רצח אבו חדיר חשף ynet כי הנאשם נעצר בעבר אחרי שניסה לרצוח בת משפחה שלו.

 

ראש ההרכב השופט צבן כעס על הסניגור של בן דוד, עו"ד אשר אוחיון: "הפרת את כל ההחלטות הקודמות שלנו. קבענו מועדים להגשת חוות דעת ולא עמדת בהם. לבוא יומיים-שלושה לפני הכרעת הדין זו לא התנהלות משפטית. כמה פעמים דחינו את דיוני ההוכחות? כמה פעמים אנשים הגיעו סתם?".

 

אביו של הקורבן, חוסיין אבו חדיר, שהקפיד להגיע לכל דיוני המשפט, אמר אחרי ההחלטה בבית המשפט: "הפשע הזה לא יכול לחכות בבית המשפט שנה וחצי ויומיים לפני הוא מביא חוות דעת שהוא משוגע. איפה הוא היה לפני שנה? אני מפחד שבית המשפט יזכה אותו. כמו שאמר קהלת שלכם, הכל הבל הבלים. אני פוחד שיצאו עוד בן דוד כאלה אם בית המשפט לא מרתיע. אני רוצה שיהרסו את הבתים שלהם". 

מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו חדיר(צילום: רויטרס)

האב חוסיין אבו חדיר, הבוקר בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
האב חוסיין אבו חדיר, הבוקר בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

בסעיף 19 בפסק הדין התייחסו השופטים לבן דוד: "הנאשם 1 הודה בחקירותיו בכל המעשים המיוחסים לו בכתב האישום, לרבות חטיפה ורצח. הודה במשטרה בהכנות, בתוכניות לחטוף ולהמית ערבי. הדברים אושרו בבית המשפט והוכחו כאמרות אמת, נתמכו בעדויות הנאשמים 2, 3 (הקטינים) וכן בראיות פורנזיות. לפיכך יש לקבוע כי נאשם 1 ביצע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

בניגוד להתנהלות תקינה וראויה, הוכנה חוות דעת מטעם נאשם 1 על מצבו הנפשי ימים ספורים בלבד טרם מתן הכרעת הדין. למרות זאת אנו נמנעים, בשלב זה, מהרשעת נאשם 1 ועניין זה יידון בהמשך".

 

מחוץ לבית המשפט מפגינים כ-20 בני אדם הנושאים שלטים ותמונות של אבו חדיר. התובע עו"ד קורב אמר: "בית המשפט קבע באופן חד משמעי שהנאשמים ביצעו את הפשע. אנחנו מתנגדים להגשת חוות הדעת של בן דוד, אבל מוכנים. בית המשפט קבע שהנאשמים ניסו לחטוף קטין יום לפני הרצח, דבר המלמד על שיקול הדעת שלהם. כחברה נמשיך להילחם בכל מבצעי הלינצ'ים ומעשי הנקם".

 

רקע: רצח אבו חדיר

כתב האישום שהוגש נגד השלושה שבועיים לאחר הרצח הגדירה הפרקליטות את מעשיהם "יציאה לציד אדם". 

 

הרצח בוצע בלילה שבין 1 ל-2 ביולי 2014, לאחר הלוויותיהם של שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון ונרצחו – אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. השלושה נסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינה, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

על פי כתב האישום, סמוך ל-3:45 הבחינו באבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו הנאשמים אותו והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בעט בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים,

ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד הכרטיס.

 

על פי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח הכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים". לאחר מכן שרפו החשודים את הנער בעודו בחיים.

 

כתב האישום כולל בתוכו גם את ניסיון החטיפה של ילד בן שבע משכונת בית חנינא יממה לפני חטיפת אבו חדיר וכן ניסיון לשרוף מכוניות של פלסטינים וחנות בכפר חיזמא בחודש יוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות"
הנאשם המרכזי יוסף חיים בן דוד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים