שתף קטע נבחר

שופט: מסרבת להתגרש? לא תקבלי מזונות

בני זוג שחיו בנפרד ניהלו הליכי גירושים ובינתיים שילם הבעל 1,500 שקל כל חודש. לבסוף הבין בית המשפט שמדובר למעשה בסרבנית גירושים

לסרבנות הגירושים יש מחיר: גם אחרי עשר שנים של חיים בנפרד התעקשה אישה לא להתגרש רשמית כיוון שסברה שלא קיבלה מבעלה את כל הכספים שמגיעים לה. בעקבות זאת החליט בית המשפט לענייני משפחה בחיפה לבטל את המזונות שנפסקו לה, וגם ערעור שהגישה למחוזי נדחה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

יחסיהם של בני הזוג, הורים לשניים, נקלעו ב-2005 למשבר שהוביל לפרידתם, ושנה לאחר מכן החל המסע הארוך שלהם במסדרונות בתי המשפט. בסוף 2010, בין יתר ההחלטות של בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, חויב הבעל לשלם לאשתו מזונות של 1,500 שקל בחודש עד לגירושים.

 

במסגרת ערעור שהגיש על ההחלטה הגיעו בני הזוג להסכם פשרה שבו התחייבו להתגרש תוך 60 יום, לאחר שהבעל יעביר לאשתו 870 אלף שקל על חלוקת הרכוש ועוד 230 אלף שקל עבור מזונות אישה וילדים. אלא שההסכם לא סיים את הסאגה, והאישה העלתה לפתע דרישות נוספות.

 

בית המשפט קבע שהיא הפרה את הסכם הפשרה והפחית 200 אלף שקל מהסכום שהבעל אמור היה לשלם לה. עם זאת הבהיר בית המשפט שכל עוד בני הזוג נשואים, הבעל חייב להמשיך לשלם את המזונות החודשיים שנפסקו בעבר.

 

בינתיים הגיע בית הדין הרבני למסקנה שאין עתיד לזוגיות וחייב את האישה להתגרש. חיוב זה אושר גם בבית הדין הרבני הגדול, אך דבר לא סייע לבעל, גם לא מגבלות שהוטלו על האישה, כמו צו עיכוב יציאה מהארץ ושלילת רישיון נהיגה. בשלב הזה הוא הגיש תביעה לביטול מזונות. הוא טען שאשתו מסרבת לקיים החלטות שיפוטיות וגורמת לו נזק כבד.

 

האישה טענה מנגד כי אין כל סיבה לשלול את מזונותיה. לדבריה היא מעולם לא סירבה לגט והיא בהחלט מוכנה להתגרש, אך בתנאי שבעלה ישלם לה את מלוא הסכום שנקבע בהסכם הפשרה, כולל הסכום שבוטל.

 

אלא שגם בית המשפט למשפחה הצטרף לקביעה כי היא סרבנית גט, ופטר את הבעל ממזונות. החלטה זו לא הייתה לשביעות רצונה של האישה, שהגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה, ובו העלתה שלל השגות נגד חלוקת הרכוש ואף טענה ששופטת בית המשפט למשפחה התעללה בה.

 

הבעל, הכלוא בעל כורחו בנישואים שהסתיימו לפני עשור, טען מצדו כי עד עכשיו אשתו קיבלה יותר מ-700 אלף שקל והוא מוכן לשלם לה מה שבית המשפט קבע בלבד.

 

השופט סארי ג'יוסי דחה את הערעור של האישה תוך שהצדיק לחלוטין את פסק הדין של בית המשפט למשפחה, והבהיר כי סרבנות גט גוררת אובדן מזונות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד אילן הראל עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: יוסף כהן
עו"ד אילן הראל
צילום: יוסף כהן
מומלצים