שתף קטע נבחר

צעירים וקיצוניים יותר: המאחז הפרוע ביו"ש

המאחז המכונה "גבעת הבלאדים" מאכלס צעירים שהפכו לכאב הראש של כוחות הביטחון. בעמודי הפייסבוק שלהם לא חוששים הצעירים שהגיעו למאחז לאיים על קצינים בכירים ומציגים דגל: גולגולת עם כיפה וחרבות

 

ההסתה נגד השלטונות, ההתמקמות בשטח, העוינות לזרים, הביטויים החריפים והרצון לנקמה. כך הפך נוער הגבעות של השנים האחרונות לכאב הראש הגדול של שירותי הביטחון. ברקע ההתפתחות הדרמטית באחת מהפרשויות הביטחוניות החמורות שאירעו בתקופה האחרונה, שעליה הוטל צו איסור פרסום, במערכת הביטחון מתמודדים עם הקיצוניות בקרב נערי הגבעות.

 

הם צעירים יותר, קיצוניים יותר ונפלטו ממסגרות חינוכיות ומנסים למצוא את דרכם בגבעות. חלקם לומדים בישיבה ואפילו עובדים בשעות היום, אך לקראת ערב חוזרים ל"מאחז הבלאדים" בבנימין, שהפך למקום עלייה לרגל, ומעבירים בו את הלילה.

 

לכולם מכנה משותף אחד והוא החיכוך הכבד מול השלטונות. בשיטוט בעמודי הפייסבוק של כמה עצורים מנהליים בעבר ובהווה ניתן למצוא דברי הסתה נגד קצינים בכירים בצבא כמו מפקד פיקוד מרכז הקודם אלוף ניצן אלון.

 

איום נגד מפקד פיקוד מרכז לשעבר ()
איום נגד מפקד פיקוד מרכז לשעבר

עו"ד חי הבר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
עו"ד חי הבר(צילום: אבי מועלם)

באחד מהסטטוסים ישנה תמונה שבה נראה נער גבעות רעול פנים עם הכיתוב "ד"ש לניצן אלון נקמה". בנוסף ישנן תמונות של זירות תג מחיר, גבעות, ופינויים שונים שאירעו במהלך התקופה האחרונה. תמונה נוספת שנמצאה בעמוד הפייסבוק של אחד מפעילי הימין הקיצוני ניתן לראות שני רעולי פנים שלצדם מונף דגל שחור עם תמונת גולגולת עם חרבות ועל ראש הגולגולת כיפה.

 

המאחז המוכר כמעוז נערי הגבעות כאמור מכונה הבלאדים. המאחז, שנמצא סמוך ליישוב כוכב השחר שבבנימין, פונה כבר עשרות פעמים, והנערים מוצאים עצמם עוברים על ציודם ממקום למקום.

 

לפני כחודש אירעה אחת הפשיטות המשמעותיות בשבועות האחרונים, שבה הגיעו אנשי היחידה לפשיעה לאומנית של משטרת מחוז ש"י יחד עם חברת הובלות ואנשי המנהל האזרחי, פירקו את המאחז והחרימו את מרעה הכבשים שהיה במקום.

 

יום למחרת הפינוי הוצגה תמונה של חברת ההובלות עם הכיתוב "זו החברה שביצעה אתמול את הפינוי בגבעת הבלאדים. תתקשרו אליהם ותגידו להם שלא שווה להם לפנות יהודים מאדמתם" יחד עם מספר הטלפון של החברה.

 

עו"ד חי הבר, שמייצג נער שהורחק מנהלית ובילה בגבעת הבלאדים, אמר: "נראה כי המשטרה מנסה בכל הכוח להציג את אותם נערים כפורעי חוק ועבריינים ולא חוסכת באמצעים לרמוס את זכויותיהם הבסיסיות, אבל המציאות בפועל היא שבאמצעות שימוש בכלים של צווי הרחקה מנהליים והגדרת שטחים כשטחים סגורים על-פי צו אלוף היא זו שלמעשה הופכת את מעשיהם לאסורים ופה עולה השאלה של מה קדם למה, הביצה או התרנגולת. זה חומר למחשבה".

 

באחד מהשטחים שבו היו הנערים באזור נמצאו ספרי תורה לצד בקבוקי יין, וכרזות ימין לצד אוכל. בכניסה לאזור, האווירה בגבעות מאוד עוינת לזרים. במקום נמצאים גם אמצעי הגנה כמו צמיגים ותלתליות חדות, סמל למאבקים החוזרים והנשנים שהיו במקום.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים