שתף קטע נבחר

180 עובדי רמי לוי שובתים: "דורשים הסכם"

עובדי חברה-בת של רמי לוי שיווק הפגינו מול סניף ביג בצומת קסטינה בדרישה להסכם קיבוצי על רקע סגירת החברה. אתמול פתחו 180 העובדים בשביתה - אבל הוחלפו במהרה בעובדי קבלן. הערב יתקיים דיון בעניינם בבית הדין לעבודה

לאחר שפתחו בשביתה אתמול (א') - עשרות מעובדי ביכורי השקמה, חברה-בת של רמי לוי שיווק השקמה, הפגינו היום (ב') מול סניף הרשת בצומת קסטינה. 180 עובדי הרשת, האחראית על השיווק וההפצה של התוצרת החקלאית לסניפי הרשת, טוענים כי ההנהלה מסרבת לדון איתם בגיבוש הסכם קיבוצי על רקע סגירת החברה המתוכננת בסוף החודש, במטרה להבטיח את קליטתם מחדש ואת תנאי העסקתם. עם פתיחת השביתה נשלחו מכתבי פיטורים לעובדים השובתים.

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה

 

עובדי החברה, המועסקים במרכז הלוגיסטי במושב תימורים סמוך לקריית מלאכי, התאגדו בהסתדרות לפני כחודש במטרה להסדיר את תנאי העסקתם. במכתב ששגרה היום ההסתדרות למנכ"ל ביכורי השקמה אפרים יעקובי, נטען כי מאז פועלת החברה לפגיעה בצעדים הארגוניים, בין היתר בטענה להתנכלות לראשי הוועד. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע יקיים הערב דיון דחוף בנושא שבירת השביתה ופיטורי העובדים.

 

מה אמר רמי לוי לעובדים בהפגנה? צפו 

 

עוד נטען, כי אתמול התבשרו העובדים על הכוונה לסגור את החברה ולקלוט אותם לתוך חברת רמי לוי. העובדים פתחו בשביתה ונטשו את עמדותיהם, אבל בחברה הביאו עובדי קבלן שיבצעו את העבודה במקומם. בהסתדרות ציינו כי הם רואים בכך שבירת שביתה ואיימו כי אם החברה לא תחדל מצעדיה, בכוונתם לנקוט בהליכים משפטיים.

 

ההסתדרות: מובילי ההתאגדות סופגים התנכלות

רמי לוי הכחיש את הטענות לפגיעה בהתארגנות, אבל סירב להתייחס לדרישת העובדים לחתום על הסכם קיבוצי והסתפק באמירה לפיה בכוונתו לקלוט מחדש לעבודה כל עובד שיחפוץ בכך. יו"ר הוועד, נורית אמיתי רחמים, הסבירה כי זו בדיוק הבעיה. "אנחנו דורשים הסכם קיבוצי שיעניק לנו ביטחון תעסוקתי", אמרה, "הוא רוצה לקלוט אותנו בתנאים שלו ולעשות איתנו הסכמים אישיים שהוא יוכל לבטל בכל רגע נתון ולשלוח אנשים הביתה".

הפגנת העובדים בצומת קסטינה (צילום: ועד העובדים) (צילום: ועד העובדים)
הפגנת העובדים בצומת קסטינה(צילום: ועד העובדים)
 

לצד הבטחת ביטחונם התעסוקתי, העובדים גם טוענים לפגיעה בתנאי עבודתם, בהם אי קבלת שכר עבור משמרות. בהסתדרות מציינים, כי מובילי ההתאגדות סופגים התנכלות, כשחלקם קיבלו זימונים לשימוע לפני פיטורים, או שנלקחו מהם רכבי החברה. "לקחו לי את הרכב ומטילים על סנקציות שונות ונהלים חדשים. זו התנכלות", סיפרה אמיתי. 

 

יו"ר ההסתדרות במרחב אשדוד, חיים שייב, מסר כי "במקום לתאם עמנו ועם העובדים פגישה כדי לדבר על הדברים באופן פתוח וחופשי, הנהלת ביכורי השקמה מתעלמת. אנו מבטיחים כי לא ניתן שזכויות העובדים ייפגעו באופן דורסני וברוטאלי שכזה".

 

רמי לוי טען בתגובה, כי הופתע מהשביתה וכי הוא מוכן לשוחח בנושא עם ההסתדרות. עם זאת, הוא סירב להתייחס כאמור לדרישת העובדים לשבת למו"מ על הסכם קיבוצי. "ב-31 בדצמבר אנחנו סוגרים את החברה כדי להתייעל", מסר, "החברה תתחבר עם חברת ההפצה ואני אשמח להעסיק אצלי כל עובד שרוצה להמשיך בלי לפגוע בתנאים שלו".

 

לוי הכחיש כאמור את הטענות לפגיעה בהתארגנות: "עובדי הקבלן עובדים אתנו כל הזמן. זכותם של העובדים לשבות אבל הם החליטו לצאת לשביתה בלי להגיד מראש וזה חלק מההפקרות. ב-31 בחודש אני סוגר את העסק, זכותי, וכל עובד יקבל מה שמגיע לו עד הגרוש האחרון. אף אחד לא יפגע, וכולם יכולים להצטרף לחברה החדשה ולעבוד באותם התנאים".


פורסם לראשונה 07/12/2015 12:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים