שתף קטע נבחר

לאישור השרים: שיפור במצבם של עצמאים

הצעות חוק לשיפור במצבם של העצמאים יעלו לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה: שינוי הבסיס לחישוב דמי הלידה לעצמאיות והשוואת שיוויון זכויות סוציאליות לעצמאיות ועצמאים

ועדת שרים לענייני חקיקה תדון היום (א') בשתי הצעות חוק שנועדו לשפר את מצבם של העצמאים: הצעה לשינוי הבסיס לחישוב דמי הלידה לעצמאיות והצעה להשוואת זכויות סוציאליות של עצמאים לשכירים.

 

 

ההצעה הראשונה הוגשה על ידי ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) בשיתוף עם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ולפיה גובה דמי הלידה לעצמאיות יתבסס על ההכנסה הממוצעת של שנת ההריון כולה או השנה לפני ההריון, הגבוה מבין השניים, ולא על סמך הממוצע החודשי בשנה שבה היתה הלידה, כפי שנהוג כיום.

 

ענבר בזק, ממובילות המאבק מטעם עצמאים עושים שינוי מסבירה את העיוות במתן דמי לידה לעצמאיות: 

ההצעה הוגשה בתמיכת לה"ב ועצמאים עושים שינוי - ארגון הפועל לקידום זכויות העצמאים ובעלי העסקים הקטנים בארץ. היא נועדה לשנות את האבסורד המחייב כיום עצמאיות להשיב בסוף שנת המס חלק ניכר ממענק הלידה שיקבלו בעקבות הירידה בהכנסותיהן.

 

ההצעה השניה, של חברי הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) ומשה גפני (יהדות התורה) וביוזמת ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, קובעת כי עצמאיות ועצמאים ישלמו ביטוח לאומי כמו שכירים ויקבלו את אותן ההגנות ששכירים מקבלים מהבטוח הלאומי. בנוסף, יוכלו להפקיד לעצמם כספים בדומה לשכירים - הפקדות סוציאליות לגמל, פנסיה ופיצויים. זאת במטרה להשוות את זכויותיהם של עצמאים לשכירים מבחינת תשלום דמי לידה, ימי מילואים, ימי מחלה ודמי אבטלה. 

 

ח"כ מיכאלי מסרה כי "ההצעה הזו מבקשת לתקן עוול היסטורי של שנים. עצמאיות ועצמאים הם עובדים ועובדות בדיוק כמו שכירים, רק שלהם המדינה לא מספקת רשת הגנה סוציאלית ליום שבו יצטרכו אותה. מי שמחליטים להתפרנס כעצמאית או עצמאי לוקחים על עצמם סיכונים רבים. המדינה צריכה לעודד אותם, ולתת להן ולהם את הבטחון וההגנה שהיא מספקת לשכירים".

 

לוועדת השרים תעלה גם הצעה של ח"כ מיקי זוהר, שתאסור פתיחת עסקים בשבת מטעמים סוציאליים ולא דתיים, הנתמכת בנייר העמדה ששלחו פורום בעלי המכולות לשרים. במקביל, צפויה ישיבת הממשלה לדחות בחצי שנה את מועד קבלת ההמלצות של הצוות המיוחד שהוקם לבחינת פתיחת עסקים בשבת. הממשלה גם צפויה לאשר לצוות המיוחד, בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, לבחון את הפיכתו של יום ראשון ליום מנוחה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה רוני זינגר, כלכליסט


פורסם לראשונה 19/12/2015 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים