שתף קטע נבחר

פשרה: מי השתמש במאגר מידע של "כללית"?

מבוטח של הקופ"ח הגיש תובענה ייצוגית נגדה ונגד ביטוח "דקלה", בגלל שימוש לא ראוי במאגר המידע לצורכי שיווק. הנתבעות יתרמו חצי מיליון ש'

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר לאחרונה הסדר פשרה בתובענה ייצוגית שהגיש מבוטח של שירותי בריאות כללית נגדה ונגד חברת הביטוח "דקלה", בטענה לשימוש במאגר המידע של הקופ"ח לצורכי שיווק. על פי ההסדר, שתי הנתבעות יתרמו כחצי מיליון שקל לבתי חולים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

המבקש, שיוצג על ידי עורכי הדין עידו שטיינר ורביב רוזנברג, טען שכללית מאפשרת ל"דקלה" (המתמזגת עם "הראל") לעשות שימוש במאגר המידע שלה על המבוטחים המצטרפים לתוכנית השב"ן (שירותי בריאות נוספים), וזאת לצורך שיווק פוליסה קבוצתית לביטוח סיעודי. לדבריו הוא קיבל שיחות טלפוניות רבות מחברת "דקלה" בניגוד לרצונו, והדבר מהווה פגיעה בפרטיות ואף מפר חוקים נוספים כגון חוק חופש המידע וחוק זכויות החולה.

 

קבוצת התובעים הוגדרה ככל לקוחות כללית שפרטיהם האישיים הועברו לידי "דקלה" ללא הסכמתם החל משבע שנים לפני מועד הגשת הבקשה.

 

המשיבות כללית ו"דקלה" טענו מנגד שהן התקשרו ביניהן במטרה להפעיל ולהציע לחברי כללית פוליסה קבוצתית לביטוח סיעודי (שאינו חלק מסל הבריאות). לטענתן, הן עשו זאת בהתאם למודל שמכוחו כל קופות החולים מתקשרות עם מבטחים בפוליסות ביטוח סיעודי עבור חבריהן. לדבריהן, מטעמי יעילות, הפניות נעשות על ידי עובדי "דקלה" הפועלים מטעמה של כללית המשיבה ב"מיקור חוץ", ואינם חשופים למידע רפואי כלשהו על חבריה.

 

עוד נטען כי המידע שימש לצירוף מבוטחים לפוליסה הקבוצתית בלבד, ולא נעשה בו שום שימוש שלא כדין.

 

בדיון שהתקיים לפני כמה חודשים הציע השופט יגאל גריל לצדדים להגיע לפשרה שבמסגרתה המשיבות יפעלו לשינוי התנהלותן בנוגע לאופן שבו מתקבלת ההסכמה להעברת מידע הנמסר על ידי הכללית ל"דקלה" או לגורמים נוספים. בנוסף הציע בית המשפט שהמשיבות יתרמו כספים למטרה ציבורית נאותה.

 

לפני כשבוע הגיעו הצדדים להסדר וביקשו את אישורו של בית המשפט לתת לו תוקף של פסק דין. על פי ההסדר ל"דקלה" לא תהיה נגישות לפרטים של מצטרפים חדשים לתוכנית השב"ן, והיא לא תוכל לפנות אליהם ולהציע להם להצטרף לפוליסה הקבוצתית, אלא אם הם יודעו ונתנו את הסכמתם.

 

לגבי עמיתים קיימים, שהצטרפו לתוכנית השב"ן טרם מועד אישורו של ההסדר, הוסכם כי במידה שיפנו אליהם בהצעות להצטרף לפוליסה הקבוצתית, הנציג יבהיר לעמית שהפנייה אליו נעשית בשם "דקלה". בנוסף סוכם שכל אחת מהמשיבות תתרום 250 אלף שקל לבתי החולים "שניידר" ו"כרמל" בחיפה, לצורך מימון טיפולים לילדים.

 

השופט גריל אישר את הסדר הפשרה, אך שינה את נוסח ההצעה למצטרפים החדשים. במקום "ברשותך, אמסור את פרטיך לנציג...", השופט הורה לרשום "האם אתה מסכים שאמסור את פרטיך?".

 

עוד נקבע כי המשיבות ישלמו למבקש גמול בסך 25 אלף שקל, ולעורך דינו שכר טרחה בסך 117 אלף שקל. בהקשר זה השופט ציין שהבקשה הייתה כרוכה בעבודה רבה, והצביע על התועלת שצמחה לחברי הקבוצה כתוצאה מתיקון ההתנהלות בכל הנוגע לדרך ההצטרפות של עמיתי "כללית" לפוליסה הקבוצתית.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד עידו שטיינר, עו"ד רביב רוזנברג
  • ב"כ המשיבה 1: עו"ד שי תמר ממשרד ליפא מאיר
  • ב"כ המשיבה 2: עו"ד עודד רביבו ממשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות'
  • עו"ד רוברט פאר, שותף במשרד עורכי הדין פאר-גרובשטיין , עוסק בביטוח סיעודי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל לרנר
קופ"ח כללית
צילום: גיל לרנר
מומלצים