שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: כך מתאמנים לוחמי 669 בחילוץ ילדים במקרי טראומה

  יחידת 669, אחת מיחידות העלית המובחרות של צה"ל, מתמחה בחילוץ לוחמים משדה הקרב אולם בימי השגרה מסייעת היחידה לחילוץ של אזרחים וגם ילדים. כתבנו התלווה אליהם לאימון ראשון מסוגו המדמה חילוץ ילדים ממצבי טראומה. צפו באימון

  מתאמנים בהצלת ילדים: בסוף השבוע שעבר התקיים לראשונה אימון ללוחמים ביחידה 669 על סימולאטורים לחילוץ ילדים. "התמקדנו בסימולציות הקשורות לטיפול בטראומה בילדים.

   

  "ביחידה שלנו אנחנו מפנים חיילים כמו גם אזרחים ובין השאר אנחנו מפנים ומטפלים גם בילדים קטנים לבתי חולים", מסביר אל"מ א', קצין הרפואה החיילי של חיל האוויר. "זיהינו שצריך לחזק את הצוותים שלנו בתחום של הטיפול בילדים".

   

  צפו באימון:

   

   

   

   

  האימון כלל מספר תרחישים אפשריים לחילוץ ילדים בתוך סימולאטורים שמדמים באופן זהה כמעט לחלוטין את התנאים איתם מתמודדים הלוחמים בתא הקטן של המסוק. "זו סביבה שונה מאשר בבית חולים או במרפאות ולכן צריך לאמן את הלוחמים לסביבה הם יצטרכו לחלץ", אומר אל"מ א'.

    

  התרגילים בוצעו במרכז מ.ס.ר של תל השומר. "פרופ' אמיתי זיו סמנכ"ל שיבא טייס לשעבר בחיל האוויר שהקים את מערך הסימולציות בתל השומר מספר: "אחרי הצבא למדתי רפואה. כשעוברים מתעופה לרפואה חטפתי שוק כי בתעופה מלמדים אותך בסביבה של סימולציות. טייס נפגש עם מצבי הקיצון בסימולאטור, אבל ברופאה אתה מגלה שכמעט כל הלמידה היא קונטיבית והלמידה המעשית היא כמעט כולה על חולים" אומר פרופ' זיו.

   

  "לכן החלטנו להקים את מ.ס.ר שמשרת הרבה אוכלוסיות של צוותים רפואיים ובין השאר מתאמנים אצלנו גם אנשי צבא ובעיקר יחידת 669 . כאן הם מקבלים כלים להתמודד עם כל המצבים בהם הם יוכלו להיתקל בשטח - גם מעשית וגם מנטאלית".

   

  במהלך האימון ביצעו הלוחמים סדרה של תרגילים כמו פתיחת דרכי אוויר לילדים וניקוז של דם ונוזלים מבית החזה וכל זה בתוך תא קטן וצפוף המדמה תא אמיתי של מסוק.

   

  חצי מהאנשים שמטפלים בהם בשגרה הם אזרחים. יחדה 669 (צילום: ביטאון חיל האוויר) (צילום: ביטאון חיל האוויר)
  חצי מהאנשים שמטפלים בהם בשגרה הם אזרחים. יחדה 669(צילום: ביטאון חיל האוויר)

    

  "לתת כלים ומיומנויות לטיפול בילדים"

  יחידת 669, היא אחת מיחידות העלית המובחרות של צה"ל, היא הוקמה ב-1974 על מנת לחלץ לוחמים בעת לחימה משדה הקרב, אולם בימי השגרה מסייעת היחידה לחילוץ של אזרחים וגם ילדים.

   

  "לפחות חצי מהאנשים שאנחנו מטפלים בהם בימי שגרה הם אזרחים", אומר אל"מ א'. בחיל האוויר הבינו כחלק מתרבות של למידה והפקת לקחים, שעל אף שהרופאים והצוות הרפואי שמשרת ביחידה הוא מקצועי, חשוב לתת לו כלים ומיומנות נוספות לטיפול בילדים ולהכין אותו טוב יותר להתמודד עם סיטואציות מורכבות בפעולות החילוץ.

   

  "הסימולטורים האלה מאוד אפקטיביים כי הם מאפשרים לצוותים להתאמן, אבל לא פחות חשוב מכך גם לשבת אחרי התרגיל, לצפות במסכים שוב באימון ולבצע תהליך של למידה והפקת לקחים. בנוסף, התרגילים האלה מכינים מנטלית את הלוחמים להתמודד עם סיטואציות לא פשוטות של טיפול בילדים", אומר קצין הרפואה החיילי של חיל האוויר.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ביטאון חיל האוויר
  לחזק את המיומנויות בטיפול בילדים. לוחמי 669
  צילום: ביטאון חיל האוויר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים