שתף קטע נבחר

סוף המצוד: שביל הבריחה, אזור המסתור והחיסול

במשך שבוע תהתה מדינה שלמה היכן נמצא נשאת מלחם. אתמול ב-16:20 הגיעה התשובה עם חיסולו בשכונת אלדהראת שבערערה, בין הבתים של קרובי משפחתו. "לא הרגשנו שהסתתר בשכונה", סיפר אחד מקרוביו. כעת ייבדק אם מישהו סייע לו. האזינו לקולות הירי מחילופי האש הדרמטיים

 

 

שוטרים רבים עברו במהלך השבוע מדלת לדלת ברמת אביב בחיפוש אחר המחבל נשאת מלחם. במקביל, פורסמו הערכות כי הוא נמלט לשטחי הרשות הפלסטינית. אתמול (ו') בשעה 16:20 הגיעו הספקולציות לסופן כשכוח של לוחמי ימ"מ ושב"כ סגר עליו בשכונת אלדהראת שבכפר ערערה וחיסל אותו לא רחוק מהמקום שבו גדל, בין בתים של קרובי משפחתו.

 

תומכי דאעש מתלהבים מהמחבל

 

"בזמן החיפושים בכלל לא הרגשנו שהוא הסתתר בשכונה", אמר אחד מקרובי משפחתו בשיחה עם ynet. "כל הזמן חשבנו שהוא בכלל עבר לרשות הפלסטינית". אותו קרוב משפחה הוסיף וסיפר: "לפני הפיגוע בתל אביב נשאת ביקר הרבה אצל קרובי משפחתו בשכונת אלדהראת. כל מי שמתגורר שם מכיר אותו. אני לא מעכל איך לא הצליחו כל הימים האלה להגיע אליו למרות שהוא לא היה רחוק ממקום המגורים שלו".

(צילום: עידו ארז) ()
(צילום: עידו ארז)
 

באזור שבו נשאת הסתתר ערכו במהלך השבוע חיפושים אחריו, ובני משפחתו צולמו שם, מתראיינים ומספרים עליו. כשהכוחות הגיעו אתמול ללכוד אותו נמלט מלחם אל שביל בשכונה והגיע ליד ביתו של אדם בשם עבדאללה יונס, שם הוא ירה לעבר הלוחמים בתת מקלע מסוג "פלקון" מתוצרת איטליה שהיה ברשותו (שנגנב מאביו, ושימש גם לרצח). הכוח השיב באש והרג את מלחם. אין נפגעים לכוחות הביטחון.

 

מלחם נהרג, אך עדיין נותרו כמה שאלות פתוחות. אם קיבל סיוע או פעל בהשפעת דאעש הן שתי השאלות המרכזיות כעת. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך אמר לאחר החיסול: "המשימה טרם הושלמה, משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי ימשיכו בנחישות ובשיטתיות לחשיפת כל המעורבים ולמיצוי הדין עמם".

 

מיום רביעי התחזקה ההערכה בשב"כ כי מלחם מסתתר בערערה, יום אחרי הודעת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שלפיה "אפשר להוריד משמעותית את המתח בתל אביב". כוחות מודיעין, מבצעים וחקירות של שב"כ סימנו כמה מבנים אפשריים שמלחם יכול להסתתר בהם, כתוצאה מניתוח העדויות של מכריו שנעצרו בימים האחרונים לחקירה וחשודים כי סייעו לו. ביממה האחרונה נעצרו עוד כמה חשודים מהאזור. לאיתור שימשה גם טכנולוגיית מעקבים.

 

 

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)
 

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

סימני ירי ליד המקום שבו חוסל מלחם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סימני ירי ליד המקום שבו חוסל מלחם(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

השכונה שבה נתפס המחבל ()
השכונה שבה נתפס המחבל

אתמול בבוקר התקבל ניתוח מודיעיני ונרשמה הערכת מצב ממוקדת. בטרם הפשיטה על המבנה, שהיה ריק כנראה לפני שמלחם נכנס אליו, כוחות גדולים של משטרה וצה"ל סגרו את השכונה. אנשי הביטחון עברו בית אחר בית וסימנו את הבתים שבהם עברו. המחבל קיבל כנראה מסר שהכוחות בדרך - ואז פתח בריצה ובהמשך גם ירה, לפני שחוסל. המפכ"ל אלשיך פיקד ישירות על המבצע בשיתוף פעולה מול שב"כ, והיה בחפ"ק.

 

בני משפחתו של מלחם לא הופתעו מהדרך שבה הסתיים המצוד. "אלף פעם קראנו לו להסגיר את עצמו למשטרה", אמר אחד מקרובי משפחתו. "חבל שזה נגמר בירי למוות. לא הופתענו, ציפינו לזה בכל רגע".

 

במשפחות הקורבנות הביעו שביעות רצון מהחיסול. "זו הנחמה היחידה שלנו", אמר דודו בקל, אביו של אלון בקל שנרצח בבר בדיזנגוף, "לא היה לי ספק שיגיעו אליו". רזי שעבאן, אחיו של אמין שעבאן, נהג המונית שנרצח על ידי המחבל, הוסיף: "טוב שכוחות הביטחון הגיעו אליו".

 

"אני שמחה בשביל אחותי שהיא לא תצטרך לראות את הפנים של המחבל המתועב הזה בבית משפט ומאחורי סורגים, כי זה היה בלתי נסבל מבחינתנו, כמו לרצוח את שימי בפעם השנייה", אמרה מור פרץ, דודתו של שמעון רוימי שנרצח גם הוא בדיזנגוף, וסיכמה: "מבחינתנו זה היה הדבר המתבקש שיהרגו אותו, עין תחת עין ושן תחת שן".


פורסם לראשונה 08/01/2016 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים