שתף קטע נבחר

תומכי דאעש מתלהבים מהמחבל מדיזנגוף

בדאעש טרם לקחו אחריות על מסע הרצח של נשאת מלחם, אבל ברשת נפוצה תמונה שבה הוגדר "אחד מתומכי הארגון". גם בחמאס תופסים טרמפ

האם היה קשר בין המחבל מדיזנגוף נשאת מלחם לבין ארגון דאעש, או שהושפע ממנו? הפרטים מהחקירה עדיין לא התבררו, וייתכן שעם חיסולו - הסוד נלקח לקבר. לפחות באופן רשמי בארגון ה"מדינה האיסלאמית" לא מתייחסים לרוצח שהסתתר במשך שבוע בערערה וחוסל אמש, אך נראה שיש מי שמנסה לרכוב על הגל.

תופסים טרמפ על המחבל ()
תופסים טרמפ על המחבל

ביממה האחרונה פורסמה בחשבון טוויטר שתומך בדאעש מעין אינפוגרפיקה שבה הוגדר מלחם כ"אחד מחסידי/תומכי ה'מדינה האיסלאמית' בשטחי 48' הכבושים". בצד ימין תמונתו, בצד שמאל התנוסס הדגל שמזוהה עם דאעש. אין מדובר בקבלת אחריות, אך לא מן הנמנע שגם באופן רשמי יותר בהמשך, בדאעש ינסו לנכס לעצמם את מעלליו של המחבל שרצח שלושה ישראלים בתל אביב.

 

בדאעש נוהגים להפריד - כפי שניכר במגזין הרשמי של הארגון "דאביק" - בין פיגועים שמבצעים "חיילי החליפות", כמו בפריז, לבין פעולות של בודדים שמקבלים השראה מהאידיאולוגיה של הארגון. בגיליון האחרון של המגזין למשל ניסו בדאעש לזקוף לזכותם שני פיגועים מגל הטרור בישראל, ובראשם הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע באוקטובר שביצע המחבל מוהנד אל-עוקבי מהפזורה הבדואית.

 

ההשערה שבדאעש ינסו "לתפוס טרמפ" על מלחם מתחזקת לנוכח ניסיון אנשי הארגון להראות שהם נענים לקריאתו של מנהיגם, אבו בכר אל-בגדאדי, להקדיש תשומת לב ל"פלסטין" וליהודים. בקלטת השמע האחרונה שהופצה לכאורה בקולו, הוא דיבר על הנושא - אך הקדיש לו דקה אחת מתוך 24 דקות בקלטת.

 

המגמה ניכרה אתמול כאשר דאעש טען דרך צינורותיו המקובלים כי הוא אחראי על הירי לעבר אוטובוס התיירים הישראלים ליד קהיר ביום חמישי. הארגון אף טרח להוציא הודעה מפורטת בנושא שבה פרסם גם מידע שקרי על הרוגים ופצועים שלא היו. לפי גרסת השלטונות המצריים, היעד היה בכלל כוח האבטחה של המלון וכי התוקפים היו תומכי האחים המוסלמים שהתקהלו וירו זיקוקים וכדורים מרובה ציידים.

 

לא רק אתרים המזוהים עם דאעש התלהבו ממלחם, אלא גם חמאס. "מופת ודוגמה של פלסטיני חופשי אשר מקריב את חייו בהגנה על עמו", כך הוא כונה אמש על-ידי חמאס, בדומה למחבלים אחרים שרצחו ישראלים. "הוא בלבל את ישראל במשך יותר משבוע. הוא וגבורתו מדגישים את אחדות עמנו בכל מקום שבו הם נמצאים ואת העמדה הפלסטינית התומכת בהתנגדות", טענו בארגון הטרור.

 

תומכי דאעש, מנגד, תקפו את חמאס וכינו את אנשיו "סרסורי הדם", בטענה שהארגון הפלסטיני הספיד את מלחם בניסיון לבלום את עליית הפופולריות של "המדינה האיסלאמית". כך שהמניע והקשר לטרור נותר בערפל, אך כל ארגון מנסה לנצל את פרשת המחבל שהסעירה את ישראל לתעמולה.

 

אליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים