שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מש' הבריאות: הקופות הורו לרופאים לא לתת קנאביס רפואי
  בדיון בכנסת האשים ד"ר מיקי דור, נציג היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות ורופא בעצמו בקופת חולים כללית, כי קופות החולים הורו לרופאים שלא להמליץ על קנאביס רפואי ולא לחדש את הרשיונות - "קיבלתי כזו פנייה בעצמי". ח"כ תמר זנדברג: "מזועזעת מהמצב הזה". הקופות בתגובה: "משרד הבריאות הוא המאשר בעניין"

  האם קופות החולים הורו לרופאיהן שלא לנפק המלצות לקנאביס רפואי? כך טוען ד"ר מיקי דור, רופא בשרותי בריאות כללית ונציג היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות. בדיון בכנסת בנושא פוסט טראומה שנערך היום (ב'), האשים ד"ר דור כי מנכ"לי קופות החולים הוציאו הנחיה גורפת לרופאים האוסרת עליהם את ההמלצות לקנאביס לחולים, ואף לחדש רשיונות קיימים שכבר אושרו על ידי המשרד.

   

  "קיבלתי את ההנחיה הזאת כרופא משפחה"

  "יש הנחיה של מנכ"לי קופות החולים לא להמליץ על קנאביס, גם לא במרפאות כאב", האשים ד"ר דור, "בחלק מהמקרים גם לא במרפאות אונקולוגיות ואפילו בתי חולים של הקופה לא משתפים פעולה בנושא הזה. קיבלתי את ההנחיה הזאת כרופא משפחה. הוצאנו מכתב לראשי קופות החולים שדורש מהם לבטל את ההוראה".

  קנאביס רפואי. הקופות חוסמות אישורים לחולים? (צילום: AP) (צילום: AP)
  קנאביס רפואי. הקופות חוסמות אישורים לחולים?(צילום: AP)
   

  בדיון שאלה יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג אילו סנקציות יכול להפעיל משרד הבריאות שהוא הרגולטור של הקופות, אשר דורשות מהרופאים להימנע מהפעלת שיקול הדעת שלהם בנושא וזאת בניגוד לטובת החולה ולהנחיות משרד הבריאות. על כך ענו נציגי משרד הבריאות שהם מתקשים לענות לשאלה מאחר ומדובר בחומר שאינו מוגדר כתרופה ולא נמצא בסל. המשרד נתקל בקשיים כשהוא דורש מהקופות לפעול לטובת החולים ולהמליץ על קנאביס רפואי למי שזקוק לו. "בקופות אומרים שנשנה את ההגדרה של הקנאביס כך שלא יוגדר חומר מסוכן. מה שלא בסל הם יכולים לסרב לתת", הסבירו נציגי המשרד.

   

  "אני מזועזעת מהמצב הזה", אמרה ח"כ זנדברג, "הוועדה רואה בחומרה רבה את העובדה שנמסר לה מידע לא אמיתי בדיון שנערך בנושא זה לפני מספר חודשים, כאשר כל נציגי הקופות התנערו מהטענה כי קיימת הנחיה לא לטפל בקנאביס והכחישו זאת, וכעת אנו שומעים

  זאת באופן רשמי ממשרד הבריאות. הוועדה מצטרפת לדרישה של משרד הבריאות מהמנכ"ל והמשר להפעיל את סמכותם ולפעול בצעדים כולל סנקציות נגד קופות חולים שמסרבות למלא תפקידן. הוועדה תעקוב ותשקול כל צעד – פרלמנטרי, משפטי ואחר כדי להבטיח שקופות החולים ממלאות את חובתן כלפי החולים שלהן".

   

  ח"כ תמר זנדברג: "הוועדה רואה בחומרה את העובדה שנמסר לה מידע לא אמיתי" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  ח"כ תמר זנדברג: "הוועדה רואה בחומרה את העובדה שנמסר לה מידע לא אמיתי" (צילום: ירון ברנר)

  בישראל יש 36 רופאים המוסמכים לאשר המלצות לשימוש בקנאביס. כ-23 אלף ישראלים מורשים להשתמש בקנאביס רפואי. משנת 2009 ועד היום, עלה מספר בעלי הרשיון לקנאביס רפואי פי 12. כ-350 מבעלי הרשיון לקנאביס הם חולים במחלות סרטן. כמחצית מהם סובלים מכאב כרוני שלא על רק סרטן, כ-5% בשל טיפול כימותרפי לסרטן, כ-4% על רקע של מחלות גסטרואנטרולוגיות וכ-3% בשל הפרעה פסיכיאטרית. כ-60% מהבקשות החדשות וכ-98% מהבקשות לחידוש רישיון אושרו.
   

  "מי שמוסמך לאשר את ההמלצות הוא משרד הבריאות עצמו"

  תגובות קופות החולים לדיון בכנסת:

  • שרותי בריאות כללית ביקשו שלא להגיב לדבריו של ד"ר דור.
  • מכבי שרותי בריאות מסרה בתגובה: "רופאי מכבי מעבירים למשרד הבריאות המלצות לשימוש בקנאביס רפואי בהתאם לשיקול הדעת הרפואי וכך ימשיכו לעשות. מי שמוסמך לאשר את ההמלצות הוא משרד הבריאות עצמו".
  • מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "לא מנענו, אנחנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות".
  • מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה: "ככל שמדובר בקנאביס רפואי, לא מדובר בתרופה הרשומה בפנקס התרופות של מדינת ישראל ולכן לא מדובר בניפוק מרשם לתרופה. לקופת החולים אסור על פי חוק לתת מרשם רפואי לקנביס רפואי או להחזיק בבתי המרקחת שלהן קנביס רפואי. כמו כן, השירות של המלצה לרישיון לקנאביס רפואי או הארכתו אינם כלולים בסל הבריאות של מדינת ישראל".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הקופות נגד קנאביס רפואי? הכנסת דנה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים