שתף קטע נבחר

הבית היהודי ושרים בליכוד נגד יעלון: "פועל באטימות"

נמשכים העימותים בתוך הממשלה. בבית היהודי תקפו בחריפות את שר הביטחון בעקבות פינוי המתנחלים שפרצו לדירות בחברון. הח"כים סמוטריץ', חזן וקרא הודיעו כי ייעדרו מהצבעות בכנסת. ביקורת חריפה גם בתוך הליכוד. יעלון בתגובה: "לא אתפשר על החוק, ההתבטאויות גובלות בהפקרות"

השרים יעלון ובנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרים יעלון ובנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

בבית היהודי תקפו היום (ו') בחריפות את שר הביטחון משה יעלון בעקבות פינוי המתנחלים שפרצו לדירות בחברון. "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם", נמסר בהודעה שפרסמה המפלגה. מתקפה על יעלון גם מתוך מפלגתו בליכוד.

 

שר הביטחון השיב לדברים, ואמר: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות כמה פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו". הוא קרא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור "לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של כמה פוליטיקאים בנושא, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו".

 

יעלון הדגיש עוד: "ההתיישבות חשובה לי ואני פועל למענה, אך לא אתפשר על החוק". טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאיכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות".

 

מנגד, בהודעת הבית היהודי נמסר כי "מדובר בחוסר אחריות, קיבעון מחשבתי והלהטת הרוחות כל ללא סיבה ברורה. את אותו להט ונחישות מוטב שיפנה שר הביטחון לטיפול בטרור הערבי ובבנייה בלתי חוקית ברורה ביישובי המחבלים. את בדיקת מסמכי הרכישה ניתן לבצע גם ללא השלכת יהודים מביתם". 

 

חברון: פינוי מתנחלים הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חברון: פינוי מתנחלים הבוקר(צילום: רויטרס)
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אף כתב בחשבון הטוויוטר שלו: "עדכנתי את ראש הממשלה שלא אצביע עם הקואליציה עד שיתאפשר למתיישבי חברון לשוב לבתים שנרכשו על ידם כדת וכדין". לפני כמה חודשים השמיע סמוטריץ' איום דומה לאחר פינוי בית בהתנחלות, אך לבסוף לא עמד בהתחייבותו והצביע עם הקואליציה.

 

סמוטריץ' הוסיף ציוץ בהמשך: "חשוב לדייק. ממש לא מפילים ממשלה. נעדרים מהצבעות ולא מאפשרים לה לתפקד עד אכלוס מחודש של המבנים. זה הבדל גדול". יחד עם ח"כ יואב קיש, בשבתם כיושבי ראש שדולת א"י בכנסת, הם הדגישו: "אין ולא הייתה שום סיבה מוצדקת לפינוי הבתים החדשים שרכשו יהודים בחברון. היה ראוי יותר לעשות את כל הבירורים תוך כדי מגורים בבתים ולא לאחר פינוים, תוך כדי כיבוד שלטון החוק".

 

לאיומים שלא להשתתף בהצבעות הממשלה הצטרפו הח"כים איוב קרא ואורן חזן. חזו הזהיר: "עדיף שהקואליציה לא תביא דבר להצבעה בשני הקרוב". לדבריו, "אתמול הודעתי ליו"ר הסניפים בליכוד ובקריית ארבע ולראש המועצה מלאכי לוינגר כי מבחינתנו הגיעו מים עד נפש; לא ייתכן ששר הביטחון ינהל מדיניות פרטית, קל וחומר בגל הטרור שפוקד אותנו, ואם הבתים אכן יפונו לפי הדרך שבה הוא מבקש לנהל את הפינוי, עדיף שלא יביאו שום דבר להצבעה ביום שני הקרוב כי אני מתכוון ללכת עם הדבר הזה עד הסוף".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
פינוי המתנחלים הבוקר מחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי המתנחלים הבוקר מחברון(צילום: AFP)
 

לדבריו, "מה שקורה כרגע הוא המשך למה שזעקתי לאורך תקופה ארוכה בכל הנוגע למדיניות ההקפאה והביטחון של שר הביטחון. ברור לכל שמי שרכש בית במיטב כספו, יוכל להיכנס בביתו אם בתל אביב ואם בחברון".

 

ח"כ קרא איים אף הוא שלא יגיע להצבעות בשני הקרוב, כיוון ש"אסור לסלק יהודים מבתיהם ויהיו לכך השלכות, אנחנו דורשים את התערבות ראש הממשלה בנושא".

 

שר הקליטה וירושלים, חבר הקבינט זאב אלקין (ליכוד), אמר: "אני קורא לשר הביטחון לעצור באופן מיידי את פינוי המתיישבים מהבתים בחברון שנקנו על ידם כדת וכדין. זה זמן להילחם בטרור ולתמוך בחיזוק ההתיישבות ולא להילחם במתיישבים. מי שמדבר בשם החוק והסדר מוזמן קודם כל לטפל באנשי הרשות הפלסטינית ובפעילי שמאל קיצוניים שמוציאים להורג פלסטינים, שמעיזים למכור אדמות או בתים ליהודים".

 (צילום:  עמיחי בן דוד) (צילום:  עמיחי בן דוד)
(צילום: עמיחי בן דוד)
 
 (צילום: tps) (צילום: tps)
(צילום: tps)
  

שר התיירות, יריב לוין, מסר כי "הפינוי הוא שערוריה הזועקת לשמיים שבשום מקום אחר בעולם לא הייתה מתקבלת. כשם שאדם שרוכש בית בתל אביב יכול להיכנס אליו בלי הליך בירוקרטי מיותר, כך צריך להיות גם בחברון. הגיע הזמן לשים סוף לאפליה הפסולה של המתיישבים. אני דורש משר הביטחון לעצור מייד את הליך הפינוי ולהביא את הנושא להכרעת הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב".

 

שרת התרבות מירי רגב אמרה: "גאולת קרקע בארץ ישראל היא פעילות מבורכת, כל שכן בעיר האבות חברון. הרוכשים טוענים שקנו את הדירות על פי כל דין ואם אכן הדברים הם כך זכותם המלאה להתיישב בדירות הללו. ההתיישבות היא פעולה ציונית חשובה ועלינו להמשיך ולהתמיד בה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פינוי המתנחלים בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי המתנחלים בחברון(צילום: AFP)
 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, תקף בחריפות את פינוי המתיישבים. "כאשר מתיישבים פועלים על פי החוק", אמר אדלשטיין, "הדבר הנכון הוא להמתין עם הפינוי ולבחון את האופציות החוקיות לחיזוק ההתיישבות מתוך דאגה לשלטון החוק. אני קורא לדרג המדיני הממונה על גורמי הביטחון להזדרז ולבדוק את חוקיות הרכישה ולא להלהיט את הרוחות בפינוי מתיישבים. דווקא בימים שבהם אויבנו מנסים לפגוע לא רק בגופנו, אלא בזכותנו על הארץ, נכון להעביר מסר שאנחנו שבנו הבית".

 

"נדון בהמשך הצעדים"

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, הציעה לראש הממשלה ש"אם חשובה לו שלמות הקואליציה, כדאי שיתערב וירסן את יעלון. פעם אחר פעם בתים נרכשים כחוק בתוך סבך של מורכבויות, אולם שר הביטחון שוב מורה לפנות או להרוס מבלי שמתבצע הליך בדיקה משפטי הוגן". היא אף איימה: "אם לא יחול שינוי בנוגע למדיניותו של שר הביטחון ובתוך כך גם ביחס להחלטתו על הבתים שנרכשו בחברון, נדון ביום שני בישיבת הסיעה על המשך הצעדים".

 


חברון אתמול: מתנחלים נכנסים לבתי פלסטינים  ()
חברון אתמול: מתנחלים נכנסים לבתי פלסטינים

חברה למפלגה, ח"כ ניסן סלומיסנקי המכהן גם כיו"ר ועדת החוקה: "הממשלה הקודמת נפלה בגלל שפעלו בדרך של כיפוף ידיים ולא בדרך של הסכמות. שר הביטחון בפעילות בחברון ולא רק שם מוביל אותנו לאותה סיטואציה".

 

ואילו ב"שלום עכשיו" בירכו על הפינוי: "הממשלה ולא עמותות ימין צריכה להחליט האם להתנחל ומתי, וזאת לאחר בירור עמוק ויסודי בדבר אמיתות העסקה. גם אם המתנחלים שילמו על המבנים, הציבור הישראלי כולו הוא שישלם את העלויות המדיניות והצבאיות של הרחבת ההתנחלות בלב חברון".

 

ציפי לבני (המחנה הציוני) מסרה כי "ההשתלחות של הבית היהודי וחלק מחברי הליכוד בשר הביטחון יעלון, מעידה שלא ביטחון ישראל לנגד עיניהם - אלא אידיאולוגיה שתוביל למדינה אחת על חשבון מדינת ישראל, ביטחונה ושלטון החוק. יהודה ושומרון לא יהיו המערב הפרוע בשליטת נערי הגבעות".

  

שבוע סוער בממשלה

מוקדם יותר השבוע מתח שר החינוך נפתלי בנט ביקורת נוקבת על מדיניות הביטחון של הממשלה שבה הוא עצמו חבר. בנט תקף: "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת". ואילו שר הביטחון משה יעלון השיב לו כי דבריו מהווים "תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית ועדיף שתיפסק. זה חייב להיפסק. מנהיגות זה אחריות ולא מרדף אחרי כמה לייקים בפייסבוק".

 

נתניהו הוסיף משלו לוויכוח ובסביבתו מסרו כי "מצופה מהשרים לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי ניגוח פופוליסטי של הממשלה שבה הם חברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
השרים יעלון ובנט
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
מומלצים