שתף קטע נבחר

נתניהו נגד בנט: "כמו טוקבקיסט באופוזיציה"

נאומו האופוזיציוני של השר נפתלי בנט זוכה לתגובה קשה בסביבת ראש הממשלה: "מצופה מהשרים לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי ניגוח פופוליסטי של הממשלה שבה הם חברים". יעלון: "מנהיגות זה אחריות ולא מרדף אחרי כמה לייקים בפייסבוק". בסביבת בנט הגיבו: "הוא ימשיך לומר את אשר הוא מאמין"

 

 

עימות חריף בין שרי הממשלה: נאום תקיף וביקורתי שנשא אתמול (יום ג') יו"ר הבית היהודי וחבר הקבינט נפתלי בנט נגד מדיניות הממשלה בנושאי ביטחון במהלך כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) חולל סערה בקואליציה.

 

נתניהו ובנט בימים יפים יותר (צילום: מוטי מילרוד) (צילום: מוטי מילרוד)
נתניהו ובנט בימים יפים יותר(צילום: מוטי מילרוד)

  

בנט אמר כי "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת". הדברים עוררו זעם בסביבת ראש הממשלה ושר הביטחון. "נראה שיש מי שעדיין לא הבין את ההבדל בין להיות שר בקבינט לטוקבקיסט באופוזיציה", אמרו בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "בשעה שצה"ל, המשטרה והשב"כ נלחמים בטרור בכל יום ובכל מקום, מצופה מחברי הממשלה לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי הפרחת סיסמאות וניגוח פופוליסטי של הממשלה שבה הם חברים".

 

  

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לא נותר חייב ובנאומו שיגר עקיצות לעבר השותף הקואליציוני וחבר הקבינט בנט ורמז כי הוא יוצא מהקבינט ומדבר בתקשורת על יוזמות ששמע בישיבות הסגורות: "שמעתי סיסמאות גם מהקבינט וגם פה בכנס - למה לא נעשה חומת מגן 2", אמר יעלון. "הייתי בחומת מגן שהייתה אחרי שנים שבהן לא נכנסנו לשטחי A בגלל אוסלו. היום, כשיש ידיעה על מחבלים, גם בבית חולים בשכם או בחברון, אנחנו מכניסים כוח קטן. לא צריך אוגדות. סיסמאות שומעים מפה ועד הודעה חדשה. 'למה לא תעשו סגר? תחנקו אותם' אנחנו לא רוצים לדחוף אותם לטרור. שמעתי גם סיכול ממוקד. סיכול ממוקד עושים כאשר אנחנו לא שולטים. שמעתי גם על 'חוסר יצירתיות', שומעים רעיונות מהקבינט ויוצאים החוצה ומספרים אותם. גם ב'צוק איתן' זה היה - זו תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית ועדיף שתיפסק. זה חייב להיפסק. מנהיגות זה אחריות ולא מרדף אחרי כמה לייקים בפייסבוק". 

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שהודה אמש ששקל ממשלת אחדות, התייחס אף הוא לדברי בנט: "אפילו יו"ר הבית היהודי שהופיע כאן הסכים איתי היום ואמר בעצמו שלממשלה ולנתניהו אין פתרון והם ולא מביאים ביטחון". הרצוג ציין כי בנט מתח ביקורת חריפה, "אבל לא הציע שום פתרון מעשי. אגב אני הייתי מצפה מבנט למעשה של אחריות אזרחית - לאחר מה שהוא אמר הבוקר הוא היה צריך להתפטר".

 

בסביבת בנט הבינו למי מכוון יעלון, ואמרו: "למען ביטחון אזרחי ישראל, בנט ימשיך לומר את אשר הוא מאמין, גם אם יהיה מי שלא יאהב את הדברים. כך היה בצוק איתן וכך יהיה גם בעתיד".

  

בנט תקף אתמול כאמור בחריפות את מדיניות הממשלה, "ההיסטוריה הישראלית לימדה אותנו שיעורים יקרים מנשוא על סכנת ההישבות בקסמי הקונספציה. לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה. מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפישות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי ה-F35 היקרים כל כך - לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה".  

 

הוא ניסה להמחיש את ההתנהלות הלא-נכונה של הממשלה, לדידו, על-ידי השוואה לקריסת חברות כמו קודאק ונוקיה. "החברות הללו לא קרסו בשל ניהול כושל אלא לאור תפישה שהפכה להיות לא רלוונטית. חדשנות משבשת קיימות לא רק בעולם ההיי-טק אלא גם בתחום המדיני-ביטחוני".


פורסם לראשונה 20/01/2016 00:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי מילרוד
דבריו במכון למחקר ביטחון לאומי חוללו סערה
צילום: מוטי מילרוד
מומלצים