שתף קטע נבחר

עד הסופה הבאה

531 צעירים וצעירות זקוקים שיהיה להם בית - לא רק בימים הסוערים

לשלג ולסערה אנחנו כבר מתורגלים. הצוותים יוצאים לרחובות להודיע לצעירים והצעירות שעוד כמה שעות מתקרבת אלינו סופת שלג, לא כולם מחוברים, צריך להודיע להם שנהיה פתוחים רצוף השבוע, רק שיבואו. מתגברים את הצוותים במתנדבים ומתנדבות, גם הם מתורגלים ומתגייסים מהר. חוסר האונים לא עושה לאף אחד מאתנו טוב, לא בשגרה ובטח שלא בסערה, אז מפרסמים פוסטים ומבקשים ציוד חורף - אוכל חם, שמיכות, מעילים, תנורי נפט שנחו כל הקיץ והסתיו, נשק יום הדין כי בטוח שיהיו הפסקות חשמל. גם את השגרה הזו לצערנו אנחנו מכירים.

 

עוד בערוץ הדעות:

לא רק סטנדרט האכיפה כפול

מייקל בלומברג: מועמד מפתיע לנשיאות ארה"ב

התוכנית הכלכלית לערבים - זכות בסיסית ללא תנאים

שדה בריר - במה עוד צריך להתחשב?

כיבוש בע"מ

 

עוד לא יודעים איך נסתדר, אנחנו לא ערוכים לעבוד רצוף, אבל לא נורא, רק שיבואו, עדיף שנהיה יחד, נחשוב על פתרונות, הכל עדיף על הלבד הזה, בשלג, כשהכול סגור והעיר חסומה ואנשים שגם ככה רחוקים מתרחקים עוד יותר, מסתגרים בבתים שיש להם, מתכנסים. איש איש לביתו, אישה אישה לביתה, בית. בית זה לא ארבע קירות, דלת וחלון, בית זה כל כך הרבה יותר מזה. כל השנה קשה בלי בית אבל בימים כאלה סוערים זה פשוט בלתי אפשרי.

 

ל- 531 הצעירים והצעירות שפגשנו השנה, עובדים ומתנדבים בעמותת עלם, אין בית. וגם לנו אין בית לתת להם. רק הרגשה של בית. לקשור את נפשנו בנפשם, את גורלם בגורלנו, לתת להם את כל החום, הדאגה והאהבה שרק אפשר, לפעמים גם את זו שאי אפשר, שכבר אין לנו לתת.

 

והשנה דווקא התבשרנו טובות. משהו זז והגיע עד לקובעי המדיניות, השנה גם צעירים וצעירות חסרי בית קיבלו הכרה למצבם בבית המחוקקים והוקמה וועדת המשנה לבחינת מצבם של צעירים וצעירות חסרי בית בישראל. עם הקמת הוועדה התבשרנו על תקציבים מיוחדים של משרד הרווחה שיוקצו לנושא. לסיוע, להקמת מענים נוספים, להרחבת הקיימים, לחיזוק עבודת הרחוב. זו לא בשורה שהולכת ברגל, בטח לא רגל עייפה אחרי שנים של שוטטות ברחובות, אבל היא בשורה שייקח לה את הזמן שלה להפוך למציאות קונקרטית עבור מי שהשלג מתדפק על הדלת שאין לו, בכניסה לשום בית, כאן ועכשיו בשולי הרחוב הכי חשוך וקר בשנה.

 

531 צעירים וצעירות חסרי בית פגשנו השנה מתגלגלים ונופלים בין הכיסאות, בין מסגרות, בין מבנים נטושים לסידורי הלנה נצלניים, נדחקים אל שולי החברה שלנו כל השנה, מודרים ושקופים לרובה, אבל בסערה הם ניתזים כמו מים על אבן ים בשיא הכוח שגם ככה כבר כמעט נגמר להם, ואז מצבי ההישרדות הולכים וגוברים והם נסחטים יותר, לחיצים, נפיצים. לפעמים גם נגמרים לנו. כלומר, מתים.

 

531 צעירים וצעירות חסרי בית שפגשנו השנה, כן אנחנו סופרים כל אחת ואחד, לכל אחד הסיפור שלו, לכל אחת הסיבה משל עצמה למה אין לה בית. אחד ברח על נפשו, אחת גורשה, אחד היה בן 13 כשזה קרה, אחת בת 16. מה זה משנה למה? בסוף אין להם בית, גם בהתחלה לא היה.

 

ואם אין מקום שהוא הבית, התנועה היא רק בכיוון אחד, מהחוץ אל החוץ, מבניין נטוש לגינה, וחוזר חלילה עד הסערה הבאה.

 

מה שהם צריכים זה בית. זה לא אמור למוטט את כלכלת המדינה, תעשו חישוב לבד, אנחנו פגשנו 531, וההערכות מדברות על כמה מאות. ועד שיהיה להם בית - נמשיך לדאוג להם, לתת להם חום ואהבה.

 

רעות גיא, ראש תחום קצה בעמותת עלם לנוער בסיכון

 

במהלך השבוע נשמח לקבל תרומות של אוכל מבושל/ מוצרי מזון/ עוגות/ שאר פינוקים ל"גלגל- בית הידידות", מרכז לצעירים וצעירות חסרי בית בירושלים. כמו כן נשמח גם לתרומות של שמיכות, כפפות, צעיפים וגרביים חמות. ניתן לתאם הבאת התרומות בטלפונים: 054-9773735, 054-9773701, 054-9773602

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים