שתף קטע נבחר

שופטת: נכה צה"ל יקבל החזר הוצאות בחו"ל

קטוע גפיים מששת הימים יצא לשנת שבתון בארה"ב, שאותה ניצל להחלפת תותבות. משרד הביטחון סירב לממן זאת, עד שביהמ"ש העמיד אותו במקומו

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב לאחרונה את משרד הביטחון להשתתף במימון טיסות וליווי מקצועי עבור נכה צה"ל שניצל נסיעה פרטית לארה"ב כדי להחליף את התותבות שלו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע נפצע קשה במלחמת ששת הימים ואיבד יד ורגל. מאז הוא הגיע לדרגה אקדמית בכירה במוסד להשכלה גבוהה שבו הוא עובד כבר עשרות שנים. לפני שלוש שנים הוא יצא לשנת שבתון בארה"ב, ובאותה הזדמנות תכנן להחליף את התותבות בגפיו. אלא שכשביקש ממשרד הביטחון לסייע לו במימון הנסיעות, בעלות המלווה שהצטרפה אליו לנסיעה מישראל, ובעלות המלווה ששכר בחו"ל מחברת כוח אדם מקומית - הוא נענה בשלילה.

 

ב-2014 הוא עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב נגד ההחלטה. לטענתו, עד ליציאה לשנת שבתון, אגף השיקום של המשרד סייע בשיקומו ונהג לתמוך בו בעת גיחותיו השונות לחו"ל, בהתאם לנכותו והקשיים הנובעים ממנה. לדבריו, אמנם הפעם מדובר בשנת שבתון, אבל היא שימשה גם לטיפולים רפואיים והחלפת תותבות.

 

אלא שההחלפה דרשה טיפול מקדים בחמי מרפא בארה"ב, וגם את זה סירב משרד הביטחון לאשר לו. על כן הוא נאלץ לחזור לישראל כדי לקבל את הטיפול המקדים, ולאחר מכן שב לארה"ב. הפעם משרד הביטחון הסכים לממן את הנסיעה, אולם התנה זאת בכך שיחזור ארצה בסמוך להחלפת התותבות ולא בתום שנת השבתון, כמה חודשים לאחר מכן.

 

קצין התגמולים במשרד הביטחון ביקש מבית המשפט לדחות את הבקשה בטענה שהעותר השתהה בהגשתה, מה גם שמדובר בסוגיה "תיאורטית", שכן הוא כבר שב ארצה. לעניין מימון המלווים, הסביר משרד הביטחון שהעותר לא מסר אישורי תשלום מחברת הסיעוד בארה"ב, וכי הוא לא זכאי להחזר עבור המלווה הישראלית, מכיוון שמדובר למעשה בבת זוגו.

 

לא מתקבל על הדעת

השופטת צילה צפת דחתה את טענת השיהוי לאחר שהוכח לה שהעתירה הוגשה פחות מחודש לאחר שבקשות העותר נדחו על ידי משרד הביטחון. לאחר שבחנה את החלטות ועדת הנסיעות היא קבעה שהן לא מנומקות או סבירות בהתחשב בכך שאין מחלוקת על זכאות העותר למימון חזרתו ארצה לאחר טיפול.

 

היא הוסיפה כי "אין זה מתקבל על הדעת שלא יזכה לקבל החזר בגין העסקת המלווים בהתאם לזכותו לליווי משך כל שעות היממה, בין אם מדובר במלווה ישראלית ובין אם מדובר במלווה זר".

 

לעומת זאת, השופטת קיבלה את הטענה שלפיה אין הצדקה לממן את מגורי המלווה הישראלית, שכן מדובר למעשה בזוגתו של העותר, שקיבלה אישור חריג לשמש כמלווה בתשלום בשנת השבתון בלבד.

 

לבסוף, השופטת הורתה לקצין התגמולים לשאת בעלות כרטיס הטיסה מארה"ב לישראל ובעלות המלווה הזר, בהתאם לתעריפים המקובלים בארץ. משרד הביטחון חויב בהוצאות משפט ושכר טרחה בסך 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד עומר יעבץ עוסק בייצוג נכי צה"ל ובתביעות מול משרד הביטחון
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים