שתף קטע נבחר

השרים על מחקר התינוקות והזיהום בחיפה: "לא ידענו, הנושא מזעזע"

החוקרים שגילו ממצאים מדאיגים על תינוקות בשכונות המזוהמות נקראו לשיחה דחופה אצל שר הבריאות ליצמן והשר להגנת הסביבה גבאי, שאמר: "רוצים לוודא שהם עשו את כל הבדיקות". גורמים במשרד הבריאות: "לא פוסלים את המחקר, אבל מבקשים הבהרות"

  

 

"לא שמענו על הנתונים עד עתה ומדובר בנושא מזעזע", כך אמרו הערב (ב') שרי הבריאות והגנת הסביבה לקראת פגישתם בכנסת עם החוקרים שערכו שגילו ממצאים שלפיהם היקף ראשם של תינוקות בשכונות מזוהמות באזור חיפה קטן ב-30-20 אחוזים בהשוואה לשכונות אחרות.

 

עם זאת, אחרי הפגישה מסרו שר הבריאות יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה אבי גבאי כי מהפגישה עלה שהממצאים במחקר אינם סופיים: "גורמי המקצוע במשרד הבריאות והגנת הסביבה העלו הערות מקצועיות רבות ביחס למתודולוגיה הניתוחית במחקר והממצאים שעלו כתוצאה מהם. גורמי המקצוע מעריכים מאוד את העבודה הרצינית, וכמו בכל מחקר מדעי יש שלב של תיקוף שאותו צריך לבצע כעת. על מנת לחזק את ביטחון הציבור במחקר החליטו השרים לקחת אחריות מלאה על המחקר והליווי הצמוד שלו".

 

השר גבאי אמר לפני הפגישה עם החוקרים: "מאז הקמת הממשלה, שר הבריאות ואנוכי עוסקים בנושא של חיפה והזיהום במפרץ חיפה. אנחנו מכירים בבעיה ולא מתעלמים ממנה. אנחנו עסוקים באיך מצמצמים את רמת הזיהום. את נושא המחקר אנחנו מכירים ואף פגשנו את פרופ' בוריס פורטנוב פגשנו, אבל אני אחדד: על נושא התינוקות לא שמענו. מאחר שזה נושא מזעזע, ביקשנו להיפגש איתו כבר היום ולשמוע את הדברים ממקור ראשון, להבין עד כמה הם עשו את כל הבדיקות שהם היו צריכים לעשות".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן: "אני שומע את זה פעם ראשונה היום. אנחנו צריכים לטפל באינטנסיביות בדו"ח. זה חמור מאוד. אבל היינו כבר פעמיים בחיפה ולא שמענו עד עכשיו שיש בעיה עם זה".

 

ערוץ 10 שוחח הערב עם אחד החוקרים הבכירים מאוניברסיטת חיפה, שטען שהופעל על הצוות לחץ להפסיק את עבודתו כשהתבררו הממצאים המדאיגים. "ניסו לסיים את המחקר אחרי שראו את התוצאות", אמר. הוא אישר בשיחה את הדיווחים על ויכוחים ומחלוקות בין צוות המחקר - שעלותו יותר מ-3 מיליון שקל – לבין מזמיני המחקר, בהם עיריית חיפה ואיגוד הערים. הוא הוסיף שהוא וחבריו חתומים על חוזה שלפיו אסור להם לדבר על המחקר.

 

על פי המחקר, תינוקות באזורים המזוהמים במפרץ חיפה נולדו עם ראשים בהיקף הקטן ב-30-20 אחוז מאשר באזורים סמוכים אחרים, מזוהמים פחות. שיעור התחלואה בסרטן ריאות ובלימפומה גבוה עד פי 5 מהממוצע הארצי.

השרים גבאי וליצמן עם החוקרים מאוניברסיטת חיפה (צילום: רותם אליזרע) (צילום: רותם אליזרע)
השרים גבאי וליצמן עם החוקרים מאוניברסיטת חיפה(צילום: רותם אליזרע)

מפרץ חיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מפרץ חיפה(צילום: גיל נחושתן)

המחקר המקיף הצביע על שלושה מוקדי תחלואה עיקריים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל, בצד שפונה לאזור התעשייה.

 

קבוצה מאוניברסיטת חיפה, שזכתה במכרז של איגוד ערים לביצוע המחקר, החלה באיסוף נתונים השנה (2015) ובסוף חודש מרס תפרסם את ממצאיה. החוקרים השוו בין דגימות האוויר של חיפה, תל אביב וחדרה על מנת לבדוק אם יש מאפיינים שונים בין הערים. נתוני זיהום האוויר הושוו לנתוני התחלואה.

 

החוקרים בדקו את כיווני הרוחות והם סבורים כי חומרים אורגניים נדיפים הנישאים מארובות המפעלים אל אותם יישובים אחראים לתחלואה החריגה. המחקר מבוצע על ידי קבוצה של 20 חוקרים בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

 

במהלך המחקר ביקש אחד החוקרים לבצע גם מחקר באמצעות דגימות קרקע, אך המהלך נדחה על ידי האיגוד. גורמים בוועדת ההיגוי טענו כי המהלך נבע ממניעים זרים.

 

בית החלים רמב"ם הורה אמש לרופאים לא להגיב על ממצאי המחקר לפני שיהיו בידיהם הנתונים המלאים, "לא מהשקופית בטלוויזיה", כדברי דובר בית החולים, דוד רטנר. לדבריו, "הנתונים שפורסמו על מחקר מאוניברסיטת חיפה הקושר בין זיהום אוויר לעלייה במספר ילדים שנולדים במשקל נמוך וכו' אינם מוכרים לא במחלקת יולדות ולא במחלקת פגים. ייתכן שהמידע נאסף ממקורות אחרים".

 

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר בראיון לאולפן ynet: "המחקר צריך להתפרש על פני חמש שנים והוא רק מתבצע בחצי שנה הראשונה. עוד אין לנו ממצאים סופיים. הזמנו את המחקר כדי לדעת מה בדיוק מתרחש פה באזור הזה. כולנו זוכרים שמשרד הבריאות לפני שנה יצא עם נתונים, אחרי יומיים הכחיש אותם, חזר בו, אנחנו רוצים לדעת בדיוק מה המצב בעיר הזאת, באזור הזה. אנחנו דורשים לנקוט אמצעים הכי חריפים כדי שכאן יהיה אוויר נקי".

 

מועצת העיר חיפה תתכנס מחר בערב לדון בזיהום האוויר ובהשלכותיו הקשות. בפני המועצה יופיעו אנשי המקצוע הרלוונטיים שיציגו את הפעולות שנוקטות העירייה ומשרדי הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
זיהום חריף במפרץ חיפה
צילום: גיל נחושתן
צילום: רותם אליזרע
ליצמן וגבאי בפגישה עם החוקרים
צילום: רותם אליזרע
מומלצים