שתף קטע נבחר

החוקרים תוקפים: "עומדים מאחורי נתוני זיהום האוויר במפרץ חיפה"

בהתייחסות ראשונה מאז פורסמו הנתונים על הסכנה לתינוקות מזיהום אוויר במפרץ חיפה, יוצאים החוקרים שערכו את המחקר נגד "גורמים עלומי שם" כשהם תוקפים במרומז את משרד הבריאות: "המחקר אושר מראש"

יוצאים למתקפה ועומדים מאחורי עמדותיהם: קבוצת החוקרים מאוניברסיטת חיפה, שנתונים שלה פורסמו וחשפו את הסכנה לתינוקות מזיהום אוויר במפרץ חיפה, פרסמו אחר הצהריים (ג') הודעה ראשונה וחריגה שתוקפת את כל מי שמפקפק בנתונים שפורסמו.

 

"בעקבות פרסומים בתקשורת של 'גורמים עלומי שם'", אמרו החוקרים כשהם תוקפים במרומז את משרד הבריאות, "צוות החוקרים מבקש להבהיר כי הוא עומד מאחורי המחקר והמתודולוגיה שלו, שאושרה מראש על ידי הוועדה המקצועית, שבה חברים גם נציגי משרד הבריאות ונציגי המשרד להגנת הסביבה".

 

צוות החוקרים מסר בהודעה כי התוצאות המלאות של המחקר יועברו לוועדה המקצועית בחודש מרס הקרוב.

מפרץ חיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מפרץ חיפה(צילום: גיל נחושתן)

החוקרים מתייחסים בדבריהם לביקורת שנמתחה על שיטת המחקר שלהם אמש בדיון שבו השתתפו השר להגנת הסביבה אבי גבאי ושר הבריאות יעקב ליצמן ואנשי משרדיהם. בתום הדיון וגם הבוקר אמרו שקיימים עדיין בעיות מתודולוגיות במחקר. "אנחנו נבחן את המסקנות בנושא בבדיקה ואני בטוח שהמציאות שונה מזו שיצאה לתקשורת. נהיה סבלניים", אמר הבוקר ליצמן בכנס לציון 20 שנה לארגון בטרם בכנסת.

 

אתמול בערב התקיימה ישיבה בנוכחות השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שר הבריאות יעקב ליצמן, אנשי משרדיהם והחוקרים שריכזו את נתוני המחקר ביניהם גם פרופ׳ בוריס פורטנוב. בעקבות הישיבה הוחלט שניהול המחקר ומימונו יועברו לידי משרדי הממשלה – שלמעשה הלאימו את המחקר – וזאת על מנת לפקח עליו טוב יותר ולמנוע טענות בנוגע להשפעות חיצוניות על החוקרים.

השר להגנת הסביבה גבאי ושר הבריאות ליצמן (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
השר להגנת הסביבה גבאי ושר הבריאות ליצמן(צילום: דניאל אליאור)

במהלך הישיבה אמרו גורמים במשרד הבריאות כי הנתונים שהוצגו מעלים שורה ארוכה של שאלות – בין היתר, נטען כי החוקר לא השווה את הממצאים לאזורים אחרים בחיפה או לנתונים ארציים על מצבם של תינוקות, לא נבדקו השפעותיהם של גורמים נוספים, דוגמת מחלות רקע ומצב סוציו־אקונומי והממצאים לא עוגנו באמצעות כלים מדעיים.

 

"זה לא אומר שהמחקר לא נכון", אמר גורם שהיה בישיבה, "אבל כרגע קשה מאוד לבסס עליו החלטה או לגבש לגביו עמדה כזאת או אחרת". עוד נטען כי נתוני תחלואה דומים נמצאו גם בתל-אביב ובחדרה, ואלו יוחסו לתחבורה, לתחנת הכוח ולספיחים של זיהום האוויר באזור חיפה.

 

"בסוף נשארנו עם יותר שאלות מתשובות", אמר הגורם שנכח בישיבה. "הפרטים שפורסמו יצרו פחד בכל האזור, וכרגע יהיה קשה לשנות את זה – אבל באותה מידה קשה כרגע לתת תוקף למחקר הזה מבחינה מדעית, בגלל בעיות מתודולוגיות שונות".

 

גורם בכיר במערכת הבריאות תהה היום מדוע לא מפרסמים את הנתונים: "לא ייתכן שיש אירוע כזה ומשרד הבריאות מסרב לשחרר את הנתונים. יותר מזה, קצת תמוה שלמשרד יש את הנתונים האלו במערכות, ומכירים את סיפור הזיהום בחיפה, ולא עשו עם זה כלום".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החוקרים הסתמכו על כמה מקורות של נתונים, בהם נתוני טיפות חלב של משרד הבריאות. כמו כן הם ביצעו עיבוד נתונים סטטיסטי מורכב על נתוני משרד הבריאות. למשרד הבריאות אין ניתוח של היקף ראש בתינוקות לפי אזורים שונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
בתי הזיקוק
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים