שתף קטע נבחר

סערת הזיהום עוררה מהומה במועצת העיר חיפה: "פצצה גרעינית"

חבר מועצה התפרץ במהלך הדיון המיוחד שכונס בעקבות סכנת זיהום האוויר במפרץ חיפה במועצת העיר לעבר השר להגנת הסביבה אבי גבאי: "זו הדקה ה-99". פעילת סביבה כינתה את השר גבאי שקרן והוא השיב: "צריך להגיד לממשלה כל הכבוד". השר ליצמן: "לא אישרנו את המחקר"

 

מהומה, צעקות והטחות קשות במועצת עיריית חיפה: מועצת העירייה התכנסה הערב (ג') לישיבה מיוחדת וסוערת עם שרי הבריאות והגנת הסביבה על רקע גל הפרסומים בימים האחרונים בנושא זיהום האוויר הקשה בעיר, שבין היתר פוגע, על פי מחקר של אוניברסיטת חיפה, בבריאותם של תינוקות.

 

בישיבה אמר שר הבריאות יעקב ליצמן כי משרדו לא אישר את המחקר: "מחקר צריך להיות מאושר על-ידי הגורמים הרלוונטיים, קרי משרד הבריאות והגנת הסביבה". מיד עם תחילת הישיבה נשמעו צעקות מבין הקהל שנוכח במקום לעבר ראש העיר, ובמהלך דבריו של השר להגנת הסביבה אבי גבאי פרץ חבר מועצה וצעק: "השר גבאי, יש לך פה פצצה גרעינית, פצצה כימית, במפרץ, זו הדקה ה-99". פעילת הסביבה אלה נווה, רכזת של ארגון אמהות ואבות "מצילים את חיפה והקריות", כינתה את גבאי שקרן והוא השיב: "צריך להגיד לממשלה כל הכבוד". ynet העביר בשידור חי את הישיבה המיוחדת בעיריית חיפה.

 

במקביל מחו תושבי העיר, יחד עם ילדיהם, מול בניין העירייה נגד שר הבריאות וראש העיר על שלא חשפו את ממצאי המחקר המדאיג. המוחים מניפים שלטים שעליהם נכתב בין היתר, "המפרץ מתקתק ושר הבריאות שותק" ,"ריח רע מהגועליציה של עיריית חיפה", ו"למה מסתירים את המחקרים".

 

חבר מועצת עיריית חיפה אביהו האן פרץ לדבריו של השר גבאי: "פצצה גרעינית" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חבר מועצת עיריית חיפה אביהו האן פרץ לדבריו של השר גבאי: "פצצה גרעינית"(צילום: אביהו שפירא)
 

מימין: השר גבאי, ראש העיר יהב והשר ליצמן (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מימין: השר גבאי, ראש העיר יהב והשר ליצמן(צילום: אביהו שפירא)

פרופסור בוריס פורטנוב מאוניברסיטת חיפה הציג את ממצאי מחקרו בפני מליאת המועצה: "הפרויקט שאנחנו עושים החל ב-2015 ואמור להסתיים בתחילת 2020. בדקנו שני סוגי סרטן - ריאות והודג'קינס-לימפומה. מצאנו כמה נקודות חמות, אזורים ומקומות באזור חיפה, שבהם שיעורי הסרטן גבוהים מהממוצע הארצי. יש כמה מוקדים. ניתחנו את הסיבות ומצאנו בוודאות שזה קשור לנסיבות סביבתיות".

 

הוא הוסיף: "פונים אלינו הרבה פעמים גופי תקשורת וגופים שונים, ואני מסרב בתוקף לשחרר את המידע. צריך לחכות בסבלנות, לא מדובר על שנים, מדובר על מספר שבועות. אנחנו מצאנו שזיהום האוויר באזור חיפה הוא די יציב, ולא השתנה בהרבה בשנים האחרונות. מצב זיהום האוויר בחיפה הוא פחות חמור ממטרופולינים אחרים שפועלים בארץ. אנחנו מצאנו שיש מספר שכונות באזור חיפה ששיעורי סרטן בהן גבוהים יותר. ניתחנו את הסיבות ומצאנו שבוודאות זה קשור למצב סביבתי. בתחלואה אסתמה אין הבדל משמעותי בין תל אביב לחיפה, אבל גם מצאנו קשר לנושא סביבתי באופן מובהק.

מפגינים מחוץ לבניין העירייה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מפגינים מחוץ לבניין העירייה(צילום: אביהו שפירא)
 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

"לגבי היקף ראש, לא קיבלנו נתונים על המדדים בערים אחרות בארץ. טרם קיבלנו ואני מקווה שנקבל בקרוב. מה שפורסם בתקשורת זה לא בהכרח נכון. מה שאנחנו כן יודעים שיש כמה נקודות חמות באזורים מסוימים באזור מפרץ חיפה של תינוקות שנולדים עם משקל נמוך יותר".

 

ליצמן: "משרד הבריאות לא אישר את המחקר"

בהמשך לדבריו של פרופסור פורטנוב הטיח שר הבריאות ליצמן כי משרדו לא היה חלק מהמחקר ולא אישר אותו: "אני בעד המחקר, זהו מחקר חשוב. אבל מחקר צריך לעבור דרך אנשי מקצוע. אני לא יודע מי הזמין את המחקר ומי שילם על המחקר. מחקר צריך להיות מאושר על ידי הגורמים הרלוונטים. קרי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, זה לא קרה עד לרגע הזה. אם חלילה וחס יתברר מהנתונים שיש בעיה בתחלואה מעל הממוצע נצטרך לעשות דבריםחזקים ואנחנו נעשה. אני לא מקבל שום מסקנה עד שתהיה בדיקה מקצועית של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה".

 

השר להגנת הסביבה גבאי המשיך את דבריו של ליצמן: "השקיפות היא ערך עליון בפתרון הבעיה במפרץ חיפה. את המחקר אני מכיר, ישבתי עם פרופסור פורטנוב, שמענו את הדברים. הוא לא אמר שהבעיה רק בחיפה. הדבר הכי חשוב בכל המחקר הזה היה לדעת שפרופסור פורטנוב, שהוא אגב לא רופא, הוא יותר סטטיסטיקאי, עושה מחקר בצורה עצמאית – שאף אחד לא מפריע לו להגיע לאמת".

פרופסור בוריס פורטוב מאוניברסיטת חיפה (צילוםף אביהו שפירא) (צילוםף אביהו שפירא)
פרופסור בוריס פורטוב מאוניברסיטת חיפה(צילוםף אביהו שפירא)

השר להגנת הסביבה אבי גבאי (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השר להגנת הסביבה אבי גבאי(צילום: אביהו שפירא)
  

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הוא הוסיף: "אני רוצה להתייחס לנושא התינוקות שעלה בימים האחרונים. אם נגלה שאכן המסקנות האלה נכונות ויש בעיה בכל נושא התינוקות, זה מצריך אותנו לסדרת צעדים אחרת לגמרי. לכן ברור לנו שאנו מחכים לתוצאות. משרד הבריאות יעשה כל מה שהוא צריך לעשות כדי לאפשר את המחקר הזה".

 

בשלב זה פרץ לדברים חבר מועצת עיריית חיפה, אביהו האן, המכהן גם כיו"ר הירוקים של חיפה, וצעק: "השר גבאי, יש לך פה פצצה גרעינית, פצצה כימית, במפרץ, זו הדקה ה-99".

 

ישראל דנצינגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה המשיך את הדברים וניסה להרגיע את הרוחות: "יש בעיה בזיהום אוויר במדינת ישראל והבעיה היא בעיקר במטרופולינים הגדולים. זיהום אוויר בא משלושה גורמים עיקריים: תעשייה מזהמת שלא נאכפת, תחבורה וייצור חשמל בפחם. בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל הקצנו מאות מיליוני שקלים לטיפול בדיוק בבעיה הזו בחיפה. היעד שלנו הוא להוריד את זיהום האוויר ב-50% ואנחנו נמשיך. זו עבודה שלוקחת זמן. עסקין בחיפה שיגדילו את הפליטות והזיהום יאבדו את רשיון העסק עוד באותו יום.

 

גבאי: "צריך להגיד כל הכבוד לממשלה"

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופסור איתמר גרוטו, אמר לאחר מכן: "אני נחשפתי לנתונים מהתקשורת לצערי, לא הכרתי אותם לפני. בהשוואה למטרופולינים שונים, גם בתל אביב יש עודף בסרטנים שקשורים לזיהום אוויר. אבל בחיפה עודף התחלואה בסרטן באופן כללי וגם בסרטנים שקשורים לזיהום אוויר יותר גבוהים מהממוצע". לגבי היקף ראשם של התינוקות באזור אמר: "נמצאו ממצאים בכמה אזורים בחיפה. הכותרת שהתקשורת תפסה היא שבחיפה הראש של התינוקות קטן יותר. פורטנוב יגיד, וגם אחרים יגידו, שהמחקר הזה לא כולל השוואה ארצית. זה הוצא מהקשר".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר(צילום: אביהו שפירא)

חברת המועצה ענת קליש רותם אמרה בזעם בשלב זה של הדיון: "שלוש תוכניות נידונות בימים האלה במוצעה הארצית. מדובר בעצם בשלושה מוקדים מאוד ברורים - מפעל הזיקוק, המחסנים של הדלקים וברז הייצור. אני מבינה את הדאגה הגדולה שלכם לתעשיות אבל ברור לנו שברג ששלוש התוכניות האלה יאושרו מה שקורה עד היום במפרץ חיפה הוא כאין וכאפס ממה שיהיה בעתיד. יש המון חברות נקיותמ שבורחות מהעיר בגלל כל התעשיות המזהמות האלה.

 

"אני רוצה להבין איך נוצרת כזאת צביעות שקשה לתאר אותה, כי אם אנחנו נמשיך ונעסוק כל הזמן בניטור אוויר ובינתיים הזרוע השניה שלכם מאשרת את כל התוכניות האלה אז לא עשינו כלום. איך יכולי להיות שבתקופה כל כך סוערת אתם נותנים יד להגדלת התוכניות האלה?"

השר גבאי התעמת עם פעילת הסביבה אלה נווה: "במקום לומר כל הכבוד לממשלת ישראל, כל מה שאת אומרת לא נכון ואת יודעת שזה לא נכון. משפט אחד קטן שאומר הפוך מכל מה שאת אומרת". נווה הגיבה בעזם: "אתה משקר! שיא החוצפה, אתה משקר אדוני".

מוקדי הזיהום ()
מוקדי הזיהום

בתחילת השבוע פורסם כי תינוקות באזורים המזוהמים במפרץ חיפה נולדו במשקל נמוך ובהיקפי ראש הנמוכים בכ-20 עד 30 אחוזים מאשר ביתר השכונות בנפת חיפה. הממצאים המדאיגים הללו – תוצאה של זיהום האוויר החריג – עלו במחקר רחב היקף המתבצע בימים אלה באוניברסיטת חיפה.

 

מוקדם יותר היום פרסמה קבוצת החוקרים מאוניברסיטת חיפה הודעה ראשונה וחריגה שתוקפת את כל מי שמפקפק בנתונים שפורסמו. "בעקבות פרסומים בתקשורת של 'גורמים עלומי שם'", אמרו החוקרים כשהם תוקפים במרומז את משרד הבריאות, "צוות החוקרים מבקש להבהיר כי הוא עומד מאחורי המחקר והמתודולוגיה שלו, שאושרה מראש על ידי הוועדה המקצועית, שבה חברים גם נציגי משרד הבריאות ונציגי המשרד להגנת הסביבה".

 

צוות החוקרים מסר בהודעה כי התוצאות המלאות של המחקר יועברו לוועדה המקצועית בחודש מרס הקרוב.

 

החוקרים מתייחסים בדבריהם לביקורת שנמתחה על שיטת המחקר שלהם אמש בדיון שבו השתתפו השר להגנת הסביבה גבאי ושר הבריאות ליצמן ואנשי משרדיהם. בתום הדיון וגם הבוקר אמרו שקיימים עדיין בעיות מתודולוגיות במחקר. "אנחנו נבחן את המסקנות בנושא בבדיקה ואני בטוח שהמציאות שונה מזו שיצאה לתקשורת. נהיה סבלניים", אמר הבוקר ליצמן בכנס לציון 20 שנה לארגון בטרם בכנסת.

 

מחר צפויה לדון מליאת הכנסת תדון בהצעת סיעת המחנה הציוני להקמת ועדת חקירה פרלמנרטית לבדיקת המצב הבריאותי-סביבתי במפרץ חיפה. בהצעה לוועדת החקירה נכתב בין היתר: "לפני כשנה היה זה משרד הבריאות שהתריע שכחצי ממקרי סרטן הילדים באזור מפרץ חיפה מקורם בזיהום מהתעשייה. השבוע התפרסמו נתונים ומסקנות ביניים מזעזעים ממחקר נוסף שנערך באזור על מצב התחלואה בו - 20%-30% יותר לידות של תינוקות במשקל נמוך ובעלי היקף ראש קטן מבשאר האזורים, רמת תחלואה בסרטן הגבוהה פי 5 מהממוצע הארצי וכן עודף מחלות נשימתיות קשות בקרב ילדים ומבוגרים בנפה ביחס לאזורים אחרים בארץ".


פורסם לראשונה 02/02/2016 18:14

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
המחאה נגד הזיהום במפרץ חיפה
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים