שתף קטע נבחר

סערת הזיהום במפרץ: נחשפים נתוני היקפי ראשי תינוקות

על פי נתונים שאסף משרד הבריאות, אין הבדל משמעותי בהיקפי הראש בין תינוקות מחיפה ליתר האזורים. עם זאת, הנתונים נלקחו מהמחוז כולו, ולא מאזורים שחשודים כמזוהמים. שר הבריאות ליצמן: "בכיכר השבת יותר מזוהם מבחיפה"

על רקע סערת המחקר על השפעות זיהום האוויר בחיפה, חושף היום (ד') משרד הבריאות לבקשת ynet את נתוני היקף הראש של ילודים בכל רחבי הארץ על פי נפות. מהנתונים עולה שהיקף הגולגולות של ילדים בחיפה אינו חריג בהשוואה לאזורים אחרים ולממוצע הארצי.

 (צילום: SHUTTERSTOCK) (צילום: SHUTTERSTOCK)
(צילום: SHUTTERSTOCK)

על פי הנתונים, בנפת חיפה עומד ממוצע הגולגולות של זכרים על 34.7 ס"מ (לעומת הממוצע הארצי: 34.68 ס"מ) ושל נקבות 34.03 ס"מ (לעומת הממוצע הארצי: 34.09 ס"מ). כעת מתקיים בכנסת דיון מיוחד בעקבות סערת הזיהום במפרץ. שר הבריאות יעקב ליצמן טען כי בירשלים ובתל אביב מזוהם לא פחות מחיפה: "כיכר השבת בירושלים זה המקום הכי מזוהם, אולי יותר מחיפה. אין לי פתרון שם. למה? כי אני אחתוך צירים של אוטובסים ואחלק את העיר? הזיהום בתל אביב לא פחות גרוע מחיפה".

 

בעקבות הפרסומים האחרונים החלו אנשי המקצוע במשרד הבריאות לבדוק את הנתונים שנאספו מטיפות חלב ברחבי הארץ בששת החודשים האחרונים. במשרד הבריאות מדגישים שמדובר בנתונים גולמיים שעברו עיבוד ראשוני של ממוצעים בלבד. עדיין נדרשת עבודה כדי לבדוק משתנים נוספים כמו נתונים גנטיים, עישון האם במהלך ההיריון וכדומה.

 

הממצאים שמתפרסמים כאן לראשונה לא שוללים לחלוטין את עבודת המחקר של פרופ' בוריס פורטנוב ואנשיו מאוניברסיטת חיפה, שעוררו לאורך השבוע סערה ציבורית. זאת משום שבמחקר שלהם נמצאו אזורים מסוימים בתוך נפת חיפה – למשל קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל – שם על פי הדיווח נולדים תינוקות במשקל נמוך יותר ועם היקפי ראש קטנים ב-30-20 אחוז מהממוצע בשאר נפת חיפה.  

 

 

חיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
חיפה(צילום: גיל נחושתן)
 

אולם מומחים מעריכים שאילו הממצאים של החוקרים היו מדויקים, היה להם ביטוי בהיקפי הראש של נפת חיפה אל מול הממוצע הארצי.

 

מצוות המחקר נמסר בתגובה: "כפי שהבהרנו אתמול, שלב זה של המחקר לא הסתיים. בחודש מרס נגיש את הממצאים ואז ניתן יהיה להתייחס לנתונים. נדגיש שוב, צוות החוקרים עומד מאחורי המחקר והמתודולוגיה שלו, אשר אושרה מראש על ידי הוועדה המקצועית, שבה חברים גם נציגי משרד הבריאות ונציגי המשרד להגנת הסביבה".

 

סערת המחקר - כתבות נוספות:

  

"אינני מכיר את המחקר, אבל על פניו, אילו בחלק מהאזורים בנפת חיפה היקף הגולגולות של הילודים היה נמוך בכ-30-20 אחוז כפי שטוענים החוקרים, אזי היה לכך אפקט דרמטי על הממוצע של כל הנפה", אומר גורם בכיר במערכת הבריאות. "אולם מאחר שאין הבדלים מובהקים, נדמה שיש בעיה באופן שבו התבצעה שיטת איסוף הנתונים של החוקרים ואופן הסקת המסקנות".

 

איגוד רופאי הילדים מגיב לראשונה 

פרופסור איל סומך, יו"ר איגוד רופאי הילדים, שנכח בדיון על ממצאי המחקר של מפרץ חיפה אמר כי "ממצאי המחקר הדגימו את ההשפעה של גורמים מוכרים וידועים, כמו שבוע ההיריון ומספר הלידות, על היקף הראש. הממצאים העלו גם חשש להשפעה של קירבה למקומות עם זיהום אוויר על היקף הראש. בכל מקרה מדובר בחשד להשפעה קטנה בהשוואה לגורמים האחרים".

 

הוא הוסיף ואמר כי "האיגוד לרפואת ילדים מברך על פרסום נתוני משרד הבריאות, לפיהם אין הבדל בהיקף הראש בין תינוקות שנולדו באזור חיפה לממוצע הארצי, נתונים אשר מחזקים את הרושם כי ההשפעה של זיהום אוויר על היקף הראש, במידה שהיא קיימת, הינה קטנה ואולי אף מזערית". פרופסור סומך הדגיש כי האיגוד לרפואת ילדים יתמוך ואף ישמח ליטול חלק במאמצים להשלמת המחקר כדי לברר היטב את החשד הזה.

 

אנשי משרד הבריאות והגנת הסביבה טענו בימים האחרונים שהמחקר שנערך על ידי אוניברסיטת חיפה הוא חשוב ומשמעותי אולם התגלו בעיות באופן הביצוע והסקת המסקנות שבו.

 

החוקרים עמדו על שלהם. "בעקבות פרסומים בתקשורת של 'גורמים עלומי שם'", אמרו כשהם רומזים למשרד הבריאות, "צוות החוקרים מבקש להבהיר כי הוא עומד מאחורי המחקר והמתודולוגיה שלו, שאושרה מראש על ידי הוועדה המקצועית שבה חברים גם נציגי משרד הבריאות ונציגי המשרד להגנת הסביבה".

 

מליאת הכנסת דחתה אחר הצהריים את הצעתה של ח"כ יעל כהן פארן על הצורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא המצב הבריאותי-סביבתי במפרץ חיפה ועתיד האזור.

 

בכנסת אמר שר הבריאות ליצמן: "אין סיבה להקמת ועדת חקירה. כל הנתונים פתוחים. אני בעד נתונים ומחקר אבל צריך לבדוק מאיפה ההדלפות ומה האינטרסים שם. להגיד שהממשלה מתעלמת? הנתונים הם מ-2012. לקחת נתונים חלקיים בלי בדיקה ולהדליף אותם זה חמור פי עשר. אנחנו ניקח על עצמנו במשרד הבריאות לבדוק את אותו מחקר. אני לא הולך לטייח את הנושא".


פורסם לראשונה 03/02/2016 16:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים