שתף קטע נבחר

אחרי הפגישות עם אבו מאזן והח"כים: הסכמה עקרונית על החזרת גופות מחבלים

פרסום ראשון: לאחר שהוחזקו בישראל תקופה ארוכה, מסתמן כי גופות עשרת המחבלים ממזרח ירושלים יושבו למשפחותיהם ויועברו לקבורה. הראשון שבהם ייקבר כבר הלילה. התנאי להמשך העברת הגופות, שאותו ככל הנראה קיבלו המשפחות: קבורה מצומצמת בלילה והפקדת ערבות במשטרה

ל-ynet נודע היום (ב') כי הושגה הסכמה עקרונית בין ישראל לבין משפחות המחבלים ממזרח ירושלים שביצעו פיגועים בהסלמה הנוכחית, ולפיה גופות המחבלים יושבו לידי משפחותיהם לקבורה אחרי שהוחזקו תקופה ארוכה בידי ישראל. מדובר בעשר גופות של מחבלים תושבי מזרח ירושלים.

 

בימים האחרונים עוררה הסוגיה סערה בישראל אחרי שחברי הכנסת מתנועת בל"ד נפגשו עם בני המשפחות של המחבלים ואף עמדו עמם בדקת דומייה לזכרם. חברי בל"ד הבטיחו בפגישה לנסות ולפעול מול הרשויות בישראל במטרה להביא להשבת הגופות לקבורה על ידי משפחותיהן. בנוסף נפגשו בני המשפחות גם עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ברמאללה, וזה הבטיח להם לפעול לפתרון העניין.

 

מסתמן כי כבר הלילה תועבר גופה של אחד מעשרת המחבלים. על פי ההסכמה שהושגה, הלוויותיהם של המחבלים הללו יתקיימו באישון לילה בנוכחות מצומצמת בלבד של בני משפחה. כל אחת מהמשפחות תפקיד ערבות כספית למשטרה שלא תושב לה אם אחד התנאים יופר.

 

השבת הגופות צפויה להיות הדרגתית ותימשך רק אם המשפחות של המחבלים יעמדו בתנאים שנקבעו להן. גורמי ביטחון הדגישו כי לישראל אין עניין להחזיק בגופות המחבלים וכי זה כמה חודשים שהובהר למשפחות שמי שיתחייב לעמוד בתנאים ויקיים את ההלוויה על פי דרישות המשטרה - גופת בן משפחתו תוחזר. עם זאת, משפחות המחבלים תושבי מזרח ירושלים דחו עמדה זו וטענו כי הממשלה מעכבת החזרת הגופות אף שאין להם מניעה לעמוד בתנאים.

 

גופתו תוחזר. עלאא אבו ג'מל, עובד בזק שביצע את פיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בירושלים ()
גופתו תוחזר. עלאא אבו ג'מל, עובד בזק שביצע את פיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בירושלים

רכב "בזק" של אבו ג'מאל בזירת הפיגוע (צילום: AP) (צילום: AP)
רכב "בזק" של אבו ג'מאל בזירת הפיגוע(צילום: AP)
 

גם גופתו של בהאא עליאן, המחבל מארמון הנציב, תוחזר למשפחתו (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
גם גופתו של בהאא עליאן, המחבל מארמון הנציב, תוחזר למשפחתו(צילום: מתוך פייסבוק)

 

הגופות של המחבלים לא שוחררו עד כה משום שהן היו באחריות המשרד לביטחון הפנים, אשר התנגד למדיניות זו בניגוד למשרד הביטחון אשר צידד בהשבת גופות. מי שהתנגד בתוקף בקבינט להחזרת הגופות הוא השר לביטחון פנים גלעד ארדן, בטענה שללא קיום התחייבויות מצד המשפחות, הלוויות הופכות למסע הסתה שבו מוצגים המחבלים כגיבורים לאומיים ומעודדים פיגועים נוספים.

 

עמדה זו נגדה את עמדתם של בכירים בצה"ל שטענו מנגד כי אי החזרת הגופות גורמת לתסיסה בשטח. זו הסיבה שצה"ל אינו מחזיק עוד בגופות של מחבלים מהגדה המערבית שביצעו פיגועים בישראל. הנחת העבודה של משרד הביטחון הייתה שהחזקת הגופות עשויה לעודד פיגועי חטיפה של ישראלים לצורכי מיקוח.

 

וכך קרה שבתחומי השטחים אישר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החזרת גופות מחבלים וקיום הלוויות בכפרים הפלסטיניים, אולם בשטחי האחריות של המשרד לביטחון פנים, ארדן השהה את החזרתן.

 

ההסכמה על השבת הגופות מגיעה במקביל לקמפיין שצפוי להיפתח היום במזרח ירושלים ובגדה המערבית שמוקדש כולו לעשרת המחבלים בשם "היום הלאומי לשהידים של ירושלים". במסגרת היום הזה אמורות להתקיים עצרות במרכזי הערים בגדה המערבית, ובנוסף יתקיים קמפיין איסוף תרומות כספיות לבנייה מחדש של בתי המשפחות אשר נהרסו או נאטמו על ידי צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עשר גופות יושבו למשפחות המחבלים
צילום: EPA
מומלצים