שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בן 4 עבר החייאה לאחר הרדמה כללית בטיפול שיניים

  פעוט שעבר הרדמה כללית לצורך טיפול שיניים החל לסבול ממצוקה נשימתית. הוא עבר החייאה, והועבר לאישפוז בטיפול נמרץ של בית החולים וולפסון. מצבו יציב והוא עדיין מונשם ומורדם

  כמעט אסון במהלך טיפול שיניים: בן ארבע נכנס למצוקה נשימתית, ככל הנראה בשל תגובה להרדמה כללית אותה עבר כחלק מטיפול שיניים. הוא עבר החייאה שכללה הנשמה ועיסוי לב, והועבר כשהוא מונשם ומורדם ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים וולפסון.

   

  קראו עוד מחדשות הבריאות:

  זהו המכשיר שהחזיר את מושית פישר לחיים

  ארה"ב: בדיקת רוק חדשה תגלה תוך 10 דקות אם יש לך סרטן

  בהלת ה"זיקה": אלפי הרות נדבקו; החיסונים – רק בעוד שנה וחצי

   

  האירוע התרחש היום (ב'), סמוך לשעה 11:00 בבוקר, בזמן שהפעוט עבר הרדמה כללית לצורך טיפול שיניים מורכב, כפי שמקובל בילדים בגילו. מסיבה שאינה ברורה הבחין המרדים כי הילד מתחיל לסבול ממצוקה נשימתית שהתבטאה בירידה בערך הסטורציה (ריוויון החמצן בדם). המרדים החליט להפסיק את טיפול השיניים, ופתח בהחייאה שכללה הנשמה מלאכותית.

   

  צוות ניידת טיפול נמרץ שהגיע למקום, המשיך את ההחייאה שכללה בשלב מסויים גם עיסוי לב לצד ההנשמה, והעביר אותו לבית החולים וולפסון, לאישפוז ביחידה לטיפול נמרץ של בית החולים. מנהל היחידה לטיפול נמרץ, הד"ר ציון חורי, מסר כי מצבו מוגדר יציב, והוא יישאר מורדם ומונשם לפחות עד מחר.

   

  שני מקרים בעשר שנים

  תגובה קשה להחייאה אצל ילדים בזמן טיפולי שיניים היא נדירה, אולם לעתים עלולה להסתיים באסון. בשנת 2011 מתה ילדה בת שש מכפר כנא לאחר שאיבדה את הכרתה במהלך טיפול שיניים שקיבלה בכפר דבוריה שבצפון הארץ. היא לקתה באלרגיה לחומר ההרדמה אותו קיבלה מרופא השיניים שלה, עברה פעולות החייאה מתקדמות, אך לא שבה להכרתה.

   

  בשנת 2005 נפטר יאיר לופליאנסקי בן השנתיים, נכדו של ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופליאנסקי. על פי חומר החקירה, הפעוט הורדם בחומר טשטוש שניתן לו בבליעה דרך הפה, כשמסיכה על פניו דרכה שאף גז צחוק המשמש כחומר הרדמה, וכן קיבל זריקת חומר הרדמה לאיזור הטיפול. הוא חובר למד סטורציה מיושן ללא התראה קולית. לקראת סיום הטיפול הוא לקה בדום נשימה. צוות מד"א הוזעק למקום וביצע בו פעולות החייאה תוך כדי העברתו לבית החולים הדסה, שם נקבע מותו.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  המרדים הבחין בירידה ברמות החמצן בדם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים