שתף קטע נבחר

הצעת חוק של טיבי: להחזיר כל גופה תוך 5 ימים

"אי-מסירת הגופות למשפחות היא אקט לא מוסרי בעליל, ומהווה עונש לאנשים חפים מפשע", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק שהגישו ח"כים מהסיעה הערבית המשותפת. בכנסת היא כנראה לא תאושר

מפגשם של חברי הכנסת עם משפחות המחבלים לא יורד מסדר היום: בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם הצעת חוק להשעיית חבר כנסת שיביע תמיכה בפעילות טרור, ברשימה המשותפת - שעוררה בשבועיים האחרונים סערה גדולה - ממשיכים לפעול בנושא.

 

הבוקר (ג') הגישו חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסמה סעדי מהסיעה הערבית המשותפת הצעת חוק המגבילה את החזקת הגופות לחמישה ימים בלבד מרגע שזוהתה. הצעת החוק מתייחסת לכל אדם, אזרח ישראל או תושב חוץ, ומבקשת לשחרר את גופתו גם אם הוא יזם פעילות טרור או היה מעורב בה.

ברשימה הערבית המשותפת מבינים אמנם שההצעה חסרת כל סיכוי לעבור את אישור המליאה, אולם עצם הגשתה מעביר מסר לפיו למרות התערבות ועדת האתיקה והביקורת הציבורית הקשה, הם ממשיכים לפעול בנושא.

  

"אי-מסירת הגופות למשפחות היא אקט לא מוסרי בעליל, ומהווה עונש לאנשים חפים מפשע (המשפחות)", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "החזקת גופות היא מנהג שהחל בישראל בשנות ה-70 ומהווה המחשה נוספת לזילות בחיי פלסטינים כמו גם במותם בעיני הרשויות בישראל.

 

"החזקת הגופות וחוסר הוודאות בנוגע להחזרתן מעכבים קיום מנהגי מסורת ודת הנוגעים למות בני משפחה, ומקשה מאוד את תהליך ההתמודדות עם המוות והאבדן".

 

ההצעה מפרטת עוד: "יש להחזיר את הגופות למשפחותיהן על מנת להביא אותן לקבורה מיידית ואין לעכב החזרת גופות, זאת בהתאם למצוות כל הדתות. האיסלאם - 'כבוד המת בקבורתו', והציווי 'לא תלין' ביהדות".

 

על כן הצעת החוק קובעת כי "אדם שנפטר באירוע ביטחוני או לאומני, בין שהוא אזרח, תושב הארץ או תושב חוץ, תימסר גופתו למשפחה לא יאוחר מחמישה ימים מרגע היוודע זהותה כדי להביאה לקבורה. כמו כן המשפחה תישא באחריות קבורת הגופה בהתאם לרצונה ואמונתה".  

 

לדברי ח"כ טיבי, "אחזקת גופות והקפאתן לצורכי שליטה והשפלה באחר הפלסטיני היא אקט פסול מוסרית והפרה של הצדק הטבעי". לדבריו, "יש דיכוי של הפלסטיני בחייו וגם במותו, ומטרת החוק לשים קץ להתנהלות פסולה זו, שהיא מעין התעללות בגופות ובמשפחת המת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים