שתף קטע נבחר

עיראק: עונש מוות ל-40 מעורבים בטבח אכזרי

ביוני 2014 נרצחו 1,700 טירונים בבסיס בתכרית על ידי ג'יהאדיסטים בימיה הראשונים של המתקפה של דאעש במדינה. בית משפט בבגדד גזר את דינם של 40 מורשעים, המכחישים את המיוחס להם: "ההודאות נגבו תחת עינויים"

בית משפט בעיראק גזר היום (ה') עונש מוות על 40 גברים בגין מעורבותם בטבח קשה בתכרית ביוני 2014 שבמסגרתו נרצחו כ-1,700 טירונים בידי ג'יהאדיסטים, כך נמסר מבית המשפט לכלי תקשורת במדינה. בית המשפט הפלילי המרכזי בבגדד הרשיע 40 מתוך 47 הנאשמים בתיק "טבח ספייקר", הקרוי על שמו של הבסיס הצבאי שבו הקורבנות הוחזקו לפני שהוצאו להורג.

 

"בית המשפט הורה להוציא להורג 40 בני אדם שהורשעו במעורבות במעורבות באירוע, בעוד שבעה שוחררו בשל חוסר ראיות", מסר דובר מטעם מערכת המשפט בעיראק, עבד אל-סאתר ביירקדר. הוא לא ציין כמה מהנאשמים נכחו במשפט ולא העניק פרטים נוספים על אודות רמת המעורבות של המורשעים בטבח, או את הנסיבות שהובילו לאיתורם ומעצרם.

קברי אחים שנמצאו לאחרונה בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
קברי אחים שנמצאו לאחרונה בעיראק(צילום: AP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

ביירקדר הוסיף כי גזרי הדין ניתנו בהתאם לסעיף 4 של החוק נגד הטרור בעיראק, לפיו כל אדם המבצע פעולת טרור, מסית, מתכנן, מממן או מסייע לפעולות אלו יהיה נתון לעונש מוות. במשפט דומה שנערך ביולי 2015 נגזר עונש מוות בתלייה על 24 גברים בגין מעורבות באותו מעשה טבח, שבוצע במהלך הימים הראשונים של ההתקפה הנרחבת של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בעיראק.

 

כל הנאשמים הכחישו את מעורבותם בטבח. אחדים אמרו שהם כלל לא היו באזור תכרית בזמן הרצח, אחרים אמרו כי הם מעולם לא נפגשו עם עורך דין וכי ההודאות שנגבו מהם עבור הרשעה נלקחו תחת מסכת עינויים.

 

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על ההליך המשפטי ואמרו כי הוא לא עומד בסטנדרטיים הנחוצים לפשעים מסוג זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כוחות דאעש בעיראק
צילום: AP
מומלצים